Вирощування аличі з кісточки

Однією з найбільш невередливих плодових культур є алича. Дерева дають стабільно високі врожаї і практично не хворіють. Щоб заощадити на покупці якісного саджанця, можна виростити аличу з кісточки. Головне створити сприятливі умови і дотримуватися агротехнічні правила.

алича з кісточки виростити

Посадковий матеріал

Підбираючи посадковий матеріал, необхідно розуміти, що аналогічні материнським плоди виростити складно. У момент запилення комахи також можуть змінити смакові і якісні характеристики плодів. Щоб цього не сталося, проводять щеплення саджанця втечею від плодоносному дерева аналогічного сорту.

Вибираючи посадковий матеріал, заздалегідь враховуйте кліматичні особливості свого регіону та якісні характеристики культури. Краще відразу звернути увагу на рослини, районовані в вашому регіоні, у яких домінують батьківські гени. Виростити якісне дерево вийде з кісточки материнського екземпляра, що плодоносить 5 років.

Вибирайте найбільш великі плоди, повністю доспілі, без ознак ураження шкідниками та грибковими захворюваннями. Розмноження кісточками – тривалий і трудомісткий процес. Краще відразу заготовити кілька кісточок. А коли зійдуть, вибрати найсильніший паросток або зберегти всі рослини. Вам однозначно потрібно рослина-запильник на ділянці.

Відібрані насіння помістіть в воду на 3 доби. Кожен день рідина змінюють. У сильну спеку воду змінюють кілька разів на день. Кісточки постійно ворушать, щоб на них не утворювався наліт. Цей процес дозволяє вимити волокна, що перешкоджають проростанню серцевини, з мікротріщинок на жорстких тканинах.

Стратифікація

Процес стратифікації – обов’язковий захід, яке дозволяє зробити розмноження кісточками успішним. Насіння витримують при низькій температурі у вологому середовищі. Це допоможе зробити рослини більш витривалими і не сприйнятливими до морозів. змішайте:

  • мох;
  • деревну стружку;
  • великий річковий пісок;
  • пердить;
  • торф.

Земляну суміш пролийте слабким розчином перманганату калію. Вологість почвосмеси повинна знаходитися на рівні 60%. Перевірити це легко, стиснувши в кулаці невелику кількість землі. При нормальному рівні зволоження його структура залишається однорідною, грудку зберігає форму, не розпадається і не виділяє рідину.

Ємність для стратифікації продезінфікуйте 1% розчином мідного купоросу. Проробіть у дні отвори і покладіть керамзит, заповнивши горщик на 1/5. Засипте землесмесь, занурте в неї кісточки, заглубив їх на 2 см. Насіння розташуйте на відстані 5-7 см один від одного. Поверхня горщика прикрийте харчовою плівкою.

Далі дотримуйтесь графік контролю температурного режиму.

  1. 10-14 днів тримайте ємність з кісточками при температурі + 15-20 ° С.
  2. Поступово знижуйте температуру до + 1-5 ° С. Тримайте посадковий матеріал в таких умовах 50-75 днів.
  3. У передпосівний період знизьте температуру до 0 ° С на 15-30 днів.

Весь час стежте за вологістю субстрату. Якщо виявили розмноження патологічних мікроорганізмів на поверхні грунту у вигляді цвілі або щитівки – обробіть марганцевих розчином.

Посадка кісточок в окремі ємності

Підготуйте ємності 18х24 см. Продезінфікуйте їх 1% розчином мідного купоросу. На дно покладіть 2 см шар керамзиту, потім 2 см крупного річкового піску або вугілля. Змішайте перегній, торф, вермикуліт і пісок в пропорціях 1: 2: 1: 0,5.

Засипавши грунтосуміш в ємність, полийте її з пульверизатора. Посівний матеріал заглибити на 5 см і накрийте горщик плівкою. Відставте горщик в темне місце до появи паростка. Протягом всього часу, до зняття плівки, щодня провітрюйте горщик по 20-30 хвилин.

Догляд за саджанцем

Горщик з втечею виставляють на південно-західне вікно. Головне, щоб місце було достатньо освітленим. Якщо такого місця вдома немає, організуйте додаткове освітлення. Щоб паросток швидше розвивався, підтримуйте в приміщенні постійну температуру в межах 20-25 ° С.

Рясний полив кожні 4 дні. Раз в 3 місяці вносять 5 г сечовини. Після внесення добрива грунт обов’язково рихлять. Сечовина при взаємодії з відкритим повітрям перетворюється в летюча речовина, тому без розсипання на поверхні грунту порошок не дасть очікуваного ефекту.

Після досягнення саджанцем висоти 70-100 см, його можна готувати до пересадки у відкритий грунт. Росток поступово гартують, знижуючи температуру щодня на 2-3 ° С. З настанням тепла виставляють на балкон на 1-2 години в день, кожен раз збільшуючи часовий проміжок. Коли рослина повноцінно зможе розвиватися на відкритому повітрі, його пересаджують. Потрібно встигнути підготувати саджанець до початку червня.

алича з кісточки виростити

Підготовка відкритої ділянки

Готувати ділянку під посадку починають восени. Алича, вирощена з кісточки, буде добре плодоносити на відкритому сонячному південно-східному схилі з низьким рівнем залягання грунтових вод (3 м).

Очистіть ділянку від бур’янів і скопайте його на глибину 30 см. Внесіть на кожен кв. м. по 6 кг компосту, 60 г суперфосфату, 30 г калієвої солі. На початку весни спорудити на ділянці невеликий пагорб висотою 50 см і шириною 100 см.

Пересадка на відкриту ділянку

За 2 тижні до посадки, в середині травня, викопайте посадкову яму, розміром 60х100 см. Стінки робіть стрімкими, щоб уникнути усадки грунту. Верхній шар грунту (близько 30 см) закладайте окремо. На відстані 30 см від центру ями вставте кол для підв’язки.

Увечері, перед посадкою, залийте рослину теплою водою. Вранці дістаньте саджанець з горщика і занурте кореневу систему на 20 хвилин в розчин перманганату калію. За цей час змішайте верхній шар грунту з 2 кг компосту, 20 г суперфосфату і 20 г сечовини. Заповніть яму на 1/4 і сформуйте невеликий горбок в центральній частині.

Огляньте коріння. Видаліть загорнуті вгору і пошкоджені. Встановіть саджанець на горбок, розправте корінці. Вирівняйте саджанець, орієнтуючись на кореневу шийку. Вона повинна підніматися над ґрунтом на 5-7 см. Засинаючи коріння землею, стежте, щоб не утворювалися просвіти.

Утрамбувавши грунт навколо стовбура, сформуйте кругової рів на відстані 10-15 см від стовбура. У нього влийте 10 л теплої води. Коли рідина вбереться, прорихліте землю і замульчируйте її компостом або зеленою травою.

алича з кісточки виростити

Особливості догляду в відкритому грунті

Вирощування аличі з кісточки вимагає особливого підходу. Полив здійснюється в міру необхідності. Після кожного зволоження, рихлите пристовбурні кола і мульчируйте його. Останній полив проводиться за 2 тижні до настання холодів. Перед набряканням бруньок щорічно проводиться формує обрізка. На аличі формують 3-4 яруси скелетних гілок.

На 2 рік після посадки проводиться щеплення. Перед набряканням бруньок, на відстані 10-15 см від землі, зробіть надріз в корі у вигляді хреста. В якості підщепи можна використовувати пагони слив. Підберіть втечу з декількома 2-3 потужними нирками. Зробіть на ньому косий зріз і обробіть 1% розчином мідного купоросу. Вставте втечу в ущелину кори і, обробивши садовим варом поверхню, примотати його до стовбура. Через кілька місяців, примотки можна знімати. Свідченням того, що підщепу прижився, буде розпускання бруньок. Якщо не провести щеплення, рослина не буде плодоносити.

Перші 2 роки з моменту пересадки у відкритий грунт, добрива аличі не будуть потрібні. На 3-й рік навесні вносять сечовину 100 г на 1 кв. м. Азотисті добрива підходять тільки для весняних підгодівлі. У літній період вони збільшать приріст зеленої маси і не дозволять саджанця повноцінно розвиватися. В середині літа вносять суперфосфат 60 г / кв. м. Восени, після опадання листя, в грунт додають доломітове борошно 60-70 г / кв. м.

На 4-й рік навесні вносять органічні добрива. Надалі чергують мікроелементи з органікою через рік.

Важливим агротехнічним заходом є профілактика грибкових захворювань і поширення шкідників. Щоб захистити дерево, проводите обробку 1% мідним купоросом 3 рази за сезон:

  • до набрякання бруньок;
  • після формування повноцінної листя;
  • восени, після опадання листя.

Грибки та личинки шкідників зимують у верхніх шарах грунту і з настанням тепла починають швидко поширюватися. Щоб цього не допустити, проводите навесні і восени розпушування на глибину 15 см.

Вирощування з кісточки уповільнює процеси плодоношення. Перші плоди будуть з’являтися на аличі через 5-6 років після пересадки саджанця у відкритий грунт, коли рослина повністю зміцніє і розвине повноцінну кореневу систему. Якщо культура викинула квіткові бруньки раніше, наприклад, на 3-му році життя, їх видаляють. Так ви збережете життєздатність рослини. Раннє плодоносіння послабить деревце і створить масу проблем в подальшому.

алича з кісточки виростити

Вирощування аличі з кісточок – трудомісткий процес. Але, підібравши правильно посадковий матеріал і виконуючи всі агротехнічні заходи по догляду та підготовці, ви отримаєте повноцінне сортове рослина і заощадите гроші на покупку дорогих саджанців.