Вирощуємо виноград – щеплення влітку

Деякі садівники вважають, що щеплення це загадковий, непотрібний і важкий спосіб. Але саме таким методом міняли сорти на плодових деревах прабабусі і прадідусі. Щеплення влітку зазвичай роблять з двох причин. Перша – не було достатньо розвинених підщеп. Друга – не вийшло прищепити навесні. Якщо з якихось причин кущ винограду не влаштовує, то не варто відразу його викорчовувати, краще зробити щеплення. Адже на дану грунт не можна буде садити виноград протягом декількох років.

Щеплення винограду влітку

Щеплення винограду влітку – аж ніяк не складне завдання

Для чого потрібне щеплення?

Прищеплення здатне захистити виноград від шкідника під назвою філоксерою.

Добре допомагає врятувати кущі винограду, які постраждали від погодних умов. Більшість виноградних сортів погано переносять зиму, часто піддаються хворобам і тому часто гинуть. Тому до слабких сортам прищеплюють невибагливі «родичі».

Ще щеплення дозволяє отримувати відразу кілька сортів на одному кущику. Можна буде поласувати ті тільки плодами різних сортів, а й отримати чудове рослина, яке відмінно доповнить ландшафт на ділянці.

Якщо старий сорт набрид, то за допомогою щеплення можна повністю змінити рослина, тому не доведеться садити новий кущ і чекати, коли ж він почне давати плоди.

Також щеплення використовують для розмноження винограду, які дуже цінні, але мало поширені.

Стара виноградна лоза

Старий сорт винограду можна оновити за допомогою щеплення

Поради новачкам

Якщо дотримуватися важливих порад, то можна здійснити щеплення з максимальною ефективністю.

  • Робити щеплення слід ті сорти винограду, які максимально стійкі до різних захворювань найбільш поширені в регіоні.
  • Якщо зими дуже сильні, то варто віддавати перевагу сортам зимостійкість.
  • Ножі для використання щеплення слід ретельно очищати від мікробів і інфекцій, інакше вони можуть зашкодити процесу зрощення.
  • Прищеплене місце має бути захищене від попадання прямих сонячних променів. Для цього щеплення можна обернути агроволокном. Коли новий пагін почне рости, то дану захист можна прибрати.
  • Місце зрощення не повинно піддаватися механічних пошкоджень.
  • Іноді на щепленому втечу до кінця літа починають з’являтися ягоди винограду. Їх слід прибрати залишити лише на пробу пару плодів.

    Агроволокно

    Агроволокно застосовується для обгортання щеплень

Які існують щеплення винограду

Щеплення в зелений пагін зеленим черешком

Її здійснюють в останніх числах травня або в перших числах червня. У цей час починають посилено дозрівати пагони.

Кущики для щеплення слід готувати восени або навесні, поки ще пагони не почали бурхливо рости. Кущ зрізається на 5-7 см нижче грунту, навколо робиться велика лунка. Зріз промащується садовим варом. У грунт заливається тепла вода. Лунку посипаємо тирсою і вкриваємо плівкою. Це дозволить довше утримуватися вологи в грунті і земля швидше прогрівається.

На кущику почнуть з’являтися нові пагони. До щеплення беруться, коли молоденькі виноградники зміцніють і, досягнуть висоти 20-25 см. Залишаються лише два найміцніших пагонів, всі інші зрізаються біля основи. За добу до процедури молоді кущики зрізаються за допомогою окуліровать ножа під прямим куточком нижче другого вузлика. Якщо на пагоні залишається листочок, то його можна не чіпати. Але якщо в цьому листочку починає дозрівати пасинок, то його слід акуратно вищипнути. Забирається і вічко головного втечі.

Живці для щеплення готуються в день щеплення. Їх кладуть в тепленьку воду. Застосовувати рекомендується відразу або не пізніше, 6-7 годин. На кожному черешку повинен бути одне очко.

Вище нього зріз робиться на відстані 1,5 см, а нижче його 2 см. Листочки на держаках відрізаються наполовину. Це дозволить волозі повільніше випаровуватися. Внизу живця робиться клин, і його вклинюється в підготовлений втечу. Місце з’єднання обв’язується стрічкою з поліетилену. Вона повинна мати ширину 7-10 мм. Після цього змащується садовим варом і обертається плівковим ізолятором, який повинен мати отвір. Як тільки держак почне рости, все перев’язки знімаються. Якщо зі старого куща починають рости нові пагони, то їх слід відразу видаляти.

Щеплення винограду в зелений пагін

схема щеплення

Щеплення в зелений пагін визріли черешком, на якому є тільки одне очко

Робиться аналогічно першим методом. Але такий кущик почне плодоносити на рік раніше. Для даного способу використовуються живці, які готуються восени. Всю зиму їх зберігають в спокійному стані, але не можна допускати висушування живців.

Заготовки виймаються зі сховища в квітні. Їх змочують в розчині гетероуксіна або квіткового меду надвоє діб. Потім їх висушують і обрізають на живці з одним оком. Перебираємо і вибираємо тільки ті, у яких на вузликах є симптоми вусиків. Після цього обрізані містечка покриваються розтопленим парафіном і остуджуються в холодній воді. Викладаємо живці на паперові листочки для висихання. Після цього заготовки укладаються в поліетилени і укладаються на нижню поличку в холодильнику до щеплення.

Літня окулірування в зелений пагін

Щеплення може здійснюватися на будь-який височини. Один втечу може мати відразу не одне щеплення, якщо в подальшому його використовувати як заготовку. Щеплення рекомендується робити ближче до основи, щоб менше залишався старий кущ.

Літня окулірування робиться безпосередньо на вузликах, де є очі. Вічко видаляється за допомогою окуліровать ножа. Роблять два надрізи. Один, косий надріз, внизу вічка. Другою йде зверху до нижнього надрізу. Зріз повинен мати довжину близько 20 см.

Таким же чином вирізаємо заготовки. Головне, щоб зрізи збігалися за розміром. Зрізану підготовку відразу прикладають до куща і обв’язують вузької поліетиленовою плівкою. Не можна доторкатися руками до зрізів. Обв’язка знімається тільки після розпускання бруньок.

окуліровать ніж

Для окулірування застосовується спеціальний ніж

Причини невдалих щеплень

Живці погано приживаються або зовсім відпадають, то причинами можуть стати такі фактори:

  • недостатній рівень вологості в грунті;
  • неудобренной грунт;
  • кущ винограду розташовується в тіні;
  • неякісні живці;
  • слабке обв’язування;
  • зрізи мають рельєфну поверхню. Це може виникнути через поганий інструменту.

Догляд після щеплення

Відразу після щеплення виноградний кущ поливається тепленькою водою і підгортати. Також навколо куща слід розпушити грунт.

Кожні 10-13 днів необхідно оглядати щеплений кущик. Слід відразу відрізати всі з’являються коріння на щепленому держаку, щоб вони не встигли вкоренитися в грунті.

Після сильних злив, землю необхідно відразу рихлити, тому що починає утворюватися кірка, яка не буде пропускати поживні речовини.

Восени кущі винограду ховаються соломою або ялиновими гілками, щоб захистити від холодів.

Через тиждень після щеплення необхідно перевірити вологість грунту. Якщо ґрунт сухий, то помірно поливаємо тепленькою водичкою. Землю слід злегка розпушити і акуратно прибрати всі бур’яни.

Якщо держак прижився, то це стане помітно через 15-20 днів. На виноградному кущі почнуть з’являтися перші паростки.

При проведенні правильної щеплення винограду, рослина буде радувати хорошим урожаєм.