Пересадка бджолопакетів в вулик – як зробити це безпечно і правильно

Турботи пасічника численні і часом дуже складні. І не важливо, чи володіє він великим досвідом чи ні, а процедури пересадки бджіл йому не уникнути. Новачкам потрібно як слід вивчити в теорії весь процес, правила і послідовність дій. Тоді перенесення комах з бджолопакетів в вулик на практиці пройде легко і швидко.

Підготовка до пересадки бджіл

Перед найважливішою процедурою заселення бджолиного сімейства, потрібно підготувати кожен вулик. Для цього їх ретельно промивають і дезінфікують. Якщо будиночки для бджіл не нові, то потрібно позбутися від усіх наслідків життєдіяльності попереднього сімейства. Для цього можна обпалити всі стіни зсередини паяльником. Замість випалу можна скористатися спеціальною лужної сумішшю. Це усуне всі сторонні запахи. Далі вулики знову промиваються водою і висушуються на сонці. У разі неякісної дезінфекції, рій може навіть залишити нове місце відразу після пересадки бджолопакетів.

Порада. Також дуже корисно перед висадкою мешканців бджолопакетів, обмітати кожен вулик пучками ароматних заспокійливих трав: пустирника, котовника або м’яти.

Розстановкою вуликів також потрібно зайнятися заздалегідь. Слід також розмітити поїлки і вощені рамки. Іноді після установки бджолопакетів виявляється підмор, в такому випадку необхідна підгодівля, яку теж можна організувати до заселення бджіл. Для цієї мети підійде простий цукровий сироп, його готують з 1,5 кг цукру на 1 л води. На одну сім’ю потрібно близько 50 гр сиропу, який розбризкують прямо на пакет, або на металеву сітку.

розведення бджіл

Увага! Підготовки вимагають і самі бджолопакети. Їх потрібно залишити на 2-3 години в прохолодному місці, наприклад, в підвалі. Це заспокоїть комах і полегшить процес пересадки.

Пересадка комах з бджолопакетів

Найбільш вдалий час року для пересадки бджолопакетів – це весна або осінь, в дуже рідкісних випадках це роблять влітку. Без весняної пересадки точно не обійтися, адже в цей відповідальний період у вулику практично повністю закінчуються запаси меду і розплоду, за зиму накопичується багато мертвих бджіл і залишків їх життєдіяльності. Що може привести до появи цвілі і вогкості. В даному випадку установка нового бджолопакетів – це ще і спосіб підвищити загальну санітарну безпеку в вулику.

Звільняти пчелопакет необхідно максимально обережно. Помилка може привести до масової загибелі комах, а це значить, що виробництво меду перерветься, навіть не розпочавшись. Найкращий час доби для цієї процедури – тепле і сухе ранок. Будиночки також слід злегка прогріти.

Увага! Всі дії бджоляра при пересадці повинні бути обережними і швидкими, щоб не завдати шкоди матці і іншим бджолам. Найменше переохолодження може привести до їх загибелі в подальшому.

Послідовність дій при пересадці бджолопакетів:

  1. Потрібно підготувати димар і розвести його.
  2. Одягти на себе засоби захисту: халат, рукавички, сітку на обличчя.
  3. Першою ставиться кормова рамка, потім навощенних.
  4. Розміщення підгодівлі з сиропом (при необхідності).
  5. Акуратно встановити рамки з бджолопакетів з розплодом на місце вулика. Важливо, щоб всі льотки обов’язково збіглися.
  6. Далі потрібно відкрити льотки для обльоту бджолами вуликів і місцевості.
  7. Установка вуликів на місця, де стояли бджолопакети, Туди переміщуються рамки в тому ж порядку, але вже з скоїли обліт бджолами. Якщо комахи залишилися на кришці, їх потрібно обережно змести звідти.
  8. Окремо потрібно випустити маток, коли всі інші бджоли трохи пообвикнутся і заспокояться.

догляд за пасікою

Завершення перенесення бджолопакетів і подальший огляд

Бджолопакети можуть відрізнятися по комплектації, в залежності від цього встановлюється різна кількість рамок. У деяких установка завершується вощеної рамкою, а в інших – рамою з підгодівлею. Щоб відокремити рамки з бджолопакетів від порожнього простору у вулику, туди поміщається діафрагма, але вона не повинна доходити до самого дна приблизно на 2-3 см, щоб бджоли відчули весь простір. Якщо є рама із сушею, то можна замінити їй одну з навощенних рамок бджолопакетів, її зазвичай ставлять після кормової.

По завершенню переміщення вмісту бджолопакетів в вулик, всі рамки закривають целофаном, далі надаватися піддашник, кладеться подушка і закривається кришка. Верхній льоток бажано прикрити поролоном, а нижнім наполовину прикрити засувкою. Тепер пересадку комах з бджолопакетів можна вважати повністю завершеною.

Після успішної установки бджолопакетів потрібно залишатися напоготові і стежити за подальшим розвитком подій. Через тиждень слід перевірити, затягли бджоли вощину. За тиждень рама повинна бути затягнута повністю. Щоб у бджіл була постійна робота, потрібно підставити ще пару навощенних рам. Для їх установки потрібно відкрити вулик, знайти крайню кормову рамку, такі після, затягнуті воском, не чіпаємо, але після них вставляємо одну свіжу. Далі знаходимо останню від діафрагми раму з розплодом – через одну від неї ставимо новий об’єкт для бджолиного праці.

Такі дії сприятимуть збільшенню розплоду і зростання всієї бджолиної сім’ї. Згодом доведеться встановити додатковий ярус на вулик. Але це вже зовсім інша історія, а поки можна подивитися навчальне відео про пересадку бджолопакетів, для більшої наочності, щоб все було зроблено правильно, і життя у бджіл била ключем, а мед лився рікою.

Пересадка рамкових пакетів: відео