Зимуючі у відкритому грунті багаторічники: найстійкіші види

квітучі рослини в садуЗ проблемою зимівлі багаторічних рослин стикався кожен садівник. Не завжди є час і можливості викопувати восени бульби і цибулини, забезпечувати їм правильне зберігання і навесні повертати на клумби. У таких випадках виручають багаторічники, здатні перенести російські холоду. Пропонована стаття містить назви та фото найцікавіших квіткових культур, зимуючих в середній смузі в відкритому грунті саду.

Декоративні чагарники

Зимуючі багаторічники, які мають життєву форму чагарнику, – найбільш надійне прикраса саду. У них порівняно глибока коренева система, здатна витримати промерзання ґрунту. Надземну частину, як правило, доводиться вкривати, але навіть і без укриття вони непогано зимують. При загибелі деякої частини куща завжди знайдуться нирки, здатні до відновлення вегетативної маси. До цієї групи багаторічників відносять такі красивоцветущие види.

Троянди

З більш ніж 3000 сортів всіх мислимих форм і забарвлень можна підібрати троянду для будь-яких композицій і кліматичних умов. Цей чагарник хороший в будь-яких аспектах декоративного квітництва: від аристократичних солітерних посадок до вертикального озеленення. Однак троянди – найбільш ніжні з багаторічників, тому вимагають укриття.

догляд за кущами троянд

Для сприятливої ​​зимівлі потрібно, починаючи з кінця липня, виключити азотні підживлення, щоб не провокувати зростання молодих пагонів. А щоб добре визріли наявні пагони, необхідно удобрити грунт під трояндами сумішшю фосфору і калію. Обрізка на 40-50 см, агроволокно, притиснуте до землі, і хороший шар снігу вбережуть багаторічна рослина від вимерзання.

Порада. Закладаючи клумбу з багаторічниками, постарайтеся уявити, як вона буде виглядати через кілька років. Важливо, щоб саджанці не заважали один одному і не затуляли сонце.

Деревовидні півонії

Ці великі рослини з величезними квітками на зиму не обрізають, а повністю загортають агроволокном. Обрізка їм належить навесні, після остаточного сходу снігу. Батьківщина цих зимуючих багаторічників – Китай, тому вони звикли до вираженого континентального клімату з холодною зимою. У світі вирощують три садові групи деревовидних півоній:

  • японські з квітками анемоновой форми;
  • китайсько-європейські з гігантськими махровими квітками всіх відтінків рожевого і навіть теракоти; вимагають підв’язки в зв’язку з чималою вагою квіток;
  • гібриди Делавея з сонячно-жовтими квітками.

Існують відмінні сорти вітчизняних деревовидних півоній, наприклад Куїнджі чи Анастасія Сосновець. Ці багаторічники виводилися спеціально в розрахунку на зимівлю у відкритому грунті.

багаторічні квіти в садудеревовидні півонії

Спіреї

У природі спіреї сформувалися як цілком північні рослини, тому вони чудово зимують без укриття навіть на північному кордоні лісової зони. Для ландшафтного дизайну міських скверів і відокремлених дачних садочків використовують спіреї:

  • весеннецветущие (сіра, ніпонська, Аргута);
  • летнецветущіх (японська, Вангутта, Бумальда, Дугласа).

догляд за квітучими рослинами

В особливій зимової турботи потребують тільки наймолодші екземпляри цього багатолітника. Кущики обмотують агроволокном, іноді утеплюють ще й фанерним скринькою. Дорослі рослини зимують самостійно.

Порада. Якщо в саду є ділянка з недостатньою освітленістю, посадіть на ньому папороть орляк або щітовнік. Це стійке лісове рослина спокійно переживе не одну зиму, щорічно прикрашаючи клумбу шикарною різьбленим листям.

Великі трав’янисті багаторічники

Природа північних країн дала садівникам чимало культур, які проявляють чудеса зимостійкості. При відповідному догляді вони щорічно відтворюють задуману квіткову композицію. Цвітіння їх доводиться, як правило, на середину літа і нерідко триває до заморозків.

Для успішного виживання нирок досить восени засипати обрізані рослини 10-сантиметровим шаром компосту. Деяким з трав’янистих багаторічників досить товстого шару снігу. Серед самих невибагливих відзначимо представників наступних ботанічних сімейств.

  1. Сінюхових. Крім самої синюхи з її пронизливо-ліловими квітками, звертають на себе увагу флокси. Привезені з Північної Америки, вони цілком адаптувалися навіть до сибірських зим.
  2. Айстрові. Рослини цього сімейства відрізняються тим, що ніколи не мають одиночних квіток. Пишними красивими суцвіттями різноманітних відтінків привертають погляд самі айстри, а також такі зимуючі багаторічники, як хризантеми, рудбекії, ехінацеї.
  3. Бобові. Кілька видів люпину з їх ефектними пірамідами квіток-метеликів не тільки прикрасять клумбу, але і піддобрять її азотом. Можна просто залишити в грунті кореневу систему обридлого рослини, а можна подрібнити і закрити його в грунт повністю.
  4. Камнеломкових. У цьому сімействі серед багаторічників панує астільба з її примарними метельчатими суцвіттями, які зберігають декоративність навіть після того, як відцвітуть.

як вирощувати багаторічні квітиастильба

Окремо в цій групі багаторічників стоять сибірські іриси. Їх морфологічної особливістю є втягують коріння. У передчутті насувається зими вони стискаються, тягнучи підземну частину рослини глибше в грунт.

Яскраві весеннецветущие багаторічники

Існують рослини, здатні подарувати море позитиву в середині весни майже без витрат праці з боку квітникаря. Вони немов самі по собі з’являються із землі, радіючи сонцю і заряджаючи енергією господарів ділянки. Перш за все, це різноманітні багаторічники з сімейства Лютикова:

  • горицвіт з «укропной» листям і глянцевими сонячними пелюстками;
  • чистяк – маленький почвопокровний багаторічна рослина з блискучим жовтим віночком;
  • анемони на тонких, гойдаються на вітрі квітконіжках;
  • Калюжниця, схожі на що вийшли з води жовті латаття;
  • купальниці з махровими віночками, подібними з яскраво-яєчними трояндами.

вирощування квітів на дачі

Гарні в весняному саду соковиті примули, небесної блакиті проліски, дивовижно яскраві крокуси, витончені рясту. Невибагливі до умов, але ніжні в зовнішньому вигляді, ці багаторічники чудово прикрашають поки ще голі, незатишні клумби, лише недавно звільнилися від снігу.

Порада. Пустіть по огорожі клематиси або дівочий виноград. Обидва цих багатолітника легко створять в саду атмосферу вікторіанського затишку.

Зимуючі багаторічники істотно полегшують дачнику садові роботи, вивільняючи багато часу на відпочинок і милування квітами. Якщо підібрати композиції з цих чудових рослин, заміське життя цілком може стати яскравим святом.

Невибагливі багаторічні рослини: відео