Виноград сорту Сапераві

Грузія по праву названа батьківщиною винограду, адже в цій країні жоден вечеря не обходиться без смачного терпкого вина. Тут теплий клімат, що є одним з позитивних умов для вирощування цих ягід. Сапераві – один з найдорожчих і найбажаніших сортів, адже він не тільки використовується для приготування різних вин, але і дуже смачний для вживання в первозданному вигляді. У перекладі з грузинського «сапераві» означає «фарба», «що надає колір», названий через червоні пігментів шкірки винограду.

Виноград Сапераві

Про сорті Сапераві можна сміливо сказати, що це найдавніший з відомих на сьогодні сортів винограду

Опис сорту Сапераві

  • Листя даного сорту винограду середньої величини, округлі, трьох- або п’яти лопатеві з сильним повстяним опушенням. Молодий лист має жовтувато-зелений колір, іноді з рожевим відтінком.
  • Грона винограду середнього розміру, мають конічну неправильну форму, частіше пухкі. Вага грона в середньому досягає 90-150 грам. Ніжка грона трав’яниста, що не дерев’яніє і досягає довжини в 4,5 см.
  • Опис ягід говорить про те, що розмір ягід середній, вони мають овальну форму, темно-синього кольору з густим восковим нальотом. Вага однієї ягоди становить 2-4 грами, в кожній виноградині по 2-3 великі кісточки. М’якоть дуже соковита, світло-рожевого кольору, а шкірка тонка, міцна, має темно-синій колір, що володіє великими фарбувальними властивостями.
  • Квіти винограду Сапераві двостатеві.
  • Визріли втечу темно-коричневий і коричневі вузли.

Опис характеристик винограду Сапераві

Сапераві відноситься до одних з найкращих винних сортів винограду. Він не вибагливий у догляді. Росте на досить зволоженою незасолених грунті, але не переносить болотистій місцевості. Поширений цей сорт винограду в південних країнах з м’яким кліматом. Вирощують Сапераві переважно на території басейну Чорного моря: в Грузії, Азербайджані, Узбекистані, Молдові, Україні та південній Росії. Нещодавно його почали вирощувати в Америці і Європі.

Сорт винограду Сапераві має досить високою морозостійкістю, може витримати морози не вище -20 градусів за Цельсієм. А також нестійкий до сильної сонячної активності і перед засухами вимагає частої поливання. Це сильнорослий і високоврожайний сорт винограду, але вимагає помірного навантаження. Не варто обрізати багаторічну лозу (15 років і старше), так як на ній виростає найякісніший виноград.

Хвороби і шкідники винограду Сапераві і методи боротьби з ними

Найнебезпечнішими для сорту винограду Сапераві є інфекційні захворювання мілдью, оїдіум і сіра гниль.

Мілдью, несправжня борошниста роса, грибкове захворювання, що вражає молоде листя і суцвіття (грона). Виявляється ця хвороба у вигляді якогось маслянистого плями на верхній частині молодого листа, яке має округлу форму. У вологу погоду на цьому плямі утворюється борошнистий наліт білого кольору. Далі при впливі грибків відбувається відмирання клітин листа або суцвіття, що супроводжується пожовтінням уражених ділянок рослини і засиханням листів. Найкращим способом боротьби з цим паразитом є профілактика. Потрібно своєчасно обрізати листя і лозу, створюючи провітрювання всього винограду і не допускаючи застою вологого грунту. І також варто обприскувати рослину системними фунгіцидами 3-4 рази на рік.

мілдью

Мілдью або несправжня борошниста роса викликається грибом, у вигляді спор зимуючих прямо під кущами винограду

Оїдіум (борошниста роса) – теж захворювання, викликане грибком, розвивається при вологій погоді. Виявляється у вигляді сірувато-білого порошку, яким покриті листя і пагони, деякі грона погано ростуть, листя закручуються і пересихають. Маленькі виноградини під впливом грибків лопаються і пропадають. Для боротьби з цим захворюванням необхідно обривати уражені грона і листя, що завдає величезної шкоди врожаю винограду. Опис профілактичних заходів те ж саме, що і при мілдью.

оїдіум

Оїдіум, а вірніше сам грибок, який є збудником борошнистої роси, мешкає на поверхні рослини

Сіра гниль – небезпечне захворювання виноградників поряд з мілдью і оїдіумом. Уражені ділянки покриваються сірим нальотом, при дотику схожий на пил. Розвивається при вологій весняної погоди, але в сухі літні часи сіра гниль може пропадати. Профілактика та ж, що і при мілдью і оїдіуму: вентиляція молодих пагонів, боротьба з бур’янами, своєчасна обробка фунгіцидами.

сіра гниль

Сіра гниль – це дуже поширена і досить небезпечна грибкова хвороба рослин

Сапераві Північний – відмінні риси

Виноград Сапераві Північний – відносно молодий сорт винограду, що з’явився на світ шляхом схрещування сортів Сапераві і Північний. Його вивели в 1947 році російські селекціонери. Опис сорту містить тільки позитивну характеристику.

Головною відмінною рисою Сапераві Північного від Сапераві є підвищена морозостійкість: він може витримати морози в мінус 30 градусів за Цельсієм при укритті на зиму. Це якість він придбав від сорту винограду Північний. А також Сапераві Північний менш схильний до дії грибків мілдью і сірої гнилі, але оидиум небезпечний для нього. Це пізній виноград, збирається в кінці вересня. При дозріванні не обсипається і може висіти на грона ще протягом місяця.

Сапераві Північний

Сапераві північний – це гібридний сорт російської селекції, адаптований для вирощування в більш холодному кліматі

Опис сорту Північного Сапераві схоже з Сапераві. Єдина відмінність – це технічний сорт, виведений для виробництва соків і вин. Його м’якоть теж має темно-синій колір, що надає напоям насиченого рубінового кольору.

Властивості і застосування винограду Сапераві

З Сапераві і Сапераві Північного виробляють велику кількість соків і вин. Його використовують в купажах різних сортів, щоб надати напоям вишуканий аромат і колір.

Опис молодого вина з цього сорту винограду говорить про те, що напій не дуже приємний на смак, так як сік містить велику кількість кислот. Але з витримкою в 5-30 років набуває неперевершений аромат і смак слив або сухофруктів. Провину з Сапераві властивий дуже насичений червоний колір і тягучість. Після дегустації соку або вина з цього винограду на губах і зубах залишається синюватий наліт. Якщо він відсутній, то Сапераві в складі напою немає.

Але також з макухи, що залишається після приготування вина, роблять чачу – грузинську горілку. Виноградний сік і горіхи використовуються для виготовлення чурчхели – східної і кавказької солодощі.

Сапераві і Сапераві Північний – унікальні сорти винограду, без яких не обходиться виробництво червоних вин.