Тропічний колеус: вирощуємо в домашніх умовах

Колеус – популярне кімнатна і садова рослина. Деякі знають тільки народні назви: Кропивка, вогняна квітка. Подивіться на фото, наскільки гарні живі композиції, як різноманітна колірна гамма і форма оксамитових листочків. Доглядати за колеус в домашніх умовах не надто складно.

Зовнішній вигляд і походження

Рід «колеус» об’єднує близько 150 видів рослин. Всі вони належать до одного сімейства – губоцвіті (ясноткові). У декоративній культурі цінуються за привабливу, яскраву листя, цвітіння ж у них дуже скромне. Природне розмаїття форм і відтінків доповнюється більш ніж 200 гібридами, виведеними селекціонерами.

Родина колеусів – азіатські вологі тропіки. Незважаючи на це рослини непогано почувають себе в кімнатному утриманні. Іноді можна почути таку назву, як «кротон для бідняків». Колеус має схожість з дорогим і примхливим кротоном.

Деякі форми досягають висоти 0.80 м. Є «карлики» всього по 10-15 см. Листя на стеблі розташовані завжди супротивно, черешки довгі. Поверхня пластини оксамитова на дотик, тонка, краю різьблені. У різних сортів і видів різьблення відрізняється за формою або глибині. На особливу увагу заслуговує святкове забарвлення рослин. Однотонні зустрічаються рідко, в основному – це неповторні комбінації з зеленого, червоного, жовтого, фіолетового кольорів.

кімнатні рослини

Вирощують як однорічну і багаторічну культуру. Однорічники використовують в створенні квіткових композицій і міксів в саду. Пишно розростаючись на сонячних клумбах, «Кропивка» служить доповненням до великих садовим квітам і чагарниках. Декоративність посадки колеусів підтримують регулярної стрижкою.

Зміст і догляд

Колеус – рослина південних вікон. Сорти, на листі яких багато червоного і білого, найбільш солнцелюбівие. У тіні «строкатий наряд» блякне, сам стебло витягується. Проте від прямих полуденних променів рослини притіняють – на ніжних листочках можуть з’явитися опіки.

Увага! Колеус схильні до швидкого переростання.

Ізрастаніє природно для цієї рослини. Нижні листя опадає, стебло стає непривабливим. Щоб такого не сталося, кущ прищипують в декількох місцях. Це стимулює до формування пишною і густою крони. У домашніх умовах верхівку колеуса легко укоренити. Для цього її зрізують і поміщають в воду. Нижня частина швидко дасть нові пагони.

Умови при кімнатному утриманні:

  • річна температура не більше +25 ° C;
  • висока вологість, регулярне обприскування;
  • полив теплою відстояною водою.

кашпо в саду

З осені рослини сповільнюють ріст. Полив скорочують, вазони тримають в теплому, добре освітленому місці. В кінці зими кущики зрізають «на пеньок», залишаючи кілька нирок (5-7), від яких почнеться нове зростання.

Порада. Бутони у колеусів видаляють, щоб не послабляти культуру.

Для колеуса підбирають грунт з нейтральним або слабкокислим рівнем ph. Склад грунту беруть такий: до рівними частинами великого піску і торфу додають родючу перегнійну суміш.

У домашніх умовах розмножують живцями або насінням. Обидва способи легкі і не уявляють труднощів. До живцювання можна приступати вже в лютому. Відростки приживуться через 8-12 днів.

Цікаві сорти і гібриди

Для підвіконня можна вибрати будь-який сорти. У відкритий грунт розсаду висаджують, коли мине пора нічних заморозків і встановиться стабільно тепла погода.

  • Чорний дракон. Лист фігурний з глибокими зубцями. Середина листової пластини рожева, по краях колір насичено-фіолетовий.

сорти рослинЧорний дракон

  • Візард. Компактні кущики до 35 см заввишки. Листя великі, ніжно-коралові в центрі із зеленою облямівкою.

види кімнатних квітівВізард

  • Kong Mix Empire. Високорослий гібридний сорт для саду. Виростає до 80 см. Листя яскраво-рожева в центрі, з широкою салатовой облямівкою.

види квітівKong Mix Empire

  • Блюмі. Напівчагарниковий вид (до 80 см). Форма листа нагадує кропив’яний. Забарвлення яскраве, дуже різноманітний: від однотонного до комбінацій з будь-якими відтінками.

види рослинБлюмі

  • Electric Lime. Колеус з листям насичено-лимонного кольору. Сорт добре себе почуває при самому яскравому освітленні, служить фоном в міксбордерах і клумбах. Чутливий до надлишку вологи.
  • Wizard Jade. Кучерява закручена листя. Яскраво-зелена облямівка з білою серединкою. Віддає перевагу добре освітлені місця в саду.

Догляд у відкритому грунті зводиться до поливу, стрижці, внесення мінеральних добрив. Щоб уникнути надмірної втрати вологи і росту бур’янів, землю на клумбі мульчують.

Вірити чи не вірити?

З колеус пов’язано багато забобонних упереджень і страхів. Наприклад, що утримувати квітка в домашніх умовах, значить накликати на себе розорення або хвороби. Колеус на підвіконні – знак можливої ​​пожежі в оселі, а молодим дівчатам обіцяє безшлюбність. Всі ці прикмети не мають нічого спільного з реальністю, «право на життя» їм дано лише в якості цікавих легенд і казок.

А ось позитивна дія колеуса на навколишнє середовище – науково доведений факт. Квітка виділяє ефір, який здатний покращувати роботу мозку і всього організму людини. В аюрведичній медицині колеус форсколіі вважається цілющим. Аромату колеуса не виносить моль, цього шкідника легко проженуть пара кущиків у вашій кімнаті.

молодий квітка в горщику

Цікаво, що якщо полити рослину підфарбованою водою, то стебло і прожилки на деякий час змінять свій колір. Лист змінює забарвлення і від інтенсивності освітлення.

Порада. Висаджуйте в вазони гілочки колеусів різних сортів і забарвлень. Таке поєднання буде виглядати ефектно.

Колеус захоплюються, колекціонують, вирощують біля будинку і на підвіконнях. Зверніть увагу на цей яскрава квітка, можливо, він стане одним з ваших улюбленців.

А Ви вирощували колеус в саду або на підвіконні?

Вирощування колеуса: відео