Зовсім недавно в наші сади переселилася «американська сінеглазка» і вже стала улюбленицею дизайнерів ландшафту за свою невибагливість. Всі сорти камассии ростуть у відкритому грунті. У нашій країні вирощують близько 5 сортів квітки. Посадка не дуже складна. Догляд простий: вчасно поливати і вносити добрива.
Походження та морфологічний опис
Поки що рідкісного гостя камассии можна зустріти на наших ділянках. Але ландшафтні дизайнери вже давно облюбували цю квітку і прикрашають ним сади. Камассия НЕ вибаглива, добре адаптувалася в нашому кліматі, посадка і догляд не викликає труднощів. З огляду на раннє цвітіння – це ідеальний квітка для дизайнера.
Родом ця рослина з Північної Америки. В диких умовах камассия зростає на схилах гір, добре освітлених сонцем, по берегах річок, відноситься до ранньоквітучих рослин. Як тільки грунт відтане, пробиваються зелені листочки камассии. Листя культури зелені з сіруватим відтінком, мають ланцетну форму (50-60 см в довжину). Потім з’являються стебла (до 1 м у висоту). На стеблі формуються суцвіття. На кожному стеблі налічується близько 100 квіток.
Камассия в природі
Кожна квітка цвіте лише один день, але завдяки їх кількості, цвітіння триває безперервно пару тижнів. Першими розпускаються нижні бутони, на наступний день такі і так поки не розпустяться всі бутони до верхівки суцвіття. Пелюстки камассии мають різне забарвлення:
- блакитну;
- бузкову;
- білу;
- кремово-білу;
- фіолетову;
- фіолетово-блакитну.
На довгих тичинкових нитках красуються яскраво-жовті пиляки. Цибулини деяких сортів цілком їстівні. Індіанці охоче вживають їх в їжу.
Відмінні ознаки сортів
Видовий склад нечисленний, менше 10 видів. Найбільш поширені види представлені на фото:
- Камассия Лейхтліна досягає у висоту 1-1,3 м. Квітки досить великі, утворюють суцвіття довжиною 25 см. Забарвлення пелюсток залежить від сорту. Камассия Лейхтліна Альба – білі квіти з жовтуватим відтінком. Махрові пелюстки Лейхтліна Семіплена пофарбовані в кремово-білий колір. Зіркоподібні блакитно-фіолетові квіти має сорт Лейхтліна Електра.
камассия Лейхтліна
- Сорт Кузика вирощують на заході Північної Америки. Кистеобразное суцвіття складається з безлічі квіток яскраво-блакитного кольору. Сорт Кузика «Zwanenburg» відрізняється блакитно-пурпуровим відтінком пелюсток.
сорт Кузика
- Сорт Квамаш. Цибулини саме цього сорту їстівні, вони мають чорну або коричневу забарвлення, близько 5 см в діаметрі. Забарвлення пелюсток від білого до фіолетового.
сорт Квамаш
- Цибулини сорти Фразера мають овальну форму, їх також можна вживати в їжу. До 70 см у висоту досягають пагони цього сорту. Забарвлення квітів також варіює від білого до фіолетового.
сорт Фразера
- У сорту Хауел квіти синьо-фіолетової гами.
Способи розмноження квітки
Як і всі цибулинні камассия розмножується цибулинами-дітками, а також насінням. Розмноження насінням застосовують не часто, так як зацвітає рослина тільки через 3-4 роки. Для розмноження насінням необхідно:
- дочекатися коли дозріють насіння, що знаходяться в коробочках;
- насіння висівати тільки восени у відкритий грунт, так як для гарної схожості необхідно, щоб насіння пролежали в холодній і вологій землі осінь і зиму;
- якщо вирішили висіяти насіння навесні, створіть період стратифікації (штучні умови зимового спокою при низькій температурі);
- висівають насіння на глибину 2-3 см;
- грунт необхідно полити, внести мульчу.
Такий спосіб розмноження використовують для одержання великої кількості рослин.
цибулини камассии
Найбільш часто використовують вирощування цибулинами-дітками, які утворюються навколо головної цибулини. Процес розмноження цибулинами наступний:
- дочекайтеся, коли камассия відцвіте, почнуть сохнути пагони. Це означає, що дітки дозріли;
- акуратно викопайте цибулини, відокремте лусочки, не пошкодивши коріння;
- розсаджувати цибулини краще на 20-25 см одна від одної у відкритий грунт.
Увага! Довго зберігати викопані цибулини не можна. Їх необхідно відразу висаджувати. В крайньому випадку, допускається зберігання протягом 1 місяця у вологому торфі або в прохолодному місці.
Особливості посадки, догляд, частота підгодівлі, види добрив
Висаджують американську красуню у відкритому грунті на ділянці, який добре висвітлюється сонцем. У напівзатінених місці період цвітіння триватиме довше. Камассия воліє родючий грунт з гарним дренажем. Дренувати можна галькою, гравієм, будь-якими дрібними каменями. Надлишок вологи може привести до загнивання цибулини і коріння. Грунт перед посадкою необхідно розпушити, можна додати торф. Глибина посадки не повинна перевищувати 20 см, відстань цибулин один від одного в межах 15-20 см. Місце висадки діток зволожите і внесіть мульчу.
Порада. Відокремлюйте дітки обережно, щоб не пошкодити коріння, інакше може піти гниття кореневої системи.
Догляд за камассии нескладний. Вона любить вологу, тому поливати потрібно в міру висихання грунту теплою відстояною водою. Після поливу обов’язково розпушити грунт навколо втечі, але не дуже глибоко. Цибулини повинні «дихати».
Поливайте камассии відстояною водою в міру підсихання грунту
Яка б родючий грунт не була, вона виснажується. Група рослин, довго що виростає на одному місці, забирає з грунту певні речовини. Щоб рослина повноцінно розвивалося, необхідно поповнювати запаси цих речовин, вносячи добрива. Камассия також потребує підгодівлі мінеральними добривами. Першу підгодівлю вносять навесні при появі перших сходів. У цей час можна використовувати азотні або комплексні добрива. Друга підгодівля здійснюється в період бутонізації, вносять комплексні добрива або суперфосфат.
Боротьба зі шкідниками та профілактика захворювань
У американського квітки не багато шкідників, що полегшує догляд. Найнебезпечніший – кореневої цибульний кліщ, який паразитує на цибулині, може привести до загибелі рослини. Визначити поява кліща можна:
- по білому нальоту на листках і їх деформації;
- на цибулині з’являються жовті плями, вона зморщується;
- на місцях проживання кліща може з’явитися гниль або цвіль.
Проти кліща застосовують Акарициди. Більш безпечний метод – це залити під корінь рослини відвар з кропиви. 1 кг кропиви залити 5 л окропу. Настій має бродити 5 днів. Потім розбавте в співвідношенні 1:10. Можна запобігти появі паразита. Перед посадкою цибулини помістіть на півгодини в гарячу воду. Цибулини, заражені кліщем необхідно знищити.
Увага! Перед посадкою загнили і пошкоджені цибулини відразу знищіть.
Із захворювань характерні грибкові, а також різні види гнилі. Для профілактики обробіть посадковий матеріал фунгіцидами.
Дизайн ландшафту, поєднання з іншими рослинами
Використання камассии в дизайні ділянки здійснюється з урахуванням висоти рослини і забарвлення пелюсток. Більш високорослі сорти висаджують біля паркану, в центрі клумби, для зонування ділянки.
Камассия в ландшафтному дизайні
Можна висаджувати кілька сортів на клумбу. В даному випадку треба знати висоту пагонів кожного сорту, висаджувати в порядку спадання, щоб рослини не затінювали один одного. Для альпійської гірки чудово підійдуть невисокі сорти, їх же можна використовувати для бордюрів. Камассия хороша в поєднанні з хвойними, на тлі живоплотів. Прекрасне місце для американського квітки – це берега потічка або ставка. Поєднується ця квітка з:
- аконітом;
- дельфініум;
- Аквілегія;
- геранями;
- вейніком.
На галявині прекрасно виглядає з Веронікою та вербеною. Поєднується з різними злаковими декоративними культурами.
Якщо ви вирішили прикрасити свій сад ексклюзивними рослинами, які не вимагають складного догляду, то камассия повністю підходить для цього. Висівати і висаджувати рослину можна відразу у відкритий грунт. Навесні рослина зацвіте. Майже місяць його небесна блакить буде радувати своєю красою.