Способи пожвавлення замерзлої вишні

Після сильних заморозків древо може пошкодитися і перестати плодоносити. Деякі садівники намагаються відразу ж усунути рослина з садової ділянки, але робити цього не варто, тому що якщо вишня замерзла, можна її оживити, потрібно тільки знати ефективні способи.

якщо вишня замерзла можна її оживити

Ознаки обмороження

Перед тим як приступати до пожвавлення дерева, слід визначити ступінь пошкодження і його характер. Запам’ятайте, якщо підмерзли нирки – це найбільш простий варіант, який може виникнути в процесі обмороження.

Спочатку потрібно визначити процентне співвідношення загиблих нирок до живих. Для цього слід з різних частин вишні зрізати кілька гілок, поставити їх будинку в теплу воду і спостерігати за тим, яка кількість нирок буде розвиватися.

Для визначення того, наскільки підмерзла гілка, потрібно обстригти її і подивитися на зріз. Якщо ви побачите жовтий колір на зрізі, це буде вказувати на те, що вишня замерзла небагато. Світло-коричневий колір зрізу буде сигналізувати про середнього ступеня ураження. Якщо ж сам зріз і камбій матимуть бурий відтінок, це вказує на те, що гілки повністю замерзли і оживити їх неможливо.

Якщо станеться процес обмороження всього дерева і його окремих елементів, це буде вказувати на те, що в крону і навіть в нижні частини рослини буде погано надходити волога і необхідні речовини для розвитку. Це може спричинити за собою несприятливі наслідки:

  1. Процес зростання як пагонів, так і нирок буде уповільненим і запізнілим.
  2. Відростання пагонів буде відбуватися на нижніх гілках, а не як належить на верхівці крони дерева.
  3. Постійний процес обламування листочків і їх слабке формування.

якщо вишня замерзла можна її оживити

Якщо пагони і гілки замерзли сильно, потрібно зробити на корі штамба зріз контрольного зразка. За кольором камбію можна визначити ступінь обмороження. Рану, яка залишиться після зрізу, потрібно змастити масляною фарбою натурального типу або ж зеленкою. Якщо ж морозом була вражена система коренів, то дерево оживити вже неможливо.

Відновлення замерзлого дерева

На етапі вегетації у весняний період кожне плодове дерево, в т.ч. і вишня, потребує регулярного і своєчасному поливі. Потрібно стежити за тим, щоб грунт навколо рослини була постійно зволожена.

У червні необхідно здійснювати полив вишні розчином гумату натрію. Для пожвавлення всієї вегетативної системи рослини листя і пагони потрібно збризкувати комплексними добривами, серед яких можна виділити: «Кеміра люкс», «Сударушка», «Растворин».

Якщо навесні підмерзло дерево, яке вже зацвіло, потрібно в обов’язковому порядку видалити всі квітки і зав’язі. Це дасть можливість дереву краще зміцніти після впливу холоду.

Найбільш ефективним способом, що дозволяє відновити вишню, інші плодові дерева і навіть кущі після обмороження, є метод обрізання гілок. Слід позбутися тих гілок, які сильно обморожені. Це необхідно, щоб загиблі частини дерева марно не витрачали всі поживні речовини і не гальмували відновлення рослини. На етапі обрізання гілок потрібно уникати великих зрізів, які в діаметрі становлять від 5 см. Якщо цього не зробити, в деревце будуть швидко проникати всілякі захворювання, а процес загоєння буде тривалим.

Якщо на вишні буде виявлено мінімальну кількість тих нирок, які обморозилися, то вкоротити пагони потрібно навесні. Важливо враховувати процентне співвідношення живих нирок до загиблих. Якщо ж ви виявили, що на вишні обморожених нирок близько 70%, то обрізати дерево слід на етапі його цвітіння, приблизно в травні – червні. Це пов’язано з тим, що в цей період буде максимально видно все нирки, які пошкоджені.

Якщо нирки обморозилися повністю, то вже через рік вишню потрібно прорідити до появи здорових тканин з урахуванням віку деревця.

Варто садовим варом обробити всі виниклі зрізи після обрізки нирок. Це робиться, щоб соки не пішли назовні і по максимуму розподілялися по поверхні всієї рослини.

При сильному ураженні гілок периферійного типу, потрібно здійснити їх обрізку до рівня 3-річної деревини. Як тільки почнеться процес появи пагонів, потрібно провести додаткову обрізку замерзлих зайвих гілок.

Відновлення обмерзлих коренів і стовбура вишні

У вишні з’являється пошкодження стовбура – морозобоїни – через низькі температур в зимовий період. Часто ми не знаємо, що робити з таким деревом. Легка ступінь обмороження стовбура буде характеризуватися тим, що на корі не утворюється тріщина.

якщо вишня замерзла можна її оживити

В такому випадку обтягніть будь-якою тканиною стовбур вишні. Якщо ж обмороження сильне, то кору потрібно зняти. Рану потрібно зачистити і обробити послідовно такими засобами:

  • розчин бордоської рідини з концентрацією в 2-3%;
  • садовий вар;
  • коров’як з глиною в співвідношенні 1: 1.

Щоб процес регенерації в стовбурі проходив на порядок швидше, можна зробити омолодження до 3-5-річної деревини. Якщо є морозобоїни поперечного типу, то потрібно здійснити щеплення за допомогою живців.

Висновок

Якщо у вишні збереглася коренева система, але обморозився штамб, слід зрізати її, але залишити пень. Якщо ж обмороженої виявилася вся надземна частина, камбій і штамб, то рятувати вишню не має сенсу. Її можна сміливо викорчовувати, а на її місці висаджувати нове дерево.

якщо вишня замерзла можна її оживити