У природних умовах гранати є розлогі дерева від 2 до 5 м у висоту. Рідше можна зустріти дикорослі гранатові чагарники. Для їх розведення в умовах квартири або невеликого ботанічного саду найкращим чином підійде кімнатний гранат Бейбі.
Характеристика і опис
Карликовий гранат Бейбі являє собою маленьке дерево 0,3-0,5 м у висоту. Листяна частина його зібрана в невеликі групи. Листя має подовжену форму. Стовбурові частина не дуже велика, гілляста, пофарбована в світло-коричневий колір. Часті гілки мають тонку структуру, усипані дрібними колючками.
Період цвітіння починається в березні і закінчується в листопаді. Терміни можуть варіюватися в залежності від умов, в яких росте гранат, і його імунітету. Квіти великі, шестипелюсткові, пофарбовані в яскраво-пурпурний відтінок. Розташовані квіти поодинці. Їх розмір може доходити до 7 см в діаметрі.
У перший рік всі квіти – пустоцвіти.
Під час 2-3 перших цвітінь рослині не слід давати плодоносити. Бутони потрібно повністю видалити. Зав’язі молоде рослина зможе утворити тільки на 3-4 рік після пікіровки в постійний горщик. Плодоносить сорт не рясно, хоча цвітіння триває навіть у період формування зав’язі. На кущі рекомендується залишати не більше 5 плодів. При формуванні більшої кількості фруктів рослині може не вистачити сил на забезпечення їх поживними речовинами для повноцінного росту і розвитку.
Характеристика плодів:
розмір плодів не перевищує 4 см в діаметрі;
- по колірних і смакових якостях вони нічим не відрізняються від крупно-плодових сортів;
- дозрівання граната відбувається за 3-4 місяці.
Плодоношення вимагає великих енергетичних витрат від рослини, тому кількість отриманих плодів щороку буде разюче відрізнятися.
Процес вирощування
Найпростіше виростити Бейбі з насіння. Є ще варіант розмноження – за допомогою вкорінення живців, але він вимагає наявності материнського дерева. Схожість у цього сорту стабільно висока. Приймається більше половини гранатових насіння. Посівний матеріал можна купити в спеціальному магазині або взяти його з вирощених самостійно гранатів.
Підготовка і посадка насіння
Після придбання насіннєвий матеріал слід на добу залишити в розчині, стимулюючому зростання, на основі гумусу. Після цього посівний матеріал слід висушити.
Для посадки краще всього взяти не дуже великий вазон. Грунт бажано брати торф’яної. Насіння заглиблюють в грунт на 2 см. Зверху горщик слід накрити харчовою плівкою, щоб створити ефект парника. Горщик з посадженими насінням слід поставити в світле місце. Сходів не доведеться чекати довго. Не забувайте про помірне зволоження грунту теплою водою. Приміщення слід провітрювати по 20 хвилин щодня. При появі сходів з 4 повноцінними листками, можна повністю звільнити рослину від плівки.
Посадка живців
В якості донора використовується батьківська рослина. Живці беруться від плодоносному гілки. На кожному черешку повинно бути не менше 5 нирок, враховуючи, що 2 нижні доведеться видалити, залишиться приблизно 7 нирок. Після цього пагони слід поставити в розчин біостимулятора корнеобразования нижнім кінцем на 4 години.
Висаджувати їх слід у вологу торф’яну грунт, заглиблюючи на 4 см. Росток слід накрити плівкою або ємністю, що підходить по діаметру до вазону. Кілька разів на день слід відкривати пагони для провітрювання і зволоження.
Про те, що живці вкоренилися, можна буде дізнатися по появі нових нирок і розпускання вже наявних. Як тільки з’являться перші листочки, можна прибирати плівку. Першу пікіровку слід провести через півроку, додавши до торф’яної суміші пісок.
Пікіровка
Молоді рослини слід пересаджувати щороку навесні, новий вазон повинен бути більше попереднього на 3 см. При досягненні 3-річного віку пікіровка проводиться раз в 2-3 року. Пересадку проводять методом перевалки. Повністю земляний кому змінюють при наявності захворювання або шкідників. Раз на півроку бажано міняти верхній шар грунту.
Після досягнення 5-річного віку рослина пересаджують в постійний вазон. Потім пересадку проводять раз в 5 років.
Особливості догляду
Доглядати за декоративним гранатовим деревом в домашніх умовах зовсім нескладно. В першу чергу, слід задуматися про місце проживання для рослини. Гранат прибув до нас з жарких країн, тому йому потрібне збільшення світлового дня, особливо в зимовий час. Ідеальне місце для граната – південне вікно. Дереву не потрібно затінення навіть у найспекотніші дні. В середині весни, коли пройдуть останні заморозки, по можливості слід виставляти вазон з квіткою на свіже повітря (балкон, веранду). Не забувайте, що гранат не любить задимлених приміщень, тому його краще не виставляти на балкон, якщо там хтось буде курити.
Переміщати на вулицю гранат слід поступово. Хоч він і є світлолюбна рослина, але прямі сонячні промені після тривалого зимового періоду можуть нашкодити. На зимівлю гранат прибирають в середині осені, з настанням заморозків.
Температурний режим
Гранат може легко переносити холоду і посуху, але від цього може постраждати імунітет рослини і його родючість, тому слід забезпечити комфортний температурний режим для вирощування. Влітку температура повинна коливатися в межах 22-26 ℃, взимку – 10-12 ℃. При зниженні температури до 6 ℃, рослина може загинути.
Склад грунту
Як вже говорилося вище, для посадки використовується торф’яної грунт. Надалі використовують нейтральну грунт. Ідеальний варіант – придбати землю в спеціалізованому магазині з відміткою pH7 – це землесмесь для троянд.
Не варто відразу купувати велику кількість грунту. У перші роки життя рослині вистачить полгоршка землі, потім її кількість поступово збільшують. Коли рослина буде повністю сформованим, його слід пересадити в вазон обсягом 4-5л.
Полив
Найважливішим елементом догляду є забезпечення рослини оптимальною вологістю. Не слід допускати застою вологи в корінні, інакше гранат загине. Для регуляції вологості у кореневої системи в горщик при посадці потрібно організувати хороший дренаж.
Як дренаж можна використовувати:
- пінопласт;
- керамзит;
- керамічні осколки;
- гальку.
Полив повинен бути рясним. Його регулярність буде залежати від швидкості висихання верхнього шару грунту. Щоб перевірити вологість грунту, можна скористатися зубочисткою. Якщо при опусканні в землю паличка залишається сухою, можна поливати рослину.
Коригування інтенсивності і частоти поливу проводиться в період вегетації і посезонно. Щоб допомогти дереву під час весняної активності сокоруху, полив проводять частіше. При появі перших зав’язей полив слід трохи скоротити, інакше плоди будуть розтріскуватися від надлишку вологи.
У літній період рослина потребує підвищення інтенсивності поливу, особливо якщо дерево стоїть під палючим сонцем на вулиці. Гранат Бейбі добре відгукується на регулярні обприскування. Проводити їх слід рано вранці або ввечері, коли сонце майже зайшло. Для зволоження і поливу використовується тепла і м’яка вода.
У холодну пору року полив здійснюється раз в 7-10 днів, в іншому випадку навіть дренаж не врятує кореневу систему від перезволоження, і вона згниє.
Підживлення
Щоб забезпечити рослину необхідними поживними речовинами, слід регулярно використовувати добрива. Підживлення вносять 2 рази в місяць. Починають удобрювати деревце в середині весни, коли відбувається активне сокодвижение. Перевагою сорти є невибагливість до вибору добрив. Можна застосовувати будь-які підгодівлі для кімнатних квітів, що не містять у складі хлор. Ця речовина може значно знизити імунітет кореневища.
До початку цвітіння слід двічі внести добрива з азотом. Можна скористатися покупними засобом або звичайною деревною золою. Азот необхідний для формування міцного стовбура і активації росту зелені. Рослина добре відгукується на внесення органіки:
- розчин сухого пташиного посліду або свіжого коров’яку;
- концентрований відвар листя кропиви або Кульбабова квіток;
- розчин деревної золи.
«Фитоверм» – засіб від різноманітних шкідників
Перед внесенням добрив слід пролити грунт чистою, теплою водою. Вносити підгодівлі треба в похмуру, теплу погоду. Скупчилася в піддоні рідину потрібно злити. В осінній період інтенсивність внесення підгодівлі знижують. Добрива вносять 1 раз на місяць, щоб підготувати дерево до періоду спокою.
Зимова сплячка
Сплячка відбувається після плодоношення, з середини листопада. Рослина починає скидати лиственную частина і входить в стан спокою на 2-3 місяці. Повітря в приміщенні в період зимівлі повинен бути сухим. Ідеальна температура – +12 ℃. Якщо переставити гранат нікуди, то його слід відсунути подалі від батареї або відокремити від неї ширмою.
Перед початком зимівлі грунт в горщику повинна бути повністю сухий. За весь період спокою полив здійснюється всього 4 рази. Раз на місяць поливають тільки зовсім молоді рослини.
Обрізка
Видалення слабких, сухих гілок проводиться по виходу зі стану сплячки до періоду цвітіння. І також слід видалити гілки, які ростуть усередину. Варто дотримуватися певних правил при формуванні крони.
- На кожній гілці має залишитися не менше 5 нирок.
- Кількість скелетних гілок від 4 до 6.
- Зайві прикореневі паростки слід видалити.
Хвороби і шкідники
Домашні гранати відрізняються від своїх дикорослих родичів слабким імунітетом.
- Одним з найбільш поширених захворювань є борошниста роса. Спровокувати її поява можуть перепади температур, підвищена вологість, погане вентилювання, зараження від інших рослин. На початковому етапі розвитку хвороба легко купірується за допомогою мильного розчину або Фітоверма. При запущеній формі захворювання застосовуються хімічні препарати (Хом, Швидкість).
- Рак гіллястої частини з’являється в результаті механічних пошкоджень або при сильному переохолодженні. Кора розтріскується і здувається по краях. Практично єдиним способом боротьби із захворюванням є повне купірування уражених ділянок і обробка ран садовим варом.
- Плямистість з’являється в результаті надмірного перезволоження грунту. Щоб врятувати рослина, його слід пересадити, видаливши пошкоджені частини коренів і замінивши повністю весь земляний кому.
- З шкідників гранатові листя дуже сильно любить белокрилка. При невеликій кількості шкідників їх можна видалити за допомогою тютюнового настою або мильного розчину. Коли паразитів багато, знищити їх вийде тільки за допомогою фунгіцидів.
Висновок
Карликовий домашній гранат Бейбі давно завоював серця квітникарів. Сорт примітний своєю невибагливістю у догляді і смачними соковитими плодами, які за смаковими якостями абсолютно не відрізняються від великих сортів.