При посадці черешні садівники стикаються з проблемою обмеженості місця. Існує чимало малорослих і карликових дерев, але вони не дають бажаного великого врожаю, і багато хто з них більш схильні до захворювань. Рішенням проблеми можуть стати колоноподібні сорти черешні.
Колоновидна черешня займає небагато місця і дає хороші врожаї
Загальна характеристика
Цей різновид черешні з’явилася так: в 1967 році на території Канади була знайдена яблуня з мутацією – її гілки були колонновидной за формою. Пізніше завдяки старанній роботі вчених в Європі вдалося вивести і інші дерева з цією якістю.
Головною особливістю колоновидною черешні є її рівний, зростаючий тільки вгору штамб. Крона складається з коротких бічних гілок і практично ніколи не перевищує 1 м в діаметрі. Ці гілки рослини не схильні до сильного розгалуження, проте мають велику кількість плодових відростків.
Переваги
Як і будь-які інші рослини, колоновидна черешня має свої плюси і мінуси. До позитивних особливостей можна віднести:
- акуратний вигляд: завдяки цьому черешні охоче використовують ландшафтні дизайнери;
- компактність дерева: маленький діаметр крони дозволяє висаджувати більше дерев;
- легкість в догляді, обумовлена формами штамба і крони: дереву потрібно лише легка обрізка;
- легкість в зборі врожаю: зняти плоди з нього набагато простіше, ніж з черешні з кроною звичайного будови завдяки формі і порівняно невеликій висоті дерева;
- скороплодность: при посадці щепленого саджанця дерево починає цвісти вже в перший рік;
- смак: колоновидна черешня виводилася з характеристиками, аналогічними звичайним сортам, тому смакова гамма є майже ідентичною, а терміни дозрівання варіюються від початку літа до його закінчення.
Недоліки
Недоліками дерев цього типу, які дуже важливо врахувати при плануванні подібного саду і догляді за ним, є:
- недовговічність: такі дерева не живуть довше 15-20 років, однак досвідчені садівники вважають, що при належному догляді цей термін можна значно продовжити;
- потреба в загальній формуванні у деяких сортів: вона проводиться шляхом легкого підрізання гілок, що відходять від основного штамба, при потребі.
Існуючі сорти
Колоновидні сорти мають масу представників. Нижче розглянемо найбільш популярні з них.
- Сем. Цей вид є одним з найпоширеніших серед сортів цього типу. Часто використовується в промисловому садівництві. Є також хорошим обпилювачем для інших видів колоновидною черешні, підвищує їх врожайність. Опис його наступне: має не дуже великі ягоди з хорошим смаком, середній термін плодоношення дерева – 15 років, ранній термін дозрівання (близько 10 червня), стійкість до морозів, хвороб і розтріскування ягід. Незважаючи на те що Сем здатний запилювати інші сорти, для отримання високого врожаю йому також потрібні запилювачі. Рекомендовані: Хеделфінска, Ван, Бінг, Хелена.
- Сабріна. Середньоранній сорт. Дерево виростає високим – близько 2,5 м. Особливості: висока врожайність, великі ягоди (близько 13 г), Самоплідна, має високу стійкість до хвороб, середньо стійка до морозів (її радять садити в більш теплому кліматі). Дозрівання плодів закінчується в середині липня.
- Хелена. Один з найпопулярніших сортів колоновидною черешні. Чудово підходить для висадки в регіонах середньої смуги. Дерево виростає до 3 м у висоту. Відзначається висока врожайність, ягоди досягають маси до 14 м Хелена дозріває в другій половині червня. Термін плодоношення – 15-25 років.
- Жовта. Одне з головних переваг цього сорту полягає в тому, що він найрідше піддається нападам птахів. Серед інших плюсів виду виділяють: довголіття (близько 25 років плодоношення), високу врожайність.
- Чорна. Цей сорт відрізняється крайньою невибагливістю, дерево дає рясні врожаї і витримує морози до -30 ° C. Серед інших особливостей виділяють: висоту не більше 2,5 м, сорт є самозапильних, має великі (до 12 г) дуже темного, майже чорного кольору плоди.
- Сільвія. Ще один популярний сорт. Незважаючи на хорошу стійкість до холоду, черешня дуже погано переносить вітру, через що її потрібно вкривати в регіонах з холодними зимами. Серед інших особливостей виділяють наступні: висота дерева може досягати 4 м, сорт є раннім (ягоди достигають у середині червня), має великі плоди (до 14 г), стійкий до хвороб, самозапилюватися.
- Літл Сільвія. Аналог Сільвії звичайної. Сорт отримав таку назву через мініатюрних розмірів – виростає не більше 2 м. Термін дозрівання врожаю – кінець червня.
- Квін Мері. Сорт середньої морозостійкості, тому не підходить для вирощування в суворому кліматі, проте в більш щадному є затребуваним. Особливості: висока врожайність, відмінний смак ягід, висота не більше 2 м, діаметр крони до 80 см.
- Малютка. Так само, як і попередній сорт, відрізняється своєю компактністю (крона до 80 см в діаметрі). Серед інших особливостей: висота близько 1,5 м, плоди мають запашний аромат, досить морозостійкий, проте в дуже холодних районах потребує приховуванні на зиму.
Альтернативні варіанти
Сорти колонних черешень вражають своєю різноманітністю і перевагами. Але щоб садити в своїй місцевості, можна вибрати і інші види.
- Восторг. Порівняно недавно виведена (2015 г.) колоновидна черешня середнього терміну дозрівання зі стабільною високою врожайністю. Додатково можна виділити такі характеристики: виростає до 2,5 м у висоту, має великі ягоди (до 14 г), стійка до хвороб.
- Іпуть. Дуже популярний серед садівників сорт завдяки своїм особливостям. Черешня Іпуть: високоврожайна, із середніми за розмірами ягодами. Її легко транспортувати без пошкоджень. Дозріває в середині червня, стійка до захворювань.
- Ревна. Ще один популярний сорт з невеликими ягодами. Його особливості: вага ягоди до 8 г, дозріває на початку липня, морозостійкий і легко пристосованим до суворого клімату, стійкий до сонячних опіків і грибкових захворювань.
- Тютчевка. Один з самозапильні сортів колоновидною черешні. Особливості: маленький розмір ягід (3,5-4,5 г), плодоношення до 18-25 років, достигання врожаю закінчується на початку липня.
Черешня Іпуть – високоврожайний і стійкий до хвороб сорт
Особливості посадки
Саджанці найкраще купувати в перевіреному місці: розпліднику, садовому центрі або інтернет-магазині з хорошою репутацією. Звернути увагу при виборі рослини варто на те, щоб нирка верхівкового пагона обов’язково була цілою і неушкодженою, стовбур – рівним, без вигинів, а коріння – живими. Якщо планується посадка декількох дерев, то краще, щоб вони були одного віку.
У більш холодних районах посадку виробляють навесні, а в більш теплих краще робити це восени, щоб дерево за зиму добре вкоренилася.
Важливо враховувати, що колонновідний сорт може легко постраждати від вітру, любить живильну і пухкий грунт, а також світлі і теплі місця, бажано південні схили, де грунтові води знаходяться глибоко.
Посадка проводиться в кілька етапів:
- яма, діаметром 0,8 м і глибиною 0,7 м, готується за 2-3 тижні до посадки;
- заздалегідь в яму засипається живильна грунтосуміш у вигляді гірки, для цього перегній, чорнозем в пропорції 1: 3 змішуються з 12 г фосфорних і 16 г калійних добрив;
- перед тим як садити рослина, коріння саджанця потрібно зволожити, потім випрямити і укласти на отримати раніше гірку, далі яма засипається землею так, щоб до кореневої шийки черешка залишалося 2 см, грунт злегка трамбують, поливають водою.
Яма для посадки черешні повинна бути підготовлена заздалегідь
Правильний догляд
Навесні дерево удобрюють азотовмісними підгодівлею, а осіннє – калійно-фосфорними комплексами, в дозуваннях, що відповідають нормам виробників. Поливати дерево потрібно особливо рясно в перші 2 роки, і якщо за літо випадає мало опадів.
Щорічно також слід проводити побілку дерева крейдою або вапном для оберігання від опіків сонячними променями і шкідників.
Важливим нюансом є видалення всіх зав’язей в перший рік після посадки дерева.
Хвороби і шкідники
Черешня стійка до захворювань, проте слід стежити за можливою появою симптомів таких хвороб, як парша, бура і дірчастий плямистість, сіро-жовтий і помилковий трутовик, а також вірусні та грибкові захворювання. Схильна до черешня і нападам шкідників на кшталт попелиці, гусениць, довгоносика і плодожерки.
Щоб запобігти всі ці неприємності, потрібно своєчасно проводити обробку системними фунгіцидними і інсектицидними препаратами. Ефективним є обприскування 0,1% бордоською рідиною.
Парша – одна з хвороб черешні
Висновки
Колоновидна черешня – цікавий вид, який має чимало переваг і дозволяє спростити збір ягід і догляд за деревом, висадити набагато більше рослин в обмеженому просторі або навіть вирощувати їх у великих горщиках на балконі або веранді.