Про це добриві повинен знати будь-який городник – сульфат магнію сірчанокислого підвищує врожайність, сприяє активному росту зеленої маси. Застосовується для будь-якого виду культур, в тому числі і для кімнатних рослин. Речовина нетоксично, безпечно для навколишнього середовища, може використовуватися в комплексах з іншими мінеральними добавками.
Роль солей магнію в природі
Порошкоподібною добриво містить:
- магній – 16.7%;
- сірка – 13.3%.
Увага! Процентний вміст речовин залежить від виробника.
З хім. елементів присутні в невеликій кількості: залізо, натрій, марганець. Інші назви: епсомской сіль, магнезія. Входить до складу основних солей морської води. Вперше хімічна сполука була виявлена англійським ботаніком-мікроскопісти Н. Грю. Сьогодні широко використовується в різних сферах: медицина, промисловість, будівництво.
Так як магній присутній в хлорофілі (10%), зеленому пігменті, то його брак на рослинах видно «неозброєним поглядом»:
- жовте листя;
- повільне зростання;
- відсутність нижнього ярусу листя;
- недорозвинення кореневої системи;
- інфекційні захворювання.
У овочевих і ягідних культур відзначається зниження розміру плодів, погіршення їх смакових якостей. На томатах, огірках, винограді з’являються ознаки межжілковий хлороза. Білий «мармуровий» наліт можна спостерігати на зворотному боці капустяного листя, цибулю проявляє недолік ламким білястим пером, картопля зупиняє формування бульб.
Увага! Перший має насторожити брак магнію – жовтизна листя.
Магній і сірка беруть участь в обміні речовин, підвищують засвоєння кальцію, азоту, фосфору. Насіння рослин, не відчували дефіциту мікроелемента, завжди відрізняються високою схожістю. Завдяки магнію в плодах збільшується кількість вітамінів, а декоративні рослини цвітуть рясно і довго.
Розрахунок норми і технологія робіт з сульфатом магнію
Вносити добриво нескладно. Підживлення роблять прикореневими і позакореневими. Можливе використання сухого або розчиненого в теплій воді порошку. Ранньою весною (березень-квітень) і пізньої осені (листопад) роблять сезонну обробку ділянки, закладаючи речовина «під плуг». Розрахунок 10-15 г порошку на 1 кв. м. Розсипають по площі рівномірно і прикопують. Роботи проводять перед дощем або ретельно проливають грунт після.
Порада. У рідкому вигляді сполуки магнію будуть швидше засвоєні культурами.
Кореневе підживлення. У період активної вегетації виконують полив розчином на 10 л води:
- коренеплоди і всі види капусти 15-20 г (з періодичністю раз в 14 днів);
- кабачки, томати, огірки, гарбуз 25-30 г (двічі на місяць до початку збору врожаю);
- ягідні, плодові дерева 20 г (при посадці саджанців 30-35 г).
Препарат у вигляді порошку
Для троянд та інших садових квітів використовують 1-2 ст. л. порошку під кущ, проливаючи водою. Час проведення робіт: відразу після весняного пробудження. Другу підгодівлю вносять якщо є на це необхідність. Передозування може викликати пригнічення росту кущів, за рахунок зменшення кальцію в тканинах.
Порада. В якості альтернативи для троянд добре підходить калію магнезія.
Для кімнатних рослин досить однієї підгодівлі за місяць. На обсяг вазона 7 л витрачають 2.5 г сухої речовини.
позакореневе. Так як речовина засвоюється не тільки корінням, а й листям, виробляють обприскування розчином: на 10 л води знадобиться не більше 15 г сухого порошку.
Листова підгодівля магнієм сірчанокислим
Особливо корисна в спекотні літні дні, такою процедурою можна повноцінно замінити добривний полив. В таких умовах рослини відчувають стрес, направляючи отриманий з коренів магній замість листя на дозрівання ще не набрали сік плодів. Тому процедура особливо актуальна для саду. Цікаво, що здатність до поглинання магнію через листя значно перевершує інші речовини, наприклад, калій і фосфор.
Проводять процедуру рано вранці або пізно ввечері. Важливо, щоб волога не залишалася на листках великими краплями, а дрібно і рясно їх зрошувала. Добриво готують перед самим розпиленням. Норми витрати рідини на 1 кв. м беруть такі:
- квіти-однорічники 1.5 л;
- ягідні культури 2 л;
- садові дерева 3 л.
Для обприскування ефективна семиводний форма магнію з сечовиною. Таке поєднання дозволить краще засвоїти необхідний азот. Небезпека виникнення опіків навіть в сонячну погоду невелика, так як азот, завдяки магнію, засвоюється набагато швидше. Мінімальний інтервал – сім днів.
Запобіжні заходи
Застосування сульфату магнію показано на будь-яких типах грунтів. Закислені ділянки попередньо вапнують, так як висока кислотність буде ускладнювати засвоєння речовини. Для цього вносять доломітове борошно, крейда, деревну золу. В недостатній кількості магній присутній:
- на засолених ділянках;
- легких супісках і суглинках;
- на красноземах;
- на торф’яних і болотистих ґрунтах.
Так як магній здатний накопичуватися в землі, рослина поступово витрачає запас у міру необхідності. Цікаво, що чим більше світла отримує рослина, тим менше йому необхідно цього мікроелемента.
Готове добриво виглядає як безбарвні кристали і продається в спеціалізованих магазинах. Термін придатності не обмежений. Підходить для закритого та відкритого ґрунтів. Пакети зберігають в сухому місці, оберігаючи від попадання вологи і прямих сонячних променів. При роботі з препаратом на дачі рекомендовано використовувати гумові рукавички. Розсипаний в кімнаті порошок збирають губкою, не допускаючи контактів з дітьми і домашніми тваринами.
Уважний городник завжди помітить необхідність підгодівлі описаними вище мікроелементами. Отримати наочні рекомендації по використанню солей магнію можна з відео.