Барбариси – велика група чагарників і невисоких дерев, які активно застосовуються в ландшафтному дизайні. У природі ці чагарники поширені в Євразії та Північній Америці, з давніх-давен культивувалися заради смачних плодів. В даний час рослина переживає пік популярності, рідкісні приватні і муніципальні зелені насадження обходяться без цього колючого чагарнику. Барбариси мають більше 500 видів, в культурі використовується більше 30.
Види і сорти
У розплідниках найчастіше можна придбати 2 види барбарису: Тунберга і оттавський. У барбарису Тунберга найбільш популярні сорти:
- Адмір. Висота до 60 см, листя червоно-помаранчева.
- Арлекін. Висота до 1 м., Листя насичено-бордові.
- Ауреа. Висота до 1 м., Окрас листя Лімен-жовтий.
Сорти барбарису Оттавського – високорослі, до 2,5-3 м. В висоту:
- Суперба має насичену пурпурової листям.
- Сілвер Майлс має пурпурні листя з сріблястими плямами.
- Аурікома з листям разлічнох відтінків червоного.
Всю гаму кольорів барбарису можна оцінити на фото.
Незважаючи на видові і сортові відмінності, загальні ознаки визначають широке застосування барбарису в ландшафтному дизайні. По-перше, висока декоративність протягом усього року за рахунок яскравого забарвлення листя. Додаткові фарби на чагарнику з’являються в період цвітіння і плодоношення. По-друге, невибагливість. Рослина добре відчуває себе як на сонці, так і в півтіні, легко переносить спеку, невимоглива до вологи, щодо зимостійке (в південних регіонах Росії не потребує укриття). Нарешті, велика різноманітність сортів. Висота варіюється від 30 см. До 3 м, окрас листя в широкій колірній гамі: зелений, бордовий, жовтий.
Порада. Єдине, чого не переносить рослина – застою вологи, тому уникайте посадки в низинах, впритул до стіни будинку, паркану, в посадкову яму обов’язково додайте дренаж.
Барбарис: дизайнерські рішення
Висока пластичність цієї рослини дозволяє використовувати барбарис в ландшафтному дизайні практично будь-якого напрямку.
альпійські гірки і альпінарії різних типів. У природі чагарник часто росте в передгір’ях, тому прекрасно виглядає на тлі каменів. Для невеликих гірок вибирають карликові сорти, які повільно ростуть і в дорослому стані не заступають сусідів. Альпійські гірки зазвичай дуже лаконічні й урівноважені за колірною гамою, тому інтенсивне забарвлення барбарису краще поєднувати зі світлим фоном каменів і зеленим, рівним килимом почвопокровніков.
Дизайн зони відпочинку на дачі
Сади в японському стилі. Хоча барбариси не входять до числа ендемічних рослин цього типу садів, вони часто застосовуються в стилізації і варіаціях на тему. Як і в попередньому випадку, вони відмінно поєднуються з диким каменем, галькою, сухими струмками, добре виглядають в сусідстві водойми і типових представників японського стилю – хвойних рослин. Посадіть барбарис у штучного водоймища, поруч з традиційним ліхтарем або кам’яним містком, і ці елементи ландшафту заграють новими фарбами.
Яскрава листя робить барбарис кандидатом на роль солітера: Він прекрасно впишеться як в великий газон, так і в крихітну галявину, стане яскравою домінантою на тлі підстриженою трави або стіни будинку. Головне, щоб фон для нього був світлий і однотонний, щоб не створювати зайвої строкатості і насиченості фарб. Рослина прекрасно переносить стрижку, тому стане відмінним матеріалом для топіарія.
Міксбордери і клумби багато виграють від появи барбарису. Високорослі сорти створюють гарний, насичений за кольором фон, низькорослі види на першому плані не менш декоративні, ніж квітучі рослини. Чагарники всіх видів виграють у спільній посадці з декоративно-листяними рослинами, квітучими одно- і багатолітниками, головне, не перевантажувати композицію квітами.
Барбариси – хороші сусіди для хост, хризантем, лилейника, різних видів грунтопокривних рослин і, звичайно, хвойних. У хвойних міксбордерах саме цей чагарник здатний відтінити відтінки зеленого і блакитного, оживити і розфарбувати «колючий» композицію. Незвично виглядають і миксбордери з різних сортів цієї рослини: комбінуючи сорти різного зросту і з різним забарвленням листя можна отримати яскраве панно, декоративне протягом всього року.
Барбариси відмінно справляються з роллю живоплоту. Багато сортів утворюють густі колючі перешкоди, нездоланні не тільки для людей, а й кішок, собак. Зате в їх кронах поселяться дрібні птахи, які пожвавлять ділянку і наповнять його дзвінкими голосами. Завдяки стрижці легко регулювати ширину і висоту огорожі, непогано виглядає рослина в змішаних посадках з бузком, глодом. Для живоплоту вибирають сорти барбарису звичайного або Оттавського.
Порада. Рослини з яскравим забарвленням висаджують на сонці, в тіні інтенсивність забарвлення значно знижується.
Отже, барбарис ідеально підходять для посадок різної стильової спрямованості, граючи роль домінанти або яскравого колірного плями. Різноманітність видів і сортів роблять його бажаним гостем на ділянці, а життєстійкість і невибагливість порадують навіть початківців садівників.