Висаджуючи на своїй ділянці дерева, багато садівників прагнуть до того, щоб мати можливість якомога довше насолоджуватися їх плодами. Тому й існує чимало сортів різного терміну дозрівання: від ультраранніх до пізніх. Так само і з черешнею: щоб любителі її плодів могли продовжити своє задоволення, був створений сорт Бряночка.
Черешня Бряночка – пізній сорт
Загальна характеристика сорту
Черешня Бряночка була виведена російськими селекціонерами і внесена до реєстру в 2006 році. Головним критерієм для виведення був термін дозрівання.
Серед плюсів Бряночкі можна назвати:
- дуже високу потенційну продуктивність (до 300 ц / га);
- стійкість до морозів;
- пізніше дозрівання плодів;
- стійкість до хвороб (висока до коккомикозу і середня до моніліозу і клястероспоріозу);
- плоди дуже хорошої якості.
Серед мінусів сорти виділяють:
- пізній початок плодоношення (з 5-го року життя дерева);
- потреба в запильниках (без них дерево не буде плодоносити, найкращі сорти для цього – Веда, Іпуть, Тютчевка).
Особливості дерева
Опис вказує на те, що черешня сорту Бряночка є середньорослі деревом. Його крона рідкісна, кругло-овальної форми. Нирки яйцеподібні. Листя великі, овальні, із загостреною верхівкою і підставою. У період цвітіння формує суцвіття по 3 квітки з білими пелюстками.
Опис плодів
Плоди широкі (близько 2 см в діаметрі), серцеподібної форми. Маса ягоди – від 4 до 7 м Забарвлення яскраво-червоного кольору. Має щільну, але дуже солодку і соковиту м’якоть. Кісточка овальна, не надто велика (близько 6% від маси ягоди).
Правильна посадка
Якщо зими дуже холодні, то дерево висаджується навесні, до того, як набухнуть бруньки. Якщо зимові морози не дуже суворі, восени, за кілька тижнів до того, як земля почне замерзати.
В обох випадках грунт і яма готуються восени, заздалегідь (при осінній висадці – за 2-3 тижні). Місце посадки потрібно скопати, розбити всі грудки землі, додати потрібні добрива. На 1 м2 потрібно:
- 10 кг компосту;
- 180 г суперфосфату;
- 100 г калійного добрива;
- 200 г спеціального добрива для черешень та вишень.
Кислий грунт необхідно обов’язково вапнувати за тиждень до обробітку грунту, інакше дерево може не прижитися. Кількість вапна розраховується так:
- 600-800 г на 1 м2 для важких суглинок;
- 400-500 г на 1 м2 для супесчанкі.
Черешня Бряночка найкраще себе буде почувати, якщо коріння будуть перебувати далеко від ґрунтових вод. Рекомендується садити її на південних, південно-східних або ж південно-західних схилах, де не застоюється волога, а земля і крона дерева будуть добре прогріватися сонцем. Кращою грунтом для посадки черешні є глиниста, торф’яна або піщана.
Яма для висаджування повинна бути підготовленою заздалегідь (за 2-3 тижні). За розмірами вона повинна бути близько 80 см в ширину і 60 см в глибину.
При посадці не можна використовувати азотні добрива, однак про інші забувати не слід. Для одного саджанця, крім обов’язкового внесення компосту, необхідно ще:
- 500 г золи;
- 60 г сірчаного калію;
- 200 г суперфосфату.
Їх радять змішувати з родючим грунтом після викопування ями. У день посадки видаляються нежиттєздатні частини коренів саджанця, а також ті, що не поміщаються в яму. Після цієї процедури потрібно замочити коріння в воді. Залежно від їх висушені час вимочування варіюється від 2 до 10 годин. Якщо проводилося вапнування грунту, то необхідним заходом буде також замочування коренів перед висадкою в грязьовий або глиняною кашки. Це необхідно, щоб уберегти їх від опіку.
Помістивши саджанець в яму, його коріння необхідно засипати землею, яку при викопуванні брали знизу, утрамбувати і полити відром води. Після потрібно засипати яму землею, що залишилася так, щоб коренева шийка височіла на 5 см над її рівнем. Потім земля знову трамбується і поливається водою.
Догляд за черешнею
Існує кілька важливих етапів догляду за Бряночкой.
- Навесні: прибирання всіх гілок, які були пошкоджені або ж відморожені взимку. Місця зрізу в обов’язковому порядку обробляються садовим варом. Після того як температура підніметься до + 18 ° C, проводиться обприскування від хвороб і шкідників. Починаючи з 4-го року після посадки, вноситься підгодівля – 150 г карбаміду.
- Влітку: грунт навколо дерева прорихляется (до 10 см вглиб), проріджуються нові пагони і прибираються зламані і надламаний гілочки.
- Восени: в кінці жовтня проводиться побілка штампа і основних скелетних гілок. Якщо дереву менше 3-х років, то радять обертати його мішковиною або ялиновим гіллям для підготовки до зими.
Поливати дерево потрібно до 5 разів за сезон, якщо опадів занадто мало.
Побілка черешні здійснюється восени
Боротьба з хворобами
Незважаючи на те що черешня Бряночка є стійкою до хвороб, потрібно знати, як боротися з основними з них.
- Коккомікоз. Виявляється червоними плямами на листках, потім листя починає жовтіти і засихати. Борються з ним в кілька етапів: перше обприскування – залізним купоросом (на відро води необхідно 300 г) до початку цвітіння. 2-е і 3-е обприскування – спеціальними засобами ( «Хоус») після цвітіння і через 3 тижні.
- Клястероспоріоз. Виявляється спочатку коричневими плямами на листках. Через 2 тижні на їх місці з’являються дірочки. Ягоди сохнуть, перед цим також покриваючись плямами. Кора дерева тріскається, випливає камедь. Профілактика і лікування проводиться в 3 етапи: навесні, до набрякання бруньок, – обприскування дерева і грунту навколо 0,1% розчином мідного купоросу; відразу після цвітіння потрібно обробити 0,1% бордоською рідиною, повторити останню через кілька днів.
- Моніліоз. При захворюванні гілки в’януть, потім всихають. Плоди починають гнити. Захист від нього проводиться в 2 етапи: перший раз – обприскування 0,1% бордоською рідиною, до набрякання бруньок, по стовбуру і навколо дерева; другий раз – коли нирки вже набрякли і лопнули, але листя ще не почали розпускатися. Використовуються препарати на зразок «Хом» або «Каптан».
- Парша. Виявляється появою оксамитових плям оливково-бурого кольору на листках. Зелені плоди від нього зморщуються, а стиглі покриваються тріщинами. Для профілактики хвороби грунт і дерево ранньою весною обробляють «нитрафеном». Якщо ж ознаки хвороби з’являються після цього, то черешню обприскують ще тричі 0,1% бордоською рідиною: коли нирки починають розпускатися, через 3 тижні після закінчення цвітіння, після того, як урожай буде зібраний.
«Нітрафен» – препарат для профілактики хвороб черешні
Боротьба зі шкідниками
Найпоширеніший шкідник черешні – черешнева тля. Небезпеку можуть представляти також білан, слизистий пильщик, довгоносик, вишнева моль і заболонник. Основним засобом боротьби з ними є профілактичні та лікувальні обприскування.
Дерева і грунт навколо них обробляється розчином сечовини (700 г на 10 л води). У разі нападу шкідників дерево обприскується різними препаратами в залежності від виду шкідника.
Профілактика
Щоб зберегти здоров’я дерева, потрібно регулярно проводити профілактику. До їх числа відносяться:
- регулярне оновлення побілки стовбура і скелетних гілок;
- розпушування землі навколо дерева;
- профілактичні обприскування дерева і пристовбурної зони хімікатами;
- щорічна утилізація листя і зрізаних гілок для запобігання можливого поширення хвороб і шкідників.
Землю навколо черешні слід регулярно рихлити
Висновок
Опис вказує, що Бряночка – пізній сорт, який може порадувати плодами, коли урожай з інших вже зібрано. Дерево має і чимало інших плюсів, тому бажаючим посадити черешню садівникам слід звернути на нього увагу.