Способи зберігання жоржин

як зберігати жоржиниЗберігати жоржини набагато складніше, ніж вирощувати. Нові сорти, як правило, дають слабкі корнеклубни. Після викопування, причому з певними тонкощами, починається тривалий зимовий період хвилювань за збереження матеріалу. Домашні умови не завжди наближені до ідеальних, але численні способи досвідчених квітникарів дозволяють з різною часткою успішності зберігати їх як в погребі, так і в квартирі.

Передумови і тонкощі викопування

Жоржини можуть радувати своїм цвітінням і в вересні. Але навіть невеликі зниження температури нижче нуля, здатні привести до припинення нормального функціонування живильної системи рослини. Тому так важливо не відкладати терміни викопування. Всілякі хитрощі досвідчених квітникарів, на кшталт димової завіси, мульчування грунту, можуть не спрацювати. Хоча вони виправдані. Адже можливість рослини довше пробути в грунті, автоматично робить бульби більше і сильніше. Наближення серйозних, регулярних заморозків – причина підготувати жоржини до зими.

Порада. Викопавши бульби в першій половині дня, дайте їм підсохнути до вечора.

Викопування жоржин – не найпростіше заняття, адже важливо не пошкодити бульба:

  1. Обкопувати слід з великим відступом від обрізаного пенька – не менше 20-25 см.
  2. Побоюються надлому шийки – землю обтрушують, не піднімаючи над поверхнею.
  3. При можливості дотримання оптимальних параметрів зберігання і слаборазвитости бульб (наприклад, розмножених живцюванням і перегодованих азотистими добривами) НЕ обтрушують сильно, залишаючи частину землі у вигляді кома.

як зберігати жоржиниВикопувати жоржини потрібно дуже обережно

Ідеальні умови

Більшість поширених сортів жоржин зрадіють таким зимових умов:

  • середня температура + 5 ° С;
  • вологість повітря 60-75%;
  • регулярне провітрювання;
  • циркуляція повітря.

Останні два пункти гарантовано знизять ризик розвитку грибків. Попередня дезинфицирующая обробка приміщення теж не буде зайвою (наприклад, обкурювання сіркою).

Укладають бульби не більше, ніж в два ряди, причому на суху поверхню. Це може бути:

  • пісок, земля;
  • деревні стружки, тирса;
  • дерев’яна поверхню.

як зберігати жоржиниОбробка бульб піском

Реальні можливості

Але далеко не завжди все любителі жоржин мають підвалами і льохами з класичними параметрами. Практика показує, що вихід є завжди, причому відсоток збереження бульб здоровими досить високий.

  1. Ретельно обрізати старі корінці, пеньок (відстань 2-3 см від шийки). Обробити вапном. Близько 7 днів підсушити при кімнатній температурі. Дерев’яний ящик відповідного розміру вистелити щільним папером, засипати землю, укласти корнеклубни і знову закрити папером.
  2. Ретельно промивають коріння, обрізають зайві тонкі корінці. Проводять обробку марганцівкою шляхом вимочування, причому досить густим розчином, поки бульби не змінять забарвлення до темно-золотистого.
  3. У холодильнику можна зберігати у верхній камері (плюсова температура). Але такий варіант тільки для невеликої кількості матеріалу.
  4. На утепленому балконі в ящиках, які при сильних заморозках заносять в квартиру. Але недолік такого способу в перепадах температур, може почати утворюватися цвіль або початися проростання.

Матеріали-помічники

Щоб максимально зберегти бульби недоторканими, застосовують додаткову обробку:

  1. Парафін. Швидка обробка коренів в цій речовині дозволить створити захисну оболонку, яку легко видалити навесні. Не рекомендується для пізніх сортів.
  2. Глина. Аналогічно обробляють і висушують.

як зберігати жоржиниЗберігати бульби потрібно в прохолодному місці

До ненадійним способам можна віднести харчову плівку. Дуже великий ризик загнивання навіть при найменшому пошкодженні кореневої системи, яку візуально можна не помітити. Тому слід використовувати даний спосіб в комплексі з вермикулітом. У поліетилені проробляють отвори, поміщають загорнуті бульби, засипають цією речовиною. Використовуваний відносно недавно в рослинництві, цей універсальний природний матеріал добре зарекомендував себе. Його явна перевага – можна використовувати багаторазово.

Увага! Якщо вирощуються кілька сортів, доцільно підготувати стікери і етикетки для конкретики.

Не забувайте періодично перевіряти бульби, не рідше 1 разу на місяць. Адже надто багато чинників, ще коли жоржини ростуть в літній період, здатні вплинути на збереження в зимовий. Практика показує, що чим краще жоржини цвітуть, тим важче їх зберегти. Тільки врахувавши всі фактори конкретних умов зберігання, додавши до найпопулярніших способів свій особистий досвід, можна зберегти в цілості всі корнеклубни.

Як зберегти жоржини взимку: відео