Одним з найбільш затребуваних сортів аличі є Липнева троянда. Її основними перевагами вважаються високі показники смаку, універсальність використання і стійкість до захворювань, посухи та морозів, що і забезпечує стабільний і високий урожай.
Алича Липнева троянда – популярний серед садівників сорт
Основні показники різновиди
В основу цього різновиду був покладений сорт сливи Кубанська комета. У 1999 році в Криму вивели цей сорт. Через 3 роки різновид включили до Державного реєстру Російської Федерації. Спочатку вона була районирована для вирощування в кавказьких і уральських регіонах країни, але пізніше її почали вирощувати в усіх областях.
До основних переваг аличі сорту Липнева троянда відносять її стійкість до спеки та морозів. Вона здатна витримувати перепади температури в діапазоні від -30 ° С до + 34 ° C. Особливістю цієї культури є те, що вона частково здатна запилювати себе. Для якісного і своєчасного врожаю потрібно поруч висаджувати запилювачі, до яких відносяться сорти Найдена, Рясна і Мандрівниця. Ці види характеризуються подібними періодами цвітіння, ніж та забезпечують своєчасний урожай.
Сорт Липнева троянда є культурою з ранньої вегетацією. Перші зав’язі і плоди формуються на 5 рік після висаджування. Збирати дозрілі плоди починають в кінці липня, якщо рослина цвіло в середині квітня. З опису виходить, що з одного дерева дозріває до 30 кг продукції.
Характеристика дерева
Дерево має наступні характеристики:
- його розміри складають 3-4 м;
- крона описується пірамідальної розлогою формою;
- пагони переважно однорічні: на них утворюються розвинені суцвіття кремового відтінку;
- алича розглянутого сорту має сіро-коричневої кроною;
- нирки конусоподібні, бордового відтінку;
- листова пластина велика, по довжині досягає 5 см: листя темно-зелена, має хороший шар нальоту з воску.
Структура плода
У плодів спостерігаються такі параметри:
- виростають вагою до 30 г;
- діаметр ягоди – 30 мм;
- шкірка щільна, жовтого або рожевого відтінку;
- ранні плоди овальної форми, з розвиненим черевним швом;
- поверхню шкірки покрита середньою кількістю воскового нальоту;
- м’якоть жовтого відтінку, щільна, волокниста.
Смак ранніх плодів кисло-солодкий. Продукція використовується як в свіжому вигляді, так і консервованому.
Сорт аличі: Липнева троянда
Особливості вирощування та посадки
Висаджувати рослину цього сорту потрібно на височинах (пагорби або штучні насипи), на які потрапляє велика кількість сонця. Це дозволить забезпечити не тільки захист від близько розташованих ґрунтових вод, а й прискорить процес дозрівання ягід. Опис сорту аличі Липнева троянда вказує на те, що рослині потрібні родючі грунти з низьким вмістом кислотно-лужного балансу. Якщо рівень кислоти перевищує 4%, то вносять вапно (на 1 кв. М по 2 кг вапна).
При виборі саджанця потрібно віддавати перевагу здоровим 2-річним зразкам, які пройшли процес щеплення живцями. На поверхні посадкового матеріалу не повинно бути ознак захворювань або порушень в структурі стовбура.
Процес підготовки місця для висаджування починають з кінця жовтня. Перекопуючи ділянку, на 1 кв. м вносять по 15 кг 2-річного перегною. У лютому починають копати яму за схемою 60х80 см. Дно вистилають дренажем (щебінь або тирса) і покривають його 30 см шаром верхнього грунту. В середині березня починають садити молоде рослина. Його поміщають всередину лунки, а коріння покриваються землею так, щоб не утворювалися порожнечі. Шийку, сформовану у коренів, залишають над поверхнею землі, щоб забезпечити рослині повітрообмін в коренях. Схема посадки рослин повинна бути 4х3 м. Поруч встановлюють опору, щоб рослина не деформувалося при вітряну погоду.
Заходи по догляду за культурою
Догляд за сортом Липнева троянда простий. Добрива вносяться 3 рази за вегетаційний період.
- Навесні потрібно підгодувати дерево розчином пташиного посліду (100 г на 10 л води).
- У літній період куща потрібні азотні речовини (34 г селітри на 5 л води), які забезпечать кращі смакові якості.
- Восени проводять мульчування пристовбурної частини дерева, щоб створити захист для коренів від переохолодження. На 1 кущ має використовуватися по 25-27 л розчину.
До 2 років рослини поливають з інтервалом в 20 днів, вливаючи по 30 л теплої води. Кущі, які досягли 2-річного віку, поливають 60 л теплої води, один раз на місяць. Після кожного поливу прополюють родючий шар грунту (на глибину 10 см) і прибирають все бур’яни. Це дозволить повітрю і поживним речовинам краще проникати всередину кореневої системи.
Обрізки проводяться 2 рази за сезон. Навесні потрібно проріджувати крону, видаляючи по 20 см бічних пагонів. У момент осінньої обрізки видаляють пошкоджені або хворі гілки. Місця зрізу прийнято обробляти розчином садового вару, щоб бактерії не проникали у внутрішню будову дерева.
Захворювання і шкідники
З основних хвороб виділяють Моніліоз, плодову гниль і коккомикоз. Боротися з моніліозом допомагає розчин «Карбамід» (40 г на 5 л води). Проти плодової гнилі застосовують «хомус» (30 г на 10 л води). У боротьбі з коккомикозом використовують настоянку деревної золи (50 г на 10 л води).
Найнебезпечнішими шкідниками є блішки і кліщ. Позбутися від них дозволить «оксихом» (50 г на 4 л води) за рахунок того, що в ньому міститься мідь. Для профілактики проводять щотижневі обприскування мідним купоросом (28 г на 8 л води). Всі обробки для боротьби з хворобами та шкідниками здійснюються 1 раз в 2 тижні.
Висновок
Вирощувати гібрид сливи і аличі нескладно, т. К. Він невимогливий у догляді. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій з висадження, то алича Липнева троянда буде рости здоровою та щорічно даватиме високоякісний урожай.