Всі фарби садової герані

види гераніІсторія вирощування герані, або пеларгонії, має багатовікову історію, яка знала злети популярності і періоди забуття, але яскраві квіти цієї рослини і пряний запах листя відомий рішуче всім. Любителі пеларгонії часто висаджують квіти на клумби в літню пору, проте восени знову доводиться перебиратися на «зимові квартири». Але мало хто знає, що існує безліч видів герані садової, яка не поступається своєю кімнатної родичці ні в красі цвітіння, ні в невибагливості. Багаторічні види мають масу переваг, які роблять її бажаним гостем на будь-якій ділянці.

Види герані

На відміну від кімнатної пеларгонії, яка була привезена до Європи з Південної Африки, її родичка – герань садові – широко поширена по всій Євразії. Не дивно, що вона легко прижилася в садах і на дачних ділянках, стійко переносячи суворі зими, дощі і палюче сонце. Ботаніки налічують понад 200 видів по всьому світу, але в нашій країні в культурі найчастіше зустрічаються наступні види:

  • герань балканська, мешканка гір Південної Європи;
  • герань болотна, часто зустрічається на території Росії і відрізняється особливою зимостійкістю;
  • герань гімалайська, відрізняється тривалим терміном цвітіння;
  • герань криваво-червона, в дикому вигляді мешкає в Європі і Росії;
  • герань садові чудова – дуже популярний гібрид з великими квітами.

пеларгонія на відкритому повітрі

Незважаючи на видове різноманіття, всі квіти утворюють компактні, акуратні кущики, мають дуже декоративну, пишне листя, яка прикрашає клумбу навіть після закінчення цвітіння. Всю барвисту палітру сучасних сортів – від білого до небесно-блакитного і насичено-червоного – ви можете оцінити на фото.

Посадка і догляд

Герань відмінно відчуває себе в відкритому грунті, проте її краса розкриється повною мірою, якщо забезпечити необхідний догляд. Перш за все, визначитеся з місцем посадки:

  1. Рослина вимагає багато світла, але не переносить жарких, палючих сонячних променів, тому краще всього підійде світле місце, злегка прітенённое в полуденний час.
  2. Квітка легко адаптується до легкої півтіні, майже не втрачаючи в пишності цвітіння. Клумба біля будинку, освітлена тільки половину дня, або пристовбурні круги яблуні також відмінно підійдуть.
  3. З’ясуйте точно вид і сорт рослини. Сучасна селекція пропонує як карликові кущики для бордюрів, так і досить потужні, до 70 см, рослини середнього і дальнього плану.

Як і для багатьох садових рослин, слід підготувати грунт заздалегідь: очистити від бур’янів, скопати, внести перегній або комплексне добриво (краще зробити це хоча б за місяць до посадки). Герань не переносить застою води, тому на важких грунтах обов’язково слід укласти в посадкову ямку дренажний шар. Яму доведеться викопати велику: квітка славиться потужними, довгими корінням.

пеларгонія в садуСадова герань невибаглива

Підсипка грунту, полив і обов’язкове мульчування – численні листи активно випаровують вологу. З цієї ж причини варто уважно стежити за квіткою протягом літа: в жарку суху погоду потрібен невеликий, але регулярний полив. Рослина сама просигналізує про це – зазвичай розправлені і пружні листочки злегка поникнуть. Герань буде вдячна, якщо навесні ви підгодуйте її азотними добривами, а калійно-фосфорні добавки продовжать цвітіння. Але і без цього вона порадує пишною зеленню і яскравими квітами. Для більшості сортів укриття на зиму не потрібно.

Вибираючи сусідів для спільної посадки, зверніть увагу на поєднання фарб і архітектуру рослин. Герань хороша і сама по собі, але також відмінно гармонує з рослинами з великими квітами (троянди, півонії, дурман), створюючи рясної різьбленим листям і невеликими квітами відмінний фон. Поруч з декоративно-листяними видами (хости, барвінок, глухої кропиви) квітучий кущик і сам заграє новими фарбами, а сусідство зі злаками, чебрецем чи котовником додасть клумбі вид природної галявини або лісової галявини.

Увага! Насіння герані легко розсіюються вітром, тому щоб нові рослини не порушили порядок на клумбі, потрібно вчасно збирати увядающие квіти.

Розмноження

Герань легко розмножується трьома способами:

посадка пеларгонії

  1. Насінням. Насіння у рослини дрібні, тому для їх збору краще обернути увядающие квітки щільною тканиною або папером. Сіють зазвичай під зиму, рідкісні сорти краще посіяти на розсаду навесні.
  2. Живцями. Рослина добре переносить стрижку, тому живцювання йому не зашкодить. Молоді верхівки з 3-4 нирками поміщають в посудину з водою, при кімнатній температурі корінці з’являться через 2-3 тижні. Якщо живці взяті навесні, молоді рослини можна висадити у відкритий грунт в той же сезон.
  3. Розподіл куща. Найпростіший і популярний спосіб. Дозволяє не тільки отримати нову рослину з гарною кореневою системою, але і омолодити старий кущ. Краще проводити процедуру до періоду активної вегетації – ранньою весною або вже після цвітіння.

Увага! Герань чудова є гібридним видом, тому розмножується тільки живцюванням або діленням куща.

Садова герань здавна користується любов’ю садівників за невибагливий характер, яскраве цвітіння і простоту в догляді. А ще вона використовується в народній медицині як знеболювальний та протизапальний засіб. Успішних Вам посадок!

Невибаглива герань в саду: відео