Предком домашнього декоративного кролика є дикий кролик, хоча часто спорідненість помилково приписують зайцям. Утримувати їх, як домашніх тварин, стали ще в кам’яному столітті. Розводять їх для отримання м’яса та хутра. Згодом і відповідно до потреб з’явилися породи – м’ясні, м’ясо-вовняні і вовняні. Пізніше стали з’являтися і декоративні кролики різних порід. Вони зручні в змісті в домашніх умовах, невибагливі, а позитивних емоцій дарують чимало.
Предком декоративний порід був дикий кролик, а не заєць
Декоративні кролики були виведені в Англії в кінці XIX століття, після їх селекцією стали займатися в Голландії, Німеччині. У зв’язку з початком Другої світової війни роботи над їх розведенням вимушено були припинені.
Після закінчення Великої Вітчизняної війни, селекція карликових кроликів відновилася, поголів’я тварин відновлено і збільшене.
Види декоративних кроликів
Зараз в світі відомо близько 200 порід кроликів. Кролики класифікуються за вагою, їх призначенню – м’ясні породу, м’ясо вовняні, декоративні. Порід декоративних кроликів виведено чимало, і ці пухнасті красені зуміли підкорити серця багатьох любителів тварин.
Кролик породи Карликовий баран
Найбільш популярні породи кролів:
- Карликовий кролик баран. У малюків вушка перші місяці, як у звичайних кроликів стоячі, а після опускаються, надаючи мордочці, вельми кумедний вигляд і схожість з ягнятами. Найвідоміші – голландські висловухі, одна з найстаріших порід карликових кроликів. Їх вага до 1,5 кілограм. Невибагливі, витривалі, спокійної вдачі. Забарвлення – передня частина тіла білого кольору, а вуха, щоки і задня частина іншого – чорного, коричневого, блакитного і ін. Плодючості.
- Атласні карликові кролики. Шерсть середньої довжини, тонше, ніж у інших порід, що надає їй атласний блиск. Проблема цієї породи – вкрай швидке зростання зубів протягом усього життя. Тому їм рекомендовані грубі, особливі корми, для сточування зубів.
- Карликові кролики породи рекс. Шерсть коротка. Остевой волосся над пухом підноситься лише сантиметра на 2.
- Ангорські, лисячі. У цих карликових кроликів довга шерсть, на кінчиках вух пензлика. Довгошерстих кроликів, щоб уникнути утворення ковтунів, необхідно часто вичісувати.
- Гермелін або горностаєві карликові кролики. У них біла пухнаста шерсть, блакитні і іноді червоні очі.
- Левиний карликовий кролик. Шерсть дуже довга, пухнаста. Їм необхідна часта стрижка мордочки і вушок, інакше шерсть нависає на очі і кролики не бачать. Їх два види – ангорський кролик-лев і декоративний кролик левова голова, його мордочка схоже зовні з головою лева. Володарі пишної вовни, яку немає необхідності вичісувати, вона не скочується і не плутається.
Кролик породи Гермелін
Особливості змісту карликових кроликів
Маса карликових кроликів варіює від 1 до 3 кілограмів. Вони дуже чутливі до кормів, вони повинні бути високої якості, до протягів, ряд порід легко піддається інфекційних захворювань.
Треба відзначити, що поведінка, характер тварин також залежить і від їх статі. Всупереч розхожій думці, самі, особливо в період виношування і лактації, можуть бути агресивні.
У домашніх умовах дуже важливо дотриматися всіх правил утримання декоративних кроликів, щоб ваші улюбленці радували вас своєю грайливістю, ласкою. Домашніх вихованців слід тримати в клітинах, розмірами не менше 80 сантиметрів, але краще 1 метр, дно яких вистилають пресованими тирсою, сіном, шар повинен становити від трьох до п’яти сантиметрів. Клітку слід поставити в місці, захищеному від холоду, протягів місці. Так як декоративні кролики дуже рухливі, годівницю краще придбати важку, стійку до перевертання, можна підвісну, поїлку краще автоматичну.
У клітку добре встановити будиночок, там домашній вихованець буде відчувати себе захищеним.
Кролику потрібна міцна клітка
Раціон – спеціалізовані для порід корми, які можна купити в зоомагазинах. Влітку можна додавати трави, злаки, гілочки осики, клена, верби. Не раніше, ніж з 4-х місяців додаються овес, пшениця. Взимку – сіно, овочі, фрукти. Обов’язково постійна чиста вода. Соковиті корми дають дорослим домашнім вихованцям. Маленькі пухнастиків отримують з 1-1,5 місяця, підкірку малюків соковитими кормами краще починати з моркви, яблук. А капусту – не раніше, ніж з 4 місяців. У клітці обов’язково повинні бути гілочки, мінеральний камінь – домашнім улюбленцям ніде сточувати зуби.
Наповнювач слід міняти два рази на тиждень. Мити спеціальним шампунем для кроликів, підбираючи його саме для тієї породи, що живе у вас. Часто мити не рекомендується, що не скажеш про білих кроликів, вони швидко брудняться, сушити переважно феном, але не дуже гарячим потоком повітря. Довгошерстих вичісують часто. Карликового кролика можна і потрібно випускати з клітки, але стежити за домашнім вихованцем, що б він не поранився, чи не підібрав щось шкідливе з підлоги. Не можна допускати купчастості в клітці, ретельно прибирати залишки недоїденою їжі, регулярно дезінфікувати і промивати клітину, годівниці, поїлки.
Зір у кроликів розвинене гірше нюху. Іноді, при зміні корму, довго принюхуються до нього, можуть не відразу прийняти його.
Важливо! Кроликів можна брати за вуха! Перший час, привчайте його до себе поступово. Ваші домашні улюбленці дуже схильні до стресів. Їх можна вигулювати, але бажано на шлеї, адже ці маленькі домашні пустуни дуже активні і можуть втекти.
Кроликів можна хапати за вуха, вони дуже легко пошкоджуються
Як визначити стать кролика?
Правду кажучи, без спеціальних навичок, досвіду визначити точно підлогу практично неможливо.
При покупці особин статевозрілих – можливо визначити стать по первинних статевих ознак. З маленькими кроленятами до одного місяця це складніше. Тільки фахівцеві під силу визначити стать в цей період. Кролівники можуть визначити стать, починаючи з віку 2-2,5 місяці. Саме в цей період їх відлучають від матері. Купувати краще у досвідченого заводчика, бажано за рекомендаціями або, за відгуками на сайті в інтернеті.
При покупці відразу попросіть заводчика визначити стать у вподобаного вам малюка.
Як самостійно визначити стать кролика?
Визначення статі обов’язково, якщо ви плануєте розведення декоративних кроликів. Для визначення статі покладіть вихованця на тверду поверхню, освітлення має бути достатнім. Однією рукою притримайте його за холку, інший акуратно приведіть його в напівлежаче положення на спині.
Для розведення кроликів важливо вміти визначати їх стать
Притримуючи однією рукою, другою акуратно злегка розтягнувши шкурку біля анального отвору і місця розташування статевих органів, злегка натисніть. У самочки побачите статеву щілину, вона розташована в безпосередній близькості від ануса, у самців – невелике округлий отвір, розташоване подалі від ануса.
Будьте обережні, ваші дії навряд чи сподобаються тварині, і тварина може вас поранити своїми кігтями, але тільки таким способом достовірно можна дізнатися стать улюбленця.
Розведення кролів
Не дарма кажуть – «Розмножуються, як кролики». Розведення декоративних кроликів не важкий процес, якщо створити їм для цього умови. Карликові кролики відрізняються від звичайних більш раннім статевим дозріванням і в 6 місяців вони вже статевозрілі, здатні до розмноження. Якщо самочка починає вести себе неспокійно, споруджує гніздечко, то можна підсаджувати її до самця. У тому випадку, якщо вона ще не готова до процесу розмноження, це можна визначити по поведінці, вона буде вести по відношенню до самцю агресивно, тікати, ховатися. Злучка декоративних кроликів проходить в кілька етапів. Якщо злучка сталася, то відразу самочку НЕ отсаживать, потрібно щоб пройшли ще 1-2 в’язки.
Під час виношування потомства кролицю потрібно добре годувати
Через два тижні можна перевірити вагітність. Акуратно перевіривши живіт. Або візуально, тому як вона себе веде – не підпускає самця, їсть з посиленим апетитом. У разі якщо вагітність наступила, то самку потрібно відсадити. Ускладнення під час пологів виникають вкрай рідко. Під час вагітності та в період лактації посилити самочці раціон. У зоомагазині продаються корми для вагітних самок. Обов’язково додавати в корм овочі, яблука, пророщений овес. При хороших умовах утримання, належному кормі, малюки будуть здорові, міцні.
Після пологів, кролиця відразу готова до розмноження і можна знову запліднити її вже в перший день.
Вирощування потомства
Вагітність триває місяць, самочка народжує від 4 до 8 маленьких дитинчат. Перед пологами вона облаштовує гніздо, формуючи його з сіна, утеплюючи власним пухом, який вищипує з живота, шиї. Пологи проходять зазвичай без ускладнень. Карликові кролиці хороші мами. Але, в період до двох місяців, кроленят краще не брати в руки. В основному візуальний контроль – активність, наповнені животики. Якщо на животику є складки – може не вистачати молока.
Перевірити це можна ще й натисканням на сосок кролиці. Якщо молока досить, то воно виступає великими краплями або бризкає цівкою.
В цьому випадку необхідно посилити годування кролиці, проконсультуватися з фахівцем.
Самка карликового барана з кільчастих
У кролиць краще молоко, велику його кількість з’являється після четвертих пологів. Якщо кролиця не активна або перегодована, то проблеми з молоком можуть виникнути. До того ж, страждає ожирінням кролиця не завжди здатна до дітородіння. В цьому випадку, їй зменшують зернові корми і більше дають соковитих.
Пух з’являється у кроленят в перший тиждень, очі відкриваються на 10-й день. З 3-го тижня їдять самостійно, але молоко материнське не припиняють пити. Молочні зуби змінюються на 18 день, а протягом першого місяться повністю змінюються на постійні.
Манікюр для кроликів
У ваших вихованців довгі і гострі коготочкі, які дуже швидко ростуть і їх слід періодично підстригати. Інакше у них можуть виникнути ряд захворювань лапок болю в суглобах, пододерміт, болі в лапках при настанні і інші.
Перші ознаки того, що пора підстригти кігті – чіпляється лапками за килим, оббивку.
Стає пасивним, погано їсть. Стригти починають з двомісячного віку.
Кроликам потрібно стригти кігті
Коли забираєте крольчонка, попросіть заводчика підстригти малюка коготочкі і ознайомтеся з цією процедурою.
Маленьким крольчатам можна обстригти кігті звичайними манікюрними ножицями, а для дорослої особини буде потрібно спеціальний інструмент.
Підійдуть кусачки бокові з обмежувачем. Можна звернутися до ветеринарної клініки.
Карликові кролики дивовижної краси тварини. Не всі породи карликових кроликів, швидко приручаються до людини, але своєю любов’ю і добром, ви зможете подолати недовіру вихованця і тоді придбаєте вірного друга, який проживе з вами шість, а то і дванадцять років.