Як правильно робити навесні посадку винограду живцями

Якщо ви придбали хороший сорт винограду, то захочете розмножити його. Кущ старіє, та й немає гарантії, що він не загине через морози, хвороб. Купувати нові саджанці накладно. Навіщо витрачатися на посадковий матеріал, коли можна самостійно розмножити рослина, використовуючи живці? Як правильно це зробити? Про це і поговоримо.

Розмноження винограду живцями

Живці для розмноження винограду

Підготовка

Розмноження живцями винограду проводиться навесні. Але коли заготовляють самі живці? Ще восени. Дочекайтеся, поки листя винограду із зелених перетворяться в жовті або ж придбають бронзові відтінки. Акуратно обірвемо листя на гілках винограду і залиште рослина в спокої на тиждень.

Заготівля живців восени

Через 7 днів вже заготовляють живці. Як правильно підготувати їх до зими?

  1. Видаліть верхній кінчик втечі. Це робиться тому, що він ще не встиг визріти.
  1. Наріжте живці. Вони повинні бути довгими, з 5-6 міжвузлями. Добре, якщо вони будуть товстими. Гілочки, товщиною менше 5 мм, використовують. Але з них потім виростуть слабкі рослини, за якими доведеться доглядати особливо ретельно. Тому вибирайте товсті гілочки.
  1. Зв’яжіть живці в пучок капроновою ниткою, прикріпіть етикетку, на якій напишіть сорт винограду і день, коли була заготовка.
  2. Приготуйте тирсу з дерев хвойних порід. Такі тирса не дадуть розвиватися цвілі. Обшпарте їх окропом.
  3. Дочекайтеся, поки ошурки охолонуть. Обкласти ними все приготовані гілочки, так, щоб тирса були і між ними.
  4. Живці і тирсу укладають в пакет з поліетилену. Верхні кінці стирчать назовні, на 3-5 см. Перев’яжіть пакет і залишають на зберігання. Навесні за допомогою них можна розмножити виноград.

Живці зберігають при 0 до 2 градусів, тобто ідеальне місце для зберігання – холодильник. Там вони пролежать з листопада до весни. Не забудьте 2 рази поміняти тирсу і перебирати живці. Якщо є почорнілі, їх треба викинути.

Живці в холодильнику

Найкраще черешки зберігати в холодильнику

Підготовка

Коли починається підготовка гілочок до посадки? Коли до висадки живців в землю залишиться всього 2,5 тижні. Тоді прийде час розмножити виноград. Але спочатку живці треба підготувати. Витягніть їх з холодильника, звільніть від упаковки і промийте в розчині марганцівки (міцному) і обсушити. Перед тим, як садити живці, треба перевірити, життєздатні вони. Як це зробити? Візьміть ніж і акуратно приберіть верхній шар кори. Якщо під нею буде зелена тканина, без чорних вкраплень, все в порядку, живці збереглися. Наріжте ваші гілочки на частини, щоб у них були всього з 2-3 нирки. Верхній зріз повинен бути прямим, його роблять вище цієї нирки на 2-3 см. Нижній зріз буває косою, його треба відрізати на 1-2 см під останньою ниркою. Тепер відмочити їх в воді. Якщо у вас є чистий сніг, використовуйте снігову воду. Вимочуйте в воді їх 2-3 дня. Тоді пагони будуть краще рости і вкорінюватися, розведення буде вдалим.

Перевірка держака після зберігання

Підготовка держака до посадки

Посадка

Перед самою посадкою зробіть внизу гілочки 2-4 подряпини. Вони повинні бути поздовжніми. Тоді у рослини будуть міцне коріння.

Укорінення

У пакеті

Укореняти живці ви можете в пакеті з поліетилену, зробивши в ньому 2-3 дірочки, з яких буде випливати зайва вода. А інакше рослина може загнити. Краще вкорінювати їх в оброблених тирсі, зроблених з хвойних дерев. Як їх обробляти? Кип’ятити 5-10 хвилин. Коли тирсу охолонуть, їх складають в пакет або ж інший посуд.

Велика частина держака повинна бути в тирсі, на поверхні повинна бути 1 нирка. Відразу після посадки їх треба полити марганцівкою. Зверху їх накривають пакетом, щоб зберігалася вологість.

Тирса кожен день поливають водою, обов’язково теплою. Тримають живці в приміщенні, де температура – 25 градусів. Освітлення спочатку не потрібно, а потім, через 1,5 – 2 тижні треба включити лампу.

Пізніше пакет можна зняти, спочатку ненадовго, але потім збільшувати необхідний час. Ви можете перевірити, укорінився держак чи ні. Потягніть його. Якщо він легко виймається, то коренів немає, зусилля були марними. Якщо тримається – все добре.

В бутилці

Досвідчені садівники використовують пляшки. У пляшки треба прибрати шийку, а внизу просвердлити дірочки. На дно насипають дренаж, а зверху – землю (7 ложок). Ставлять в пляшки держак так, щоб його вічко зверху був навпроти горлечка. Насипте тирсу в пляшки і накрийте все це пластиковим стаканом. Поставте її на вікно. Коли виноград виросте, стакан знімають. Поливати треба через піддон, залишаючи бутель в воді чверть години.

У склянці

Візьміть склянку, по 0,5 л, і зробіть в ньому невеликі отвори. Насипте нижній шар землі в 2 см, з перегній листям. На грунт покладіть маленький стакан, між ними – земля. У маленький стаканчик насипають пісок і полийте його. У ньому роблять поглиблення і вставляють держак, досипають пісок. Накрийте стакан обрізаної пляшкою без горлечка і дна. Коли виростуть 3-4 листочка, пляшку прибирають.

укорінення живця

Перед посадкою держак необхідно укоренити

Посадка

Коли треба розмножувати рослина? Садівники запевняють, що краще розмножувати виноград навесні, тому що він встигне вкоренитися, піде в зростання. Восени у нього на це буде менше часу. Як посадити виноград живцями навесні?

Виберіть добре освітлене сонцем місце і викопайте яму, глибина якої – 75 см, а діаметр – 70 см. Яму можна приготувати ще з осені, зробити її або круглої, або квадратної.

Коли рослина вкоренитися, його висаджують в землю, щоб розмножити. Вона повинна бути пухкої, щоб розвивалася потужна коренева система. Коли правильно проводити посадку та як правильно це робити? Витягуючи укорінений живець, будьте обережні. Краще розрізати пакет або ж пляшки з пластмаси, все тирсу з корінців не видаляють. Держак поміщають в яму, розправляють його корінці, засипають землею. Потім рослину поливають. Виноград погано переносить посадку, тому розмножувати його не просто. Потрібно набратися терпіння.

Розмноження живцями підходить для досвідчених садівників, які вміють правильно доглядати за виноградом, не бояться труднощів. Початківцям краще використовувати саджанці, які легше приживаються, стійкі до хвороб, і дають високий урожай.