Овече молоко можна вважати делікатесним продуктом. Чи не в кожному магазині його зустрінеш, а якщо і є в продажу, то в 4-5 разів дорожче коров’ячого молока. У чому ж цінність і користь овечої молочної продукції, де використовується, чи є протипоказання? Спробуємо розібратися.
Склад, особливості
Висока поживність овечого молока доведена – вона в півтора рази вище коров’ячого. За жирності перевершує і козяче. Причому жирні кислоти містяться в тій кількості, щоб допомогти легкому засвоєнню кальцію і лактози. Рекордно і вміст білка – 5,7%. Що стосується вітамінів і мінералів, в складі є всі життєво важливі – А, D, Е, фолієву кислоту, комплекс групи В, магній, фосфор. У молоці містяться і необхідні організму амінокислоти. Кількість і баланс «корисних речей» в «молочку» від овець ідеальні, відсоток засвоєння майже 100%.
Увага! У овечому молоці до 20% сухих речовин, що вигідно при виготовленні сирів – вихід продукту більше в порівнянні з коров’ячим і козячим «сировиною».
Чому ж так рідко продають молоко від овечкі- джерело корисних речовин? По-перше, через невелику кількість надоїв навіть від молочних порід. У порівнянні із середньою молочної коровою, яка дає 200-500 літрів за лактаційний період, удій вівці становить не більше 100. Друга причина – регіональна специфіка. Господарства зосереджені, здебільшого, в південних регіонах – Кавказ, Крим, Середня Азія. Крім того, на більшості ферм овець доять вручну, що робить неможливим отримувати великі надої.
Деякі складнощі викликає далека транспортування напою в чистому вигляді – воно починає сквашуватися вже при 20 градусах. Тому частіше в продажу з’являються продукти переробки – сир і сири.
Властивості – користь і шкода
Перш ніж привести значний список «корисних речей», необхідно сказати про протипоказання. На щастя, відомо тільки одне – індивідуальна непереносимість у вигляді лактозной алергії. В інших випадках овече молоко принесе тільки користь, його використовують в комплексних терапіях багатьох захворювань. Наведемо деякі з них:
- бронхіальна астма, екзема, проблема зі шкірою – в комплексних терапіях;
- остеопороз, відновлення кісткової маси – за рахунок високого вмісту кальцію;
- рахіт – завдяки великій кількості вітаміну D;
- анорексія – висока калорійність дозволяє вживати в їжу невелику кількість.
- поліпшення стан волосся – цинк сприяє їх зміцненню і здорового вигляду.
Крім того, молочні напої від овець рекомендується вживати вагітним жінкам – потрібно кількість фолієвої кислоти допомагає нормальному розвитку плоду. Є дані, що народності, що постійно вживають в їжу молочні продукти від вівці, рідше схильні до захворювань шлунка, у них до глибокої старості зберігається ясне зір.
Увага! «Молочка» від овець – висококалорійний продукт – 102 Ккал на 100 р Тому, людям схильним до ожиріння, варто обмежитися невеликим добовим кількістю.
Застосування
Не всім до смаку специфічний запах молочного напою, яке дають вівці. Але зате як смачні сири, безліч популярних сортів виготовляють саме з цієї сировини. Особливо славляться ропні:
- бринза;
- фета;
- чанах;
- тушинский.
А французький сир Рокфор вже багато років займає перші позиції в «рейтингу» улюблених по всьому світу. Овечий сир можна назвати концентрованим продуктом. Для дорослого організму досить добових 100 г, щоб отримати норму білка, жирів, амінокислот і вітамінів.
«Молочка» від овечки є сировиною для смачного сиру, та й залишилася сироватка дуже корисна. Сир можна зробити і в домашніх умовах, правда натуральну закваску складно купити. В цьому випадку можна використовувати таблетки – замінники лактобактерій, наприклад ацидин-пепсин. На продуктових полицях можна зустріти айран – кисломолочний напій, який за легендою горців допомагає довголіттю. Згадаємо і ще один відомий напій – мацоні. Не всі знають, що це йогурт, безцінний продукт за змістом живих лактобактерій.
Увага! У 90-х роках минулого століття, завдяки його високій жирності, овече молоко відносили ні до напоїв, а їжі.
Овець одомашнили багато століть назад. І крім вживання в їжу, жінки використовували їх молочні продукти для збереження краси. Відомо, що особливо багаті дами брали молочні ванни. Ну, а в наші дні, молочні концентрати використовується в косметологічної промисловості. Їх додають в лосьйони і шампуні, в креми. У домашніх умовах для збереження гладкості шкіри і рівного кольору обличчя, можна робити маски з сироватки або сиру.
Овечі молочні продукти – унікальні по корисним якостям. Високий вміст потрібних елементів дозволяє його вживати в невеликому добовому кількість. При досить високій ціні, це плюс. Молочні продукти овечок смачні і абсолютні безпечні. Знаючи, при яких захворюваннях вони особливо необхідні, можна зміцнити здоров’я, звівши до мінімуму аптечні препарати.