Властивості, особливості та корисний склад Рижикова рослинного масла

рижикРижик – рослина з надзвичайними властивостями. Складно уявити, що ця нині бур’яниста польова культура є олійної. Ще 100 років тому її активно використовували для виготовлення масла, але потім з сільськогосподарської ніші рослина витіснив соняшник. Тим часом Рижикова рослинний жир має своєрідний набором корисних речовин і мінералів, тому цінний по-своєму. Є у нього і протипоказання, пов’язані з нетиповим біохімічним складом. Розібратися в нюансах користі і шкоди рижію допоможуть відео і висновки фахівців.

Чим так особливо і цінно масло. Біохімічний склад продукту

Соняшник – набагато більш рентабельна олійна культура, тому від промислового вирощування рижію люди відмовилися. Цей однолетник сімейства Капустяні сьогодні вирощують на вкрай обмежених площах. Знайти в продажу його масло не так вже й просто.

Раніше рижик був чи не основною культурою для отримання поживного рослинного жиру в північних широтах. На ньому готували, їм лікувалися і навіть заправляли світильники.

Причиною популярності рижію була його досконала невибагливість. Окультурене рослина добре сходить і росте при будь-яких мало-мальськи придатних умовах. Дикоросла – вільно поширюється і легко займає нові площі. Тому це злакова рослина сьогодні можна зустріти в якості бур’яну на пшеничних або житніх полях.

Увага! Рижієву масло має характерний неповторним смаком, який трохи нагадує масло кунжутне.

Особливості корисного складу рослинного продукту – у високій концентрації наступних речовин:

властивості маселРижик

  1. Магній. Спектр дії на організм широкий. Магній активний як самостійний мінерал і у взаємодії з іншими компонентами.
  2. Омега-3 і Омега-6. Співвідношення жирних кислот (2: 1) ідеально для людського організму. Від цього балансу залежить нормальне функціонування нервової і кровоносної систем, здоров’я слизової оболонки. Кислоти позитивно впливають на імунітет до цілого списку хвороб і знижують ризик появи ракових утворень. Також в невеликому дозуванні в маслі присутні Омега-9 (вона ж олеїнова кислота). Її дія спрямована на загальне здоров’я організму і нормалізацію обміну речовин.
  3. Вітамін Е. Відмінний антиоксидант, покращує синтез білків і уповільнює старіння організму. Дефіцит цього вітаміну різко позначається на здоров’ї людини.

Інші корисні речовини в складі Рижикова масла:

  • набір вітамінів К, F, D і A;
  • макроелементи – магній, кальцій, фосфор і калій;
  • фосфоліпіди;
  • хлорофіл;
  • фітостероли;
  • антиоксиданти.

Увага! На відміну від кунжутного, а також від лляної олії Рижикова рослинний жир повільніше окислюється і довше зберігає поживний склад.

Корисні якості

Позитивний вплив продукту на організм можна розділити на такі категорії:

властивості масел

  1. Імунітет. Приблизно 30 мл живильного маслянистої рідини в день покривають добову норму вітаміну Е для людини. Організм отримує нові сили для протистояння негативним факторам.
  2. Обмін речовин і гормональний фон. Продукт підтримує їх в нормі, виводить шкідливі і токсичні елементи, допомагає боротися із зайвою масою.
  3. Серцево-судинна, кровоносна і нервова системи. Масло з насіння рижію очищає судини, призводить до норми серцевий ритм, є відмінним засобом для профілактики остеопорозу, тромбофлебіту, варикозу і атеросклерозу.
  4. Кісткова тканина. Ретинол (вітамін А), які є в складі масла, зміцнює дитячі кістки під час росту, допомагає відновитися після травм. Буде особливо корисний під час вагітності, для коректного розвитку і захисту плода. Аналогічно вітамін діє на зуби.
  5. Шлунково-кишкового тракту. Продукт стимулює кишечник, усуваючи неприємні симптоми здуття, кольок, а також запори. Та й саме вживання в їжу цього масла розігріває апетит.
  6. Печінка. Масло відновлює коректне функціонування та структуру печінки. В результаті жовчовиділення приходить в норму і виводяться токсини.
  7. Шкіра. На її здоров’я впливають вітаміни і карбонові кислоти, які є в складі продукту.

Рослинний жир відмінно вбирається в шкіру, тому на його основі виробляють цілий ряд зовнішніх лікувально-косметичних засобів: кремів, масок для обличчя та волосся, масел для масажу, молочка для тіла та ін. Після застосування шкіра стає м’якою, блискучою і пружною, сповільнюються процес старіння, швидше затягуються ранки і лікується псоріаз.

властивість рижію

Протипоказання Рижикова масла

Рижієву масло відрізняється високою калорійністю. У 100 мл міститься майже 900 ккал. Тому вживати його потрібно вкрай обережно, дотримуючись дозування. Денна норма корисних мікроелементів в складі продукту міститься в 1 ст. л. Медики і дієтологи наполягають, що людині не можна приймати більше 2-х ст.л. на добу.

Це відноситься тільки до нерафінованій Рижикова маслу. Рафінований аналог володіє більш привабливим кольором і смаком, позбавленим гіркоти, але набагато швидше окислиться в результаті довгого стояння на полиці магазину. В процесі рафінування масло позбавляється низки цінних речовин. Наприклад, вітаміну Е або фосфоліпідів, які забезпечують здоров’я печінки.

Увага! Серед інших протипоказань – ожиріння, алергія і хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту.

В рамках дозволеної дози масло нешкідливо і для дітей, і для вагітних, і для годуючих мам. Хоча в таких випадках краще проконсультуватися з лікарем.