іногрЛюбімой культурою садівників виступає виноград, так як за ним легко доглядати, а плоди смачні і корисні. Навіть при правильній висадці саджанців і при правильному догляді, садові культура може вас не щороку радувати рясним врожаєм. Ви можете зіткнутися з такою проблемою, як прив’яданням листя, ягід, кистей.
У цій статті ви дізнаєтеся, чому в’януть і засихають грона винограду, а також які заходи допоможуть запобігти цей процес.
При деяких обставинах може висохнути від половини до всього врожаю
Встановлення причин
Для того щоб своєчасно зупинити процес засихання грон винограду, важливо визначити причини. До поширених причин відносяться:
- Велика кількість ультрафіолету.
- Поразка мілдью.
- Помилковий сонячний опік або оидиум.
- Недостатня кількість вологи.
- Перевага грон.
- Поразка сірою гниллю.
- Поразка хлорозом.
- Недостатнє добриво грунту.
- Нашестя шкідників.
Садівники повинні вміти відрізняти причини, щоб правильно організувати процес відновлення виноградника. Для цього охарактеризуємо кожну з причин.
Сонячний опік викликає поступове всихання ягід
Велика кількість ультрафіолету
Велика кількість ультрафіолету утворює опік, який впливає не тільки на грона, а й на листя, ягоди. Сонячний опік буває декількох ступенів, і при легкому ураженні, виноградарі можуть вчасно не визначити причину. Важливо звернути увагу не тільки на колір ягід, але і на їх смак. При сильному опіку, ягоди поміняють колір, при опіку слабкою або середнього ступеня, ягоди зберігають своє забарвлення, а ось смак змінюється незалежно від рівня ураження.
Поразка ультрафіолетом виступає частою причиною, рекомендовано не освітлювати грона, на ділянці розташування кистей залишати пасинки.
Поразка мілдью
Страшне захворювання, яке виступає причиною, чому в’януть і засихають грона винограду, є грибок мілдью. Активно атакувати захворювання починає в момент цвітіння винограду.
Мілдью винограду робить урожай повністю непридатним
Вражає мілдью як окремі ділянки виноградника: ягоди, кисті, так і цілі грона. Хвороба небезпечна тим, що заражений ділянку перекриває доступ харчування, вологи до здорових ділянок, садова культура починає сохнути. Для того щоб уникнути поразки, рекомендовано використовувати препарати «Ридомил», «Ордан», «ПОЛІХІМ». Профілактику потрібно проводити три рази: до моменту цвітіння, на етапі цвітіння, за місяць до збору врожаю.
Порада: для того щоб отримати хороший урожай, правильно вибирайте сорт, який відповідає району вашого проживання. Землю потрібно піддобрять, розпушувати, унормовано поливати. Біля виноградника посадите кріп.
Помилковий сонячний опік або оидиум
Навіть досвідчений виноградар не завжди правильно визначає, чому в’януть грона винограду, а це впливає і на способи боротьби. Важливо правильно визначити, що вражає виноградники – сонячний опік або оидиум. Як і при великій кількості ультрафіолеті, уражаються ягоди, вони набувають сірий наліт, а грона починають засихати. Вести боротьбу з оїдіумом можна до етапу збору врожаю. Рекомендовано використовувати сірку колоїдну.
Оїдіум винограду повністю знищує грона
Важливо взяти до уваги, що ряд засобів, і сірка теж, негативно впливає на виноградники при температурі повітря вище тридцяти п’яти градусів.
Недостатня кількість вологи
Виноградарі люблять садову культуру за те, що вона не вимагає особливого догляду, добре переносить посуху, не вимагає рясно піться. Але, це не виступає ознакою того, що виноград не потрібно поливати, так як відсутність вологи в грунті може стати причиною засихання грон. При відсутності води страждає весь виноградник, і листя, і ягоди, стають кислими на смак, зменшуються в розмірах. Кисті можуть повністю засохнути. Якщо вологе літо, то поливати виноградники можна після збору врожаю. У період посухи рясний полив потрібно організовувати часто.
Недолік вологи проявляється і на листі, і на ягодах
Цікавий факт: якщо виноградник розташований на заболоченому ділянці, то кисті можуть теж в’янути, як при дефіциті вологи.
Перевага грон
Велика кількість врожаю, ягід, можуть стати причиною, чому в’януть виноградники. Важливо, щоб на кущах не було багато кистей, адже буде нерівномірний розподіл цукру. Зайві грона рекомендовано видаляти, контролювати навантаження на кущ.
Але врожайних сортах треба унормувати кількість грон
Поразка сірою гниллю
Поширеним захворюванням, яке вражає виноградники навесні, виступає сіра гниль. Весна – період з підвищеною вологістю і теплим повітрям, а це оптимальне середовище для розвитку грибка Botrytis cinerea. Сіра гниль повністю покриває кущі, і боротьбу рекомендовано розпочати при перших ознаках. До здоровим ділянкам не надходить волога, мінерали, кущі починають сохнути. Це небезпечне захворювання, яке виступає причиною, чому в’януть і сохнуть кущі, не має дієвих способів боротьби.
Сіра гниль – небезпечне бактеріальне захворювання
Так як уражені ділянки потрібно зрізати і спалити, а це, у разі несвоєчасної боротьбі, призводить до знищення цілого куща або ряду виноградників.
Зустрічається Botrytis cinerea у всіх регіонах, виноградарям важливо робити профілактику садовій культурі. Для цього розведіть в одному літрі води маленьку ложку соди, обприскати розчином кущі. Є і позитивна сторона грибка. Якщо вам потрібно отримати елітне вино, то грибок наноситься на плоди спеціально, адже хвороба підвищує рівень цукру в ягоді.
Поразка хлорозом
При наявності в грунті великої кількості карбонату, виникає хлороз, який стає причиною, чому сохнуть кущі винограду. Активно розвивається хвороба на початку весни і в другій половині літнього періоду. Страждає від хлорозу весь кущ.
Хлороз винограду може викликати висиханням стиглих грон
Для того щоб уникнути захворювання, рекомендовано регулярно розпушувати грунт, тоді зайва волога буде випаровуватися, повітрообмін нормалізується.
Недостатнє добриво грунту
При недостатній кількості в грунті азоту, кущі стануть засихати. Спочатку страждають листя, вони набувають світлий відтінок, а грона засихають. Для того щоб запобігти в’янення, рекомендовано удобрювати грунт хімічними засобами, які містять азот або курячим, коров’ячим гноєм.
Нашестя шкідників
Поширеною причиною виступають комахи. Виноградники вражає попелиця і павутинний кліщ.
Філоксерній кліщ на коренях винограду
Розміри шкідників невеликі, побачити їх неозброєним оком складно, а це не дозволить вчасно визначити навала і правильно вибрати спосіб боротьби. Якщо ви побачили, що комахи псують кущі, використовуйте ін’єкції. Для боротьби з павутинним кліщем рекомендовано застосувати акарициди.