Грунт для виноградника повинна бути добре насичена поживними речовинами. Ця культура вимоглива до присутності азоту, фосфору, калію і безлічі інших корисних елементів. Після закінчення часу будь-яка грунт, навіть дуже родюча, виснажується. Винограду це загрожує зниженням врожаю, поганим ростом і хворобами. Складність в тому, що під час різних фаз вегетації йому потрібні різні мікроелементи, тому комплексне добриво буде недостатньо ефективно.
Виноград перед цвітінням вимагає підживлення
Основні поживні елементи
Недолік хоча б одного потрібного мікроелемента в грунті дуже болісно відбивається на стані рослин. Основні поживні речовини, необхідні виноградному кущу:
- Бор. Покращує проростання пилку, збільшує швидкість дозрівання виноградин. Азот. Вносять у вигляді сечовини, аміачної селітри. Додається на початку вегетації, навесні, так як сприяє гарному росту зелені. У міру наближення осені, зменшується необхідність в ньому.
- Фосфор. Один з найбільш необхідних мікроелементів для винограду. Вноситься на початку цвітіння у вигляді суперфосфату. Потрібно для розвитку суцвіть, ягід і грон. Підсилює накопичення цукру в ягодах.
- Цинк. Сприяє підвищенню врожайності. Калій. Використовуваний в якості підгодівлі хлористий калій сприяє прискоренню дозрівання плодів, допомагає рослині підготуватися до зими, посилюючи його імунітет. Вносити його слід напередодні осені. Однак він містить велику кількість хлору, тому бажано замінити його золою. Краща зола виходить від лушпиння насіння.
- Мідь. Допомагає пережити морози і посуху, стимулює зростання. Найкращими мінеральними добривами досвідчені садівники вважають «Кеміра», «Растворин», «Флоровіт» і багато інших. Виноград дуже вимогливий до підживлення. Перша з них повинна бути проведена навесні, напередодні відкриття кущів. Друга – здійснюється перед цвітінням. Третя підгодівля розрахована на момент початку дозрівання ягід.
Комплексне добриво Новоферт для винограду
Кореневе підживлення
Підгодовувати кущі винограду потрібно двома способами: кореневого та позакореневого. Обов’язково проводиться перша підгодівля навесні, за одну або два тижні перед його цвітінням, це вберігає зав’язі від осипання. Вона виконує найважливішу роль в підвищенні врожайності. В цей час кущ схильний величезному витраті поживних речовин на формування суцвіть. Ця підгодівля стимулюючий впливає на зав’язування суцвіть і квіток, скорочує їх опадання. Рекомендується використовувати рідку суміш.
Потрібен 1 кілограм розчину гноївки, змішаний з 40 грамами золи і 50 грамами пташиного посліду з розрахунку на 1 квадратний метр.
Приготування гною
Розчин слід вносити в ямки і канавки глибиною сорок чи п’ятдесят сантиметрів, які попередньо викопуються по периметру рослини. Після цього потрібно присипати поглиблення грунтом. Одне відро розчину розраховане на один кущ винограду. Також можна використовувати мінеральне добриво. П’ятдесят грам нітрофоски розчиняють в 10 літрах води, додають 5 грам борної кислоти, 4 грами гумату натрію.
Якщо використовувати тільки мінеральні добрива, то цього може бути мало.
Мінеральні добрива треба просто розсипати навколо кущів
Навесні виноград потрібно підгодувати перепрілим гноєм. Він не тільки живить грунт азотом, калієм, фосфором і безліччю інших корисних речовин, але і створює аерацію і підсилює здатність грунту поглинати вологу. Гній також забезпечує розвиток корисних для коренів рослини мікроорганізмів в грунті. Якщо немає можливості його використовувати, можна замінити компостом. Він утворюється з бадилля рослин, тирси, харчових відходів, золи, гілок та іншого органічного сміття, в надлишку наявного на будь-якій ділянці. Коли компост готовий, він нітрохи не менш ефективний, ніж гній.
Не можна залишити без уваги ще одне органічне живильний засіб – пташиний послід.
Компост для винограду одночасно і підгодівля, і мульча
Він прекрасно засвоюється виноградом і містить всі найпотрібніші речовини. Навесні, приблизно за тиждень перед здійсненням підгодівлі, одну частину посліду розбавляють чотирма частинами води. Перед тим, як почати поливати грунт у рослини, цей розчин знову розбавляють водою в десять разів. Один літр настою розрахований на два кущі винограду. Щоб підгодівля добривами виявилася найбільш ефективною, найкраще проводити її разом з зрошенням або у вигляді розчину. Це збільшує швидкість всмоктування корисних речовин корінням.
Позакореневе підживлення
Навесні, за тиждень або десять днів перед цвітінням, потрібно провести ще і позакореневе підживлення кущів винограду. Її внесення не залежить від того, чи було зроблено кореневе підживлення. Вона є додатковою, але не менш важливою.
Позакореневе підживлення проводиться шляхом обприскування листя рослини.
Листя винограду прекрасно вбирають розчини корисних речовин. Необхідно вибрати відповідний час для процедури. Це дуже важливо, тому що рослина може отримати опіки, якщо сонце буде падати на крапельки розчину на його листі. Навесні підійде раннє безвітряне ранок або вечір або денний час при похмурій погоді.
Обприскування живильним розчином навесні
Використовуються розчини куплених в спеціалізованому магазині мікро- і макроудобреній.
Існують якісні та ефективні препарати в готовому вигляді, такі як «Новоферт», «Акварин», «Кеміра», «Плантафол». Можна перед процедурою виготовити настій золи у воді, в який додається перебродивший настій різнотрав’я. Щоб стимулювати процес поглинання листям поживних речовин, до розчину додається три столових ложки цукру.
Настій золи – джерело макро- і мікроелементів
Своєчасне обприскування попереджає осипання майбутніх квіток і сприяє збільшенню зав’язі.
Помилки при внесенні добрив
Поверхневе внесення добрив призводить до того, що деяка кількість азоту випаровується, а фосфор і калій не можуть проникнути до коріння. Крім того, такий неправильний спосіб підживлення в сукупності з незначними поливами призводить до надмірного розвитку коренів у поверхні. Основні коріння пригнічуються. Це призводить до промерзання кореневої системи взимку і засихання влітку.
Азотні добрива, а також пташиний послід, гній повинні використовуватися тільки в першій половині літа. Якщо не запам’ятати це правило, то відбудеться уповільнення росту рослини і визрівання врожаю.
Виноград називають ягодою життя, він символізує багато блага і багатий корисними речовинами. Ці гідності окупають працю, вкладену в його вирощування. Головне, не відступати від технології догляду за ним, і багатий урожай буде забезпечений.