Перстач індійська або дюшенея – дуже нагадує суницю лісову. «Азіатська гостя» відрізняється жовтими квітами і плодами на коротких вертикальних стеблах. Ягоди Дюшенна Не такі смачні і ароматні, але рослині притаманні багато корисних властивостей. Дюшенея відмінно відчуває себе на культурних клумбах і в палісадниках.
Ботанічний опис і походження виду
Дюшенея, фрагарія – мало вживаються назви перстачу індійської. Зовнішня схожість з суницею пояснюється одним загальним сімейством рожевих, до якого належать рослини. Видова приналежність культур різна.
Родина перстачу Південно-Східна Азія. Жителі Китаю, Індонезії, В’єтнаму знали і використовували рослину в народній медицині. До Європи цей цікавий вид потрапив тільки на початку XIX століття. З цього часу Дюшенна стали вирощувати в парках і оранжереях.
Поступово дюшенея індійська освоїла всю територію РФ: від Далекого Сходу до самих південних районів. Особливо культурі підходить теплий і вологий клімат. Багато дослідників вважають, що на розписних малюнках Хохломи зображена саме дюшенея.
Плоди Дюшенна
Зовнішній вигляд:
- лист розсічений, тридольний;
- квіти поодинокі, з жовтими (рідко білими) пелюстками;
- ягоди яскраво-червоні або білі;
- коренева система і стебла повзучі;
- культура ремонтантна.
Хибна суниця невибаглива багаторічна рослина для дому та садової ділянки.
Способи розмноження
Насіння Дюшенна індійської можна придбати в спеціалізованих магазинах. Схожість зберігається протягом декількох років.
Увага! При покупці звертайте увагу на термін придатності матеріалу.
Посадку Дюшенна виробляють в ящики або контейнери для розсади. Дрібні насіння розсипають по поверхні, сбризгівая водою з пульверизатора. Для отримання необхідного парникового ефекту, на ємність натягують поліетиленову плівку або накривають склом. Сходи з’являться через одну-шість тижнів. Захід проводять ранньою весною, щоб за літо сформувалися молоді рослини.
Порада. Для стимуляції сходів, насіння стратифицируют тиждень в холодильнику.
На повзучих пагонах за сезон наростає безліч розеток. При контакті з грунтом розетки легко пускають коріння, стаючи повноцінними рослинами. Вегетативний спосіб розведення більш простий і швидкий. Восени кущі Дюшенна ділять на кілька частин. Всі частини з корінцями без праці приживуться на новому місці.
У наступні роки досить буде лише контролювати посадку Дюшенна. Рослина відмінно розлучається самосівом, а довгі пагони-батоги освоюють все вільне місце на ділянці.
Корисні властивості і особливості індійської суниці
У складі плодів Дюшенна виявлені:
- цукру;
- органічні кислоти;
- пектин, азотисті і дубильні речовини;
- органічна луг;
- солі заліза, кальцію, фосфору, марганцю;
- вітаміни груп B, C, каротин і фолієва кислота.
Доведено протипухлинні властивості перстачу індійської. Ягоди надають тонізуючий ефект на весь організм, позитивно впливають на шлунково-кишкового тракту, відновлюють недолік солей. У косметології деяких країн використовуються в складі масок для обличчя. Дюшенея індійська – природний антисептик, на Сході нею загоюють невеликі виразки, колоті поранення і навіть укуси змій.
Увага! Рослина не є отруйним, але вживати ягоди у великій кількості не рекомендується. Протипоказані плоди Дюшенна годуючим, вагітним жінкам, а також дітям.
З успіхом застосовується в ландшафтному дизайні як грунтопокривна культура. Блискавично розростається і може «забивати» низькорослі культури. Тому висаджуючи Дюшенна на клумбах і альпійських гірках, необхідно контролювати повзучу лапчатку. Дуже добре відчуває себе в вазонах як трав’яниста ампельна рослина. Звисають вниз стебла з червоними ягодами – виглядають ефектно. У багатьох дюшенея зростає на підвіконні в кімнаті. Плодоношення культури в таких умовах продовжиться і взимку.
Розміщення і догляд у відкритому грунті
Дюшенея теневинослива, цілком може прижитися під високими садовими деревами або біля будівель. Для повноцінного розвитку, рослині потрібна хороша освітленість. Не переносить низин з регулярним сезонним підтопленням. Холодостійка, легко відновлюється після вимерзання. Вживати в посуху і на бідних грунтах, але погано відреагує на надлишок добрив: пагони удлинятся, а цвітіння не настане.
Основні заходи по догляду:
- У безсніжні і особливо морозні зими Дюшенна індійську вкривають соломою або будь-яким іншим підручним матеріалом. Навесні виконують санітарну обрізку – видаляють висохлі пагони. Роблять це максимально близько до коренів.
- Під час тривалої посухи необхідно обприскувати і поливати рослини.
- Обробляють від садових шкідників (слимаків, кліщів, гусениць).
- Ранньою весною підгодовують збалансованим мінеральним складом.
Прополювати Дюшенна немає необхідності, так як шанси «пробити» щільні зарості у бур’янів невеликі. Плоди дозрівають в середині літа, на смак водянисті, зверху рясно посипані дрібним насінням. Східна дюшенея росте і плодоносить до самих заморозків. Якщо у вас з’явилася можливість придбати це незвичайне рослина, скористайтеся нагодою і розведіть її у себе на присадибній ділянці.