Використання габіонів в ландшафтному дизайні: які бувають і як виготовити їх своїми руками

як зробити габіонПри оформленні дачних і присадибних ділянок використовуються різні ідеї з урахуванням модних тенденцій. Все частіше можна побачити і габіони в ландшафтному дизайні заміських територій. Ці сітчасті конструкції виглядають дуже привабливо і незвично. А зробити їх можна і своїми руками, взявши за основу фото з вподобаних варіантів і скориставшись порадами по самостійному виготовленню цих декоративних елементів.

Що таке габіони і якими вони бувають

З цим декоративним елементом знайомі далеко не всі. Але габіони в ландшафтному дизайні заміських ділянок використовуються останнім часом все частіше. Вони являють собою сітчасту конструкцію з дроту подвійного кручення, заповнену камінням або іншим матеріалом. Бувають різних розмірів і форм, можуть складатися з одного або декількох елементів.

Є кілька різновидів каркасів цих конструкцій. За формою вони бувають:

  • плоскими – цей тип габіонів в ландшафтному дизайні частіше застосовується при оформленні берегової лінії водоймищ на території ділянки. Даний вид ще називають матрацні;
  • коробчатими – використовуються при облаштуванні клумб, квітників, бордюрів, овочевих грядок і в інших цілях;
  • циліндричними – найчастіше використовують як опору при створенні садових меблів і окремо розташованих елементів декору;
  • довільними – застосовують при оформленні окремих елементів або зон ділянки.

паркан із сіткиГабіони паркан

Необхідні матеріали для створення конструкції

Для виготовлення габіонів використовують сітчасті або зварні блоки з крученого дроту перетином в межах 2-6 ​​мм. Такі блоки і складають основу конструкції. Для кріплення їх між собою застосовують дротові скоби або хомути. Для великих споруд може знадобитися також спеціальний трос, який кріпиться до протилежних стінок габиона для стійкості конструкції.

При виборі матеріалу краще брати оцинкований дріт, так як вона менше піддається зовнішньому впливу і не іржавіє з часом. Підійде також і матеріал з ПВХ покриттям, але використовується рідше. Конфігурація ж осередків сітки може бути різною – як квадратної або прямокутної, так і багатокутної.

Порада. Рабица для виготовлення габиона – це не кращий варіант. Цей матеріал досить м’який і значно гірше утримує форму при заповненні конструкції камінням.

Для наповнення габиона використовують кам’яний матеріал як природного, так і штучного походження. Більше підходять цільні або колоті камені твердих порід – це граніт, базальт або кварцит. Декоративні ж споруди невеликих розмірів можна заповнити і крупною галькою, піщаником або іншим відповідним матеріалом.

сітка для створення габиона

Але наповнення габиона може бути не тільки кам’яним. Для цих цілей використовуються також обрізки труб, що залишилися після будівництва, дерев’яні чурбаки невеликого розміру або щось інше.

Увага! Незалежно від того, що саме взято для наповнення габиона, осередки сітчастої основи повинні бути приблизно на третину менше розміру використовуваних каменів або іншого матеріалу.

Переваги габіонів

Габіони в ландшафтному дизайні використовують не тільки при оформленні квітників, клумб, контейнерів для рослин або окремих елементів садового декору. Вони добре виглядають при облаштуванні зборів або огорож для поділу ділянки на зони. Їх можна взяти в якості основи при створенні вуличних меблів або для оформлення альтанок та інших місць відпочинку. Досить вдалими ці конструкції можна назвати і при облаштуванні берегової лінії наявного на ділянці природного або штучно створеного водойми. Вони прекрасно закріплюють берег і роблять зовнішній вигляд ставка в саду більш привабливим.

Серед плюсів використання габіонів в ландшафтному дизайні можна назвати:

  • гнучкість конструкції – їх можна встановити на будь-якому грунті, сезонні коливання грунту на них не позначаються;
  • довговічність – габіони, виконані з якісної дротяної сітки, які не зруйнуються і будуть служити без втрати своїх зовнішніх якостей протягом довгого терміну;

клумба з габиона

  • відсутність необхідності в габаритному обладнанні – якоюсь особливою техніки при виготовленні габиона не буде потрібно;
  • економічність – для виготовлення декоративного елемента немає необхідності в дорогих матеріалах, до того ж їх досить легко зробити самому без залучення робочої сили з боку.

Як виготовити габіони своїми руками

Яким би не був розмір і форма цієї споруди, будуються вони все приблизно за одним принципом. Спочатку потрібно підготувати підставу під габіон, потім вже виготовити каркас, а потім наповнити його камінням або чимось іншим. Для невеликих декоративних елементів при підготовці підстави досить буде тільки добре розчистити грунт або засипати його піском. Але при будівництві великих за розмірами об’єктів може знадобитися і попереднє цементування майданчика.

Якщо ж досвіду в будівництві габіонів ще немає, то краще вибрати для початку щось простіше, наприклад, оформити такою конструкцією невелику клумбу. Визначившись з розмірами споруди і підготувавши всі необхідні матеріали, можна приступати і до робіт з виготовлення габиона:

  1. Провести розмітку і розчистити по ній грунт. Поверх нього можна засипати пісок і укласти геотекстиль або плівку, щоб трава в подальшому не проростала крізь каміння.
  2. Нарізати сітку за обраними розмірами. Для кожної сторони клумби буде потрібно 4 елементи для верху, низу і боків конструкції. При першому самостійному виготовленні конструкції простіше буде зробити їх все одного розміру. Буде потрібно також вирізати 2 елементи сітки для торців споруди.
    будівництво габіонів
  3. Укласти спочатку сітку на землю, потім скріпити з нею скобами бічні елементи. Після закріпити скобами до отриманої конструкції і огорожі з елементи з торців. Верх габиона на цьому етапі поки залишається відкритим.
  4. Зробити таким же чином каркас з усіх боків клумби.
  5. Наповнити виготовлене споруда камінням, після чого закрити його зверху сітковим елементом, скріпивши його дротом з бічними і торцевими частинами.

Габіони дуже міцні і надзвичайно декоративні. І таку красу дуже легко можна зробити своїми руками з досить доступних матеріалів. Потрібно лише трохи фантазії і зусиль, після чого садову ділянку стане оригінальним і зовсім несхожим ні на один інший.

Габіони в дизайні двору і саду: відео