Виноград в холодних областях – не частий гість і початківці виноградарі часто не можуть розуму докласти, коли відкривати виноград після зими, з чого починати цю справу і яких помилок належить побоюватися? Головне – дочекатися, коли сніг остаточно покине землю і постаратися безпомилково визначити час відкриття рослини, щоб можливо було без шкоди для нього, почати вегетацію.
У холодних регіонах важливо вчасно відкрити виноград після зимівлі
Коли і як відкривати виноград навесні
Вибір часу залежить від досвіду, інтуїції і зовнішніх обставин. Найважливіше – кліматичні умови регіону і можливість весняних заморозків. Останні навіть небезпечніше самих морозів. Виноградні лози – зимостійкі і можуть витримати найсерйозніші холоду, хоча це залежить від сорту. Деякі столові види можуть витримувати морози до -20 OC і більш.
Найбільш вразлива частина – молоді бруньки. Весняні заморозки здатні виморозити їх, і навіть якщо рослина прийде в себе, врожаю можна не дочекатися або він буде аж ніяк не таким рясним, як хотілося б. У теплих, південних районах рослина відкривають на початку квітня, в північних – в останній місяць весни, а часом навіть пізніше.
Проводять відкриття рослин при температурі не менше -5oC, коли сніг зійде повністю, пройде час весняних заморозків і грунт добре підсушити. Пам’ятайте, що зайва вологість не сприяє винограду, вона притягує всілякі грибкові захворювання, від неї коріння можуть загнити і тим самим зарубати все непомірні праці на корені. Якщо вдарять морози – рослина може вмерзнути в лід, що ще більш сумно і недозволено. З водою доведеться боротися всілякими способами: вичерпувати її, копати дренажні канавки. Найкраще задуматися про цю небезпеку заздалегідь і посадити рослину вище, на горбок.
Однак і довго рослина під зимовим оборонною спорудою тримати не можна. Існує загроза випрівання, визрівання нирок. Лоза може почати рости прямо під укриттям, в темряві – а це зробить їх смертельно уразливими перед сонячним світлом. З цих причин так важливо вчасно визначити час підготовки винограду до теплого сезону. Часто виноградарі вважають за краще піти по «золотому» серединному шляху: відкриваючи виноград в теплі деньки і знову приховуючи його під плівкою в холодну пору і обов’язково ночами.
За питанням про те, коли відкривати виноград навесні, слід питання про обсяг майбутніх заходів. Це залежить від способу укриття підопічного на зиму: це може бути укриття повне, часткове або підгортання. Варто звернути увагу і на погодні неприємності. Якщо весняні заморозки – часті і несподівані гості, то в першу чергу роблять вентиляцію – тобто отвори в укритті, а повністю його знімають тільки тоді, коли проростають нирки.
Нирки винограду дуже уразливі до заморозків
Як звільнити рослини від укриттів різних видів?
- Підгортання – використовують тільки з юними кущиками. Це земляний насип навколо зеленого підопічного. Захист далеко не найнадійніша, що застосовується виключно в місцях, де зими не злі і не підступні. Спосіб звільнити виноград від земляного укриття простий і невигадливий – зчистити його від землі. Можна починати роботу, коли земля ще волога, що не просушити до кінця – тоді праця вимагатиме менше зусиль. Мета полягає в тому, щоб дуже делікатними, легкими рухами вивільнити лозу і підняти її назустріч весняному сонечку, в процесі одночасно обтрушуючи її від землі, щоб вона відвалилася і відпустила рослина. Якщо земля вже просохла, описаний спосіб призведе до сумних наслідків – лоза зламається. В цьому випадку доведеться затратити більше сил, обережно підкопуючи землю і тоді вже беручись за рослина. Після завершення операції винограду досить дати час на відновлення, провітрювання і відмивання від бруду за допомогою підбадьорливого весняного дощу.
- Часткове і повне укриття – популярні способи безпечної зимівлі рослини в суворих північних областях. Складається цей метод в драпіровці підопічних плівкою або іншим подібним матеріалом. В цьому випадку відкривають виноград, просто знімаючи захист від зимівлі.
Щоб вивести виноградну лозу з зимівлі, потрібно просто зняти з неї укриття
Порятунок від весняних заморозків
Виноград не так вже сильно боїться холодів, як можна подумати. Але юні, чи не освоїлися пагони і почали набухати бруньки найгірше переносять раптові морози. Для них згубна температура вже в -2OC. Але утримання рослини в укритті, коли на вулиці – тепло і ясно, шкодить рослині не менше. Беручи до уваги ці особливості, потрібно ретельно підготуватися до небезпек, і запастися терпінням.
Виноград краще не прибирати з траншей до тих пір, поки остаточно не встановиться тепла погода. Важливо вчасно ховати рослину від заморозків.
Досвідчені виноградарі встановлюють над траншеєю тимчасове укриття, натягуючи відповідний матеріал на каркас. Поліетиленова плівка – хороший вибір. Її мінус в небезпеці запріванія, так що в разі використання цього матеріалу важливо особливо ретельно стежити за вентиляцією. Плюс – створення парникового ефекту, завдяки якому рослина і грунт прогріваються швидше, ріст рослини прискорюється. Якщо погода стає абсолютно нестерпним, укриття варто утеплити ще сильніше.
Саджанці винограду висаджують після того, як мине небезпека несподіваних похолодань. Рекомендується купувати саджанці в кінці весни.
Тимчасове укриття захистить лозу від заморозків
Турботі про виноград після розкриття
Коли відкривати виноград навесні? Тоді коли загроза весняних заморозків остаточно зникає з горизонту, а рослина в достатній мірі просушено і провітрено, можна починати профілактичні заходи – обробка рослини від хвороб і злісних шкідників. До обробці слід поставитися з великою увагою і відповідальністю, особливо після зволоження землі. Далеко не всі сорти винограду можуть ефектно боротися з мілдью – найнебезпечнішим грибковим захворюванням, розквіт якого припадає саме на весняний сезон.
Профілактичну обробку проводять на стеблах, стовбурі, пагонах і на землі навколо рослин. Вживані заходи різняться в залежності від сорту нашого героя: різновиди відрізняються схильностями або стійкістю до різних захворювань.
Весняні роботи з виноградом:
- Обприскування різними хімічними засобами, серед яких найбільш відома бордосская суміш – або 1%, або, якщо рослина ще не почала зростати, 3%. Їй обробляють грунт і лозу в теплі дні. Суміш добре допомагає проти згаданої мілдью, а також від сірої гнилі, оїдіуму і інших подібних нещасть. Інший популярний препарат – нітрофен, який застосовують до розпускання бруньок. Поява наростів на лозі – ознака бактеріального раку, через пошкодження, завдані морозом. Якщо симптоми були помічені, потрібно буде ретельно зрізати пошкоджені місця, а потім обробити ранки розчином водню або марганцівки.
- Обробка грунту – розпушують вже підсохлу землю двічі: до розпускання бруньок і в кінці травня.
- Підживлення – виключно важливий етап весняних заходів. Першу підгодівлю вносять відразу після звільнення винограду з укриття – вносять азотні, калійні і фосфатне добриво під корінь. Після появи перших листків, кущі можна обробити стимуляторами росту. В цей час, юні зелені пагони обережно підв’язують на опори. Після обрізки вносять підгодівлю мікроелементами.
- Обрізка. Видаляють старі частини рослини. Зрізають безплідні пагони і вуса, щоб вони не заважали успішному зростанню і розвитку.
- Прищеплення винограду проводять в кінці квітня – початку травня.
Виноград, як і інші рослини, просить виключно дбайливого ставлення, особливо навесні. Нестійкий клімат з різкими похолоданнями посеред жарких днів вимагає від дачника інтуїції, вміння визначати можливі погодні сюрпризи і діяти вчасно. Зволікання або занадто швидке зняття укриття для милого зеленого створення буде смертельно небезпечно.