Способи утеплення труб водопостачання на дачній ділянці

труба водопроводуЗима вимагає ґрунтовної підготовки від мешканців приватних заміських будинків. Наприклад, система водопостачання ризикує перемёрзнуть при негативних температурах. Підсумок – відсутність води в крані і ймовірний розрив труб. Власники дач не завжди серйозно ставляться до теплоізоляції комунікацій. Зокрема, до утеплення труб. А дарма: уражена морозом система втрачає довговічність і потребує ремонту чи не кожну весну.

Особливості системи дачного водопостачання та її утеплення

Головне завдання при утепленні труб на дачі або в приватному будинку – не дати заледенеть воді всередині системи. Дачне водопостачання побудовано трохи інакше, ніж в міській межі. Ділянки зазвичай запитані чистою водою зі свердловини. Хоча є дачі і з централізованою подачею. Частина комунікації розташовується під відкритим небом або неглибоко в землі. Ключове правило утеплення вуличних труб – закопати їх якомога глибше. Ідеально – прокласти систему нижче за рівень промерзання грунту. У цьому випадку земля сама дасть теплову енергію водопроводу. Вам її потрібно буде тільки довше утримати за допомогою нехитрих утеплювачів.

Увага! При будь-якій глибині розташування трубопроводу подбайте про точки виходу труби на поверхню: в місцях комутації з насосами, лічильниками та іншими надземними вузлами системи.

Інша частина труб захована усередині будівель. Але якщо дача не використовується взимку і не має опалення, то ці комунікації наражаються на небезпеку. Температура в дачних будиночках взимку легко може опуститися нижче 0 ° C. Тому трубопровід теж потребує захисту.

Матеріали для утеплення

Сьогодні лінійка матеріалів для утеплення труб набагато ширше, ніж 10-15 років тому. Ватяні ковдри і фуфайки поступилися місцем просунутої теплоізоляції. Основні якості сучасних утеплювачів:

  • низька теплопровідність;
  • високі показники збереження теплової енергії;
  • хімічна та біологічна стійкість до агресивного впливу середовища;
  • стійкість до високих температур (матеріал можна не знімати на літо);
  • зручність роботи;

теплоізоляція комунікаційутеплення труби

  • довговічність;
  • високий водовідштовхувальний показник.

Увага! Останній параметр важливий, тому що намокання будь-якого утеплювача призведе до зниження теплозахисту труби.

Фахівці рекомендують підбирати теплоізоляційні матеріали, виходячи з їх особливостей водопровідної системи. Їх основне призначення – захист відкритих труб, які знаходяться на вулиці або в нежитловому приміщенні. Види утеплювачів:

  1. Пінополістирольний кожух. Затребуваний матеріал для утеплюють робіт своїми руками. Може мати зовнішній додатковий шар. Придатний для багаторазового використання.
  2. Скловолокно. Перевірений часом матеріал сьогодні проводиться під всесвітньо відомими брендами Ursa, Isover і Knauf. З скловатою працювати легко. Вона має низьку щільність. Правда, через це матеріал практично не використовується самостійно – його ховають під стеклотканью або руберойдом.
  3. Базальтовий утеплювач. Має додаткове покриття шаром фольгоизола, руберойду або пергаміну. Виробляється в циліндричній формі, тому легко кріпиться і знімається. Один з кращих варіантів за ефективністю теплоізоляції, але і один з найдорожчих.
  4. Теплоізоляційна фарба. Один її шар (20 мм) так само ефективний, як повне утеплення труби скловатою і пінополістиролом (50 мм). На вигляд це пастоподібні речовина білого відтінку на основі лаку, води, акрилових полімерів і наповнювачів. Фарба стійка до корозії, температурних перепадів.

Як самостійно утеплити труби на дачі

Термокраску іноді наносять в 2 шари, для більшої ефективності. Але найчастіше вистачає і одного. Продається речовина в балончиках-аерозолях. Наноситься розпиленням, рівним шаром. Висихає швидко, забезпечує повну герметичність. Це єдиний ізолятор, на який не поласяться гризуни.

утеплювач для зовнішніх робітСхема утеплення водопроводу

Пінополістирол збирати просто навіть людині без навичок подібних робіт:

  • щільно складіть навколо труби пару половинок;
  • шкаралупи повинні бути зміщені один щодо одного на 10-20 см, щоб забезпечити цілісність всього рукава;
  • міцно зафіксуйте половинки скотчем.

Порада. Для поворотних деталей труби продаються спеціальні фасонні пінополістирольні елементи.

Базальтовий утеплювач надіти ще простіше. Це цілісний циліндр з розрізом на одному боці. Діаметр матеріалу підбирається відповідно до перетином труби. Одягніть і скріпіть його по шву.

Для роботи зі скловолокном приготуйте стару робу, щільні рукавиці і захисну маску. Матеріал кришиться і в’їдається в шкіру і одяг. Обмотайте трубу шаром скловати не менше 5 см, закріпіть її дротяною обмоткою в декількох місцях, потім оберніть руберойдом або подібним захисним покриттям. Кожух повинен вийти без дірок. Про технологію використання згаданих матеріалів детальніше розповість відео.

Способи утеплення підземних водопровідних комунікацій

В цьому випадку принципи утеплення відрізняються від тих робіт, які проводять всередині приміщення. Варіанти захисту труб, покладених неглибоко (вище за рівень промерзання грунту):

  1. Високий тиск. У систему водопостачання включається ємність-ресивер. У нього потрібно нагнітати тиск. Актуально, якщо воду у вас хитає погружной насос. Після нього в лінію слід врізати зворотний клапан.
  2. Повітря. Популярний метод: труба ховається в трубу більшого діаметра, циліндричну шкаралупу з базальту або пінополістиролу. Так створюється повітряна подушка. Вона захищає трубу від холоду, що надходить зверху, і акумулює тепло, що йде з глибин землі.
  3. Гріє кабель. Цей сучасний метод передбачає прокладку разом з водопроводом дроти потужністю 10-20 Вт. На зиму він включається мережу і генерує теплову енергію. Кабель найкраще обмотати навколо водопроводу. Потім його слід закріпити фольгированним скотчем. Поверх цієї начинки надаватися шкаралупа будь-якого полімерного утеплювача. З кабелем трубу можна поглиблювати навіть на 50 см.

Утеплення труб в землі – відповідальна робота. Її слід планувати ще до монтажу самого водопроводу.

Якщо в приміщенні підготовку комунікацій до холодів ви можете відкласти до осені або закінчення будівництва, то захист підземного водопроводу необхідно продумати заздалегідь. Інакше потім вам доведеться витрачати час і сили на розкопки і виправлення помилок. Важливо використовувати тільки якісний утеплювач і перед його монтажем уважно вивчити інструкцію.

Утеплення водопровідних труб: відео