Дивно гарна квітка невибагливий в догляді, вражає своєю ніжністю і тендітним видом, нагадує чи то ромашку, то чи нігтики. Діморфотека – рослина дуже витончене, і в той же час просте і ненав’язливе. Родом вона з Південної Африки, тому звикло до посушливих періодів, добре переносить тривалу відсутність вологи, може адаптуватися до будь-якого жаркого або помірного клімату, в відкритому грунті приживається відмінно. Посадка і вирощування цих квітів не становлять великої праці для садівників. Дизайнери також не залишають дімортофеку без уваги при оформленні садових ділянок, міських парків та інших об’єктів загальноміського ландшафту, маються на увазі. На фото ви можете побачити дорослі квітучі рослини різних сортів.
Будова Діморфотека, види, сорти і гібриди
Невисока рослина сімейства айстр, культивується як однорічна, але може рости на одному місці кілька років, розмножуючись обпадаючими насінням.
Квіти – мають пелюстки двох форм, звідси і пішла назва: діморфо – дві форми, тека – місце, ємність. Основні пелюстки язичкові, вони, власне, формують кошик квітки, а в середині невеликі трубчасті пелюсточки.
Стебла – гіллясті від підстави, виростають до 60 сантиметрів, в залежності від сорту. На одному стеблі утворюються суцвіття у великій кількості, до 30 штук.
Листя мають по краях характерні виїмки, один з основних сортів так і називається, виїмчаста діморфотека. Коріння довгі, стрижневі, посухостійкі, не терплять застою вологи в прикореневій системі.
Характеристика основних сортів і гібридів
Діморфотека виїмчаста, помаранчева – рослина виростає до 40 см, квіти оранжевого і жовтого кольорів, один з популярних гібридів характерний білим кольором пелюсток (Полярна зірка).
діморфотека виїмчаста
Діморфотека дощова, або річна – відрізняється своєю низькорослі, всього 15-20 сантиметрів. Любителі прикрашати балкони квітами вважають за краще вирощувати саме цей сорт.
діморфотека дощова
гібриди:
- Тетра Голіаф – густий об’ємний чагарник, квіти яскраві помаранчевих і жовтих відтінків;
- Джаінт Мікст – досягає висоти 30 см, на одній рослині розквітають квіти з пелюстками різного кольору: рожеві, жовті та оранжеві, дуже репродуктивне рослина з рясним цвітінням;
- Тетра Полярштерн – квіти великі, близько 8 сантиметрів, білосніжні з фіолетовим гуртком в підставі, кущ висотою до 40 см;
- Глісінг Уайт – білі квіти з серединою контрастного темного кольору, непоганий екземпляр для висадки на балконах і лоджіях.
Діморфотека вирощують і культивують в нашому кліматичному поясі як однорічники, вона має низький поріг морозостійкості, і погано переносить зимові холоди. На фото виставлені зразки різних видів і сортів цього дивного рослини.
Розмноження рослини насінням
Діморфотека запилюється самостійно, їй не потрібні комахи, не потрібно застосовувати ручне запилення. Насіння визрівають щорічно в кінці літа, коробочка легко розкривається, і вони висипаються на землю, але в холодну зиму вони гинуть, не даючи весняних сходів. Для того щоб зберегти посадковий матеріал до наступного року, насіннєві коробочки необхідно зрізати, як тільки вони потемніють, і покласти їх на дозрівання.
Порада. Насіння для розмноження збирайте з найбільш пишних кущів, які дають влітку раннє рясне цвітіння.
Зберігати насіння слід в сухому темному місці до моменту висадки їх у відкритий грунт або на розсаду. У відкритому грунті – це квітень-травень, для отримання розсади – кінець березня.
Зберіть насіння, щоб висадити їх наступної весни
Як садити, доглядати і годувати Діморфотека
Основними агротехнічними умовами вирощування цієї рослини є:
- Вибір місця посадки. Перевагу потрібно віддати добре освітленому місцю, але якщо протягом доби рослина виявиться на короткий час в тіні, воно легко це перенесе.
- Склад грунту. Основні умови – великий вміст піску (на неокультурених землях діморфотека виростає в галькових, піщаних грунтах) і добре удобрені земляні субстрати.
- Вільний простір. Рослина рунисте, після поява перших сходів слід провести проріджування, залишаючи добре розвинені проростки, на відстані 25 сантиметрів один від одного.
Увага! Підсаджуючи Діморфотека до інших кольорів, вибирайте схожі за посухостійкості рослини, щоб не вберегти їх від надлишків поливної вологи і застою її в грунті.
Догляд за квітами мінімальний:
- полив проводиться один раз в 3-4 діб, при дощовій погоді, щоб не допустити застою води біля коріння, необхідно дренувати ділянку, відводячи надлишки вологи;
- регулярне розпушування та прополювання від бур’янів;
- видалення висохлих листя і квітів;
Вибирайте добре освітлене місце для посадки
- підгодівля в період цвітіння – один раз за сезон вносять калійно-фосфорні мінеральні добрива, органіку – тільки перед посадкою.
Порада. Щоб продовжити період цвітіння, своєчасно зрізайте засохлі і зів’ялі бутони, цим ви звільните місце для нових зав’язей.
Як захистити Діморфотека від хвороб і шкідників
Профілактика є найкращим засобом захисту рослини від ураження грибковими захворюваннями, а проти шкідників можна застосувати обприскування настоями, що відлякують шкідників, приготувавши їх за народними рецептами.
Щоб рослина не захворіло, насіння перед посадкою обробляють розчином перманганату калію, замачівая їх на 30 хвилин, в цих же цілях можна застосувати формалін, фунгіциди та інші препарати аналогічної дії.
Настої і відвари для відлякування комах готують з часнику, цибулі, помідорною і картоплиння, наполягаючи їх в окропі протягом 3-4 годин.
Квітка цей сам по собі має високу опірність до хвороб і комах-шкідників, застосовуючи профілактичні заходи, садівники не матимуть проблем в боротьбі з такими явищами.
Вони створені природою для прикраси садів
Декоратори, дизайнери з ландшафту, художники-оформлювачі присадибних ділянок дуже часто використовують квіти Діморфотека для своїх творчих ідей. Це невибаглива рослина досить органічно вписується в будь-яку квіткову композицію.
Діморфотека в ландшафтному дизайні
Завдяки своїй невеликій висоті, воно підходить для прикраси придорожніх бордюрів в парках, в багаторівневих квітниках виконує функції нижнього поверху, вигідно виділяючи більш високі рослини, не затуляючи їх від поглядів відвідувачів садів і парків.
При оздобленні фасадів будівель, їх висаджують в вазонах біля головного входу, в підвісних кашпо на стінах альтанок. Вони добре приживаються на альпійських гірках, будучи сусідами з багатьма подібними до них сусідами.
Будь-який, навіть самий непоказний квітка, робить наше життя яскравішим, багатшим, потрібно тільки розглянути всю його глибоко приховану красу. Кажуть, хто любить квіти – довгожитель. Любіть їх, живіть довго.