Посадка і догляд за маньчжурським горіхом

Горіх маньчжурський називають також думбейскій. У деяких джерелах його можна зустріти під назвою уссурійська ліщина. Волоський горіх є родичем цього незвичайного дерева, він виглядає майже так само. Відмінністю є те, що цей сорт краще витримує навіть самі низькі температури. Ті, хто познайомився з таким чудом, задаються питанням, як виростити маньчжурський горіх.

горіх маньчжурський

Горіх маньчжурський – морозостійка дерево

Для початку варто знати, де росте цей сорт. Його батьківщиною є Китай, але часто чагарник цього виду можна зустріти в Кореї. Дерево досягає досить великих розмірів і іноді його порівнюють з дубом.

Характеристика сорту

Думбейскій (або Амурський) горіх володіє рівним і красивим стовбуром, який в діаметрі може бути більше одного метра. Крона має середню щільність і зовні нагадує намет, діаметр крони в кілька разів більше, ніж у волоського горіха. Ця рослина виділяє спеціальні речовини, які очищають повітря і відлякують комах. У північних частинах земної кулі можна зустріти чагарники, дозрівання плодів у них відбувається в той же період, що і у дерева.

Саджанці маньчжурського горіха можна отримати дуже швидко. За рік можна отримати повноцінний саджанець, який можна висаджувати у відкритий грунт. Від грецького горіха цей сорт відрізняється листям. Вони хоч і мають подібності, але у маньчжурського листя набагато більшими.

Цвітіння починається в середині квітня. Дерево має чоловічі і жіночі квітки, тому запилюється самостійно. Плоди з’являються восени, найчастіше збір випадає на 15 вересня. Горіхи мають середню розміри і товсту шкаралупу.

В період активного плодоношення можна зібрати близько 80 кг горіхів, але рослина дає плоди не щороку. З тих пір як цей сорт починає плодоносити, урожай з’являється раз в 2-3 року. У проміжках горіх дає дуже мало плодів.

Горіх маньчжурський цвітіння

Цвітіння горіха припадає на квітень

Отримання саджанців

Щоб маньчжурський горіх посадити, необхідно спочатку виростити саджанці. Для цього використовуються дозрілі плоди чагарнику. Після чого потрібно провести їх стратифікацію.

Способи посіву:

  1. Подзимний метод: посів насіння у відкритий грунт. Перед цим їх треба зберігати в холодному місці, за 10 днів до посадки помістити в теплу рідину.
  2. Замочити плоди після збору в прохолодній воді, помістити в холодне приміщення на кілька місяців.
  3. Зберігати плоди місяць в будинку, закопати в снігу, як він випаде.
  4. Залити на початку весни плоди горіха на 24 години гарячою водою, а потім відразу висадити у відкритий грунт.

Перед посівом готується грунт. Грунт відразу перекопують, верхній шар змішують з вапном. Після чого висаджують плоди і поливають. Необхідно садити їх на глибину не більше 8 см. Щоб взимку горіхи не з’їли гризуни, їх обробляють гасом.

Навесні ви будете спостерігати всход насіння, які були посаджені ще восени. На одному місці вони повинні рости один рік. І тільки потім вирощені саджанці можна пересадити на постійне місце.

саджанець горіха

Саджанець маньчжурського горіха

Місце для саджанців

Посадка маньчжурського горіха повинна здійснюватися на правильному місці. В першу чергу воно повинно бути просторим, адже дерево виростає великим. Бажано, щоб поруч не було ніяких будівель, адже у горіха настільки потужне коріння, що вони здатні зруйнувати фундамент. Щоб горіх дав багато плодів, садити його треба там, де багато світла. Цей сорт швидко зростаючий, тому догляд йому знадобиться тільки перші 2-3 роки.

Для маньчжурського горіха підходять місця в низині і в міські умови, тому його часто можна зустріти в Китаї в великих містах. Маньчжурський горіх на дачі можна зустріти нерідко. Адже горішок цього дерева має лікувальні властивості, які багато хто із задоволенням використовують.

У південних регіонах рідко можна зустріти такий горішок, адже там росте волоський горіх, тому потреби в маньчжурської немає. Але багато жителів таких регіонів цікавляться, як посадити цей сорт там.

Грунт для саджанця повинна бути родючої і нейтральною. Посаджені в такому грунті горіхи дадуть багато плодів. Якщо ви вирощуєте кілька дерев, необхідно відстань між ними в 10 метрів.

Нирки маньчжурського горіха

Маньчжурський горіх відмінно себе почуває в умовах густої забудови

Посадка маньчжурського горіха

Щоб горіх виросла здоровою і давав достатню кількість плодів, необхідно для початку знати, коли його потрібно садити. Період посадки маньчжурського горіха випадає на вересень або квітень. Саджанці можна придбати або виростити самостійно. Пересаджуючи самостійно вирощені саджанці, необхідно їх попередньо загартувати. Для посадки добре підходять саджанці, яким вже виповнилося два роки.

Перед посадкою готуємо яму, глибина якої повинна бути один метр, а ширина в кілька разів більше. На дні зробити дренаж, ширина його від дна ями повинна бути 20 сантиметрів. Поверх дренажу насипати землі і трохи компосту. Також варто в яму додати річковий пісок і Дренова землю, це дозволить на кілька років забезпечити дерево поживними речовинами.

Коли лоза саджанця дозріла, його висаджують в заздалегідь підготовлену яму. Садити дерево потрібно разом із землею на коренях. Це дозволить рослині швидко прижитися. Заповнити яму добривом, змішаним наполовину з грунтом, зверху вилити відро води. Після чого висипати залишки землі і полити ще раз.

посадка горіха

Посадка горіха проводиться в спеціально підготовлену яму

Догляд за сортом

Маньчжурський горіх – це невибагливе дерево, але поки рослина молоде, доглядати за ним все ж треба. Все, що потрібно дорослому дереву, це регулярна обрізка та видалення сухих гілок. Молодий горіх в перші кілька зим слід вкривати. Для цього можна використовувати спеціальну плівку або мішок.

Полив і догляд за грунтом

Якщо маньчжурський горіх був посаджений недавно, то рівно через 10-14 днів його необхідно полити. Коли рослина стане старшою, поливати його треба 7 разів за сезон. Дорослі дерева поливають всього три рази в рік. Найчастіше це робиться влітку, коли дуже спекотно.

Після кожного поливу слід обробляти землю. Видаляти бур’яни і розпушувати грунт. При бажанні можна мульчувати грунт. Це дозволить зберегти не тільки рихлість грунту, але і підвищить рівень корисних речовин в землі.

Підживлення

Підгодовувати рослину найкраще на початку літа. Для цього використовують органічні або неорганічні добрива. Добре для маньчжурського горіха підходять фосфатні і калійні добрива. Щоб підгодувати рослина з їх допомогою, добриво просто розводять у воді.

фосфатні добрива

Фосфатні добрива відмінно підходять для підгодівлі горіха

Догляд за кроною

Крона має потребу в регулярному санітарної стрижці. Обрізка маньчжурського горіха дозволяє виростити не тільки красиве, а й здорове дерево. Проводити її треба починаючи з квітня і до самого червня. Це дозволяє прибрати всі сухі і уражені шкідниками гілки.

Розмноження

Розмноження маньчжурського горіха здійснюється в основному насіннєвим способом. Інші методи практикуються набагато рідше. Перед посадкою насіння обов’язково проходять стратифікацію.

Висаджувати насіння можна як навесні, так і восени. Але досвідчені садівники практикують осінню посадку. Це дозволяє вже навесні отримати саджанець.

Паразити і хвороби, що вражають горіх

Хвороби маньчжурського горіха дуже обмежені, серед них є така недуга, як чорна плямистість. Вона з’являється тільки в тому випадку, якщо на вулиці довгий час трималася волога погода. Позбутися від такої хвороби можна за допомогою мідного купоросу.

Шкідники нападають дуже рідко, адже горіх виділяє речовину, яке відлякує їх. І все-одно у нього є шкідники: галловогой кліщ і орехотворки. Щоб впорається з цими паразитами, потрібно обробити дерево колоїдної сіркою або спеціальними препаратами, які продаються в магазинах садівництва.