Страусині ферми на російських просторах – поки що рідкісне явище. До цих екзотичних птахів багато хто ставиться з побоюванням, хоча вони абсолютно цього не заслуговують. Їх розведення та організація невеликої ферми можуть стати вигідним фінансовим вкладенням: вони швидко окупляться і принесуть непоганий прибуток. Займатися страусами не так складно, як може здатися, так як птах ця невибаглива, швидко адаптується до нашого російського клімату. Розглянемо докладніше, як починаючому фермеру організувати свою справу, які кошти доведеться витратити, і яку віддачу очікувати.
Переваги розведення страусів
Будь-якого підприємця в першу чергу цікавить, наскільки прибутковою виявиться його ідея. Обзаведення страусами дає цілий ряд переваг, завдяки яким можна з упевненістю розраховувати на прибуток.
- Конкуренція практично відсутній, і попит поки набагато вищий за пропозицію.
- При налагодженому збуті продукції показник рентабельності досягає 50-100%.
- Окупність всього 1-1,5 року.
- Невибагливість страусів до умов проживання, вони успішно несуться і розмножуються навіть в північних регіонах, рідко хворіють і не вимагають особливого догляду, що цілком влаштовує початківця фермера.
- При розведенні страусів реалізується все, що вони можуть дати: не тільки м’ясо і яйця, а й шкіра, жир, пір’я.
- Самка несе яйця близько 40 років.
- Корми звичайні і недорогі.
Склавши грамотний і обгрунтований бізнес-план по розведенню страусів, можна претендувати на субсидію від держави.
Які ризики характерні для цього бізнесу?
Перш за все доведеться серйозно вкластися фінансово: в оренду просторого земельної ділянки, будівництво або переобладнання сараю для утримання стада, закупівлю курчат чи яєць, а також необхідного обладнання. На перших порах можна поселити сімейство страусів на своїй ділянці, якщо він великий, а потім вже розширюватися.
Важливо також відразу подумати про збут своєї продукції. Оптимальний варіант – здача оптовикам, але для цього знадобиться отримати на неї сертифікат, а це теж час і гроші. Реалізуючи всі в роздріб, годі й покрити навіть свої витрати.
При розведенні страусів необхідно пильно стежити за птахами: хоча вони рідко хворіють, але загинути можуть все відразу. Виникають складнощі з теоретичною і практичною підготовкою: недостатньо спеціальної літератури і ферм, де можна було б повчитися цій справі.
Юридичні аспекти
Якщо розводити курей, качок і гусей можна вдома без будь-якої реєстрації в якості підприємця, то зі страусами ситуація ускладнюється, тому що наглядові органи можуть зацікавитися метою придбання або оренди великої земельної ділянки. Тому простіше відразу зареєструватися в якості ИП, процедура оформлення дуже проста.
Також буде потрібно реєстрація страусиної ферми в Держстандарті, а для реалізації продукції – дозвіл ветеринарного контролю. Якщо збут організовується на постійній основі, дешевше укласти з ветслужбою довгостроковий договір, а не платити за кожне звернення.
Вибір способу утримання
Утримувати своїх страусів можна одним з трьох способів; на вибір впливають особливості клімату і бюджет фермера.
- Інтенсивний метод – передбачає утримання птахів на невеликій території в облаштованому пташнику. Тут важливо утримувати всі приміщення в ідеальній чистоті, і доведеться докуповувати додаткове обладнання, в тому числі інкубатор, так як в ньому будуть «дозрівати» знесені яйця. Це найбільш прийнятний варіант для першого етапу.
- При екстенсивному розведенні страусів, їм, навпаки, надається велика територія для вигулу і свобода пересування. Ця технологія для теплих регіонів. Додатковий «бонус» – економія на наймання помічників.
- У гібридному способі поєднуються обидві методики.
Яка порода краще?
З трьох порід страусів розводять тільки африканських – вони найбільш м’ясні, відрізняються витривалістю, спокійною вдачею і швидким відтворенням. Страусихи стають статевозрілими до 1,5-2 років, самці будуть здатні до відтворення до 2-2,5 років. Розмноження відбувається з весни до середини осені.
Увага! Африканський страус виростає до 2,7 м у висоту, вага доходить до 175 кг; і що цікаво – самки набагато масивніше.
Можна купувати відразу молодняк або яйця спеціально для інкубатора, з яких страусята з’являються на 41 день після відкладання. Недосвідченому фермеру краще почати з пташенят, поки немає досвіду поводження з інкубатором і яйцями.
вартість:
- одного яйця для «висиджування» – в районі 3 УРАХУВАННЯМ .;
- новонародженого страусенка – 7 т.р .;
- тижневого – 10 т.р .;
- однорічної самки – 40 т.р .;
- дворічного страуса – 60 т.р.
Всі ціни дані зразкові і без урахування транспортних витрат. Доцільніше купувати відразу сім’ю: з батьками і дитинчатами. Варто відзначити, що одного страуса-самця «вистачає» на 3-4 страусихи. Забійної ваги страуси досягають до 10 місяців, яйця почнуть нести з 1,5 років. Забивають птаха на м’ясо в 10-14 місяців, так як саме в цьому віці воно максимально корисне.
З обладнання для приготування кормів потрібно мати дробарку і подрібнювач, а для утримання молодняку спеціальний обігрівач – брудер. Інкубатор купується в міру необхідності, а ось морозильні камери для м’яса знадобляться обов’язково.
Статті доходу
Чистий вихід м’яса від страуса вагою 120-170 кг – близько 45 кг. Його ціна починається з 250 р і доходить за філе до 850р. За рік пара дорослих страусів дасть приблизно 40-60 пташенят, або стільки ж яєць (1-3 т.р. за кожне), шкіри 50 м2 і зрізаного при житті пір’я 35 кг.
Перевівши весь «натурпродукт» в грошовий еквівалент, можна констатувати, що річний дохід від пари страусів, якщо продавати молодняк, становить 120-400 т.р. Найбільш прибутковий напрямок – розведення дорослих страусів та реалізація пташенят. Маючи 5 самок і 1 самця вже через рік можна компенсувати свої вкладення, а з урахуванням поточних витрат – через півтора.
Страусиний жир затребуваний в фармацевтиці та косметології. Яйця цінуються за вітамінний і мінеральний склад, з пір’я роблять всілякі аксесуари, зі шкіри – взуття, сумки, ремені. Носитися шкіра страуса буде 50 років, тоді як теляча всього 5 років, краще і вологостійкість.
Увага! Вага одного страусиного яйця відповідає 40 курячим. У холодильнику його можна зберігати цілий рік – воно не зіпсується і збереже свої властивості.
Основні вимоги до змісту
При розведенні страусів необхідно виконати ряд вимог.
- Висота стель в пташнику повинна бути не менше 3,5 м, а для кожної дорослої особини виділяється по 10 м2.
- Огорожа загону для випасу роблять високим – 2,5 м, так як страус з розбігу легко перетне позначку через більш низьку огорожу. Норма площі – 1 гектар для 8 дорослих особин. Кути загону заокруглені через підвищену травмоопасності.
- У пташнику необхідний природне світло і нормальний повітрообмін, температура не нижче + 15⁰С. Також облаштовується карантинне приміщення для хворих страусів.
- Пташенятам виділяють окреме приміщення, по 1 м2 на кожного, збільшуючи площу з 3-х тижнів.
- Хоч страуси і люблять митися, але їх лапи страждають від високої вологості, тому в вольєрі ставлять навіси і організовують відведення води.
Розведення страусів вимагає чималих вкладень, але у цього бізнесу великі перспективи, і причина тому – відсутність конкуренції і продуктивність птахів. Це виробництво практично не має відходів, і при правильному підході така ферма стане приносити своєму господареві реальний і стабільний дохід.