Великою популярністю у квітникарів користується вирощування багаторічних видів грунтопокривних рослин з гарними листами. Ними дуже зручно замінювати газонні трави у важкодоступних для скошування місцях. У статті піде мова про те, як посадити і забезпечити правильний догляд у відкритому грунті різноманітним сортам живучки повзучої, що має репутацію дуже невибагливої рослини. Тут же можна ознайомитися з фотографіями різновидів.
Опис рослини, його відомі сорти і різновиди
Висока здатність до виживання – основна якість живучки, або аюгі, як звучить по-латині її ботанічна рослина. У природі почвопокровнікі виростає в лісах і на луках зони теплого клімату. Загальний опис рослини:
- Багаторічник з пагонами, довгими стеблами, здатними до вкорінення.
- Висота жівучек 10-50 см. Живучка повністю виправдовує свою назву і добре пристосовується
- Хвилясті листя або з коротким черешком, або зовсім його не мають. Їх форма, в основному, яйцеподібна.
- Суцвіття колосоподібне, складаються з 6-8 блакитних або синіх квіток верхня губа яких дуже коротка, дволопатеве.
Увага! Рослина живучка має властивість швидко розповзатися і пригнічувати зростаючі поруч культури. Тому її посадку потрібно ретельно планувати.
Популярні види і сорти
Садівники використовують у відкритому грунті лише невелику частину з безлічі видів живучки. Найвідоміші з них такі.
повзуча живучка – вид, який набрав популярність завдяки величезній різноманітності забарвлення листя. Причому, їх колір стійко тримається протягом всього сезону. На фото, зроблених навесні і восени, вони нічим не відрізняються. Це властивість дозволяє здійснювати посадку рослини в якості яскравої плями на ділянці. Поширені сорти:
- Мультиколор з яскравими пурпуровими листям, що має жовті, помаранчеві і червоні вкраплення;
Мультиколор
- Блек Скеллоп з листям фіолетово-бурякового кольору;
- Шокола Чіп з пурпурової листям;
- Бенгальський вогонь наділений темно-зеленим листям з червоними розводами;
- Спарклер – листя дрібні з рожево-білими штрихами.
пірамідальна живучка – цей вид відрізняється досить великими, зазубреними і покритими довгим ворсом листям. Висота рослини до 25 см, квітконосів – до 10 см. Стебла досить крихкі, тому посадка і догляд за представниками виду повинні проводитися дуже акуратно. Сорти, які користуються популярністю:
- Криспа – рослина з великими, зеленими, зжатимі листям. Квітки блакитні.
- Лунар Лендінгем – сорт виділяється жовтими квітками.
Криспа
Женевська живучка – рослина до 40 см заввишки. Квіти на рослинах цього виду можуть мати білу, блакитну або рожеве забарвлення. Листя без черешків, еліптичної форми, з гострими зубцями. Перевага виду – пагони не здатні розповзатися, що значно полегшує догляд за рослиною. Розмноження женевської живучки найкраще здійснювати діленням куща.
Женевська живучка
Хіоская живучка – у відкритому грунті стебла рослини піднімаються на 20 см над землею. Квітки жовті з пурпуровими вкрапленнями. Розташовані на верхівках стебел. Нижній язичок набагато більші верхнього.
Хіоская живучка
живучка Лаксмана – з усього розмаїття виділяється довгими листям сріблястого кольору.
Як правильно посадити рослину в саду і доглядати за ним
Посадка живучки у відкритому грунті не представляє абсолютно ніяких складнощів. Назва цієї рослини говорить сама за себе. Воно здатне виживати практично в будь-яких умовах. Всі сорти ростуть і добре розвиваються як на сонці, так і в тіні, тому місце можна підібрати в будь-якому куточку саду.
До складу грунту всі сорти живучки також невибагливі. Кущики чудово себе почувають при вирощуванні і на легких ґрунтах, і на важких. Якщо говорити про підходящий час для посадки, то це можна робити навесні, влітку і восени, тобто на протязі всього сезону.
Сама процедура посадки живучки проходить так:
- Кущик, що знаходиться в тимчасовому контейнері, призначеному для продажу, добре поливають.
- Разом з грудкою землі акуратно витягують коріння.
- Рослину висаджують в підходить за розміром лунку.
- Час, що залишився вільним простір засипають землею.
- Трохи утрамбовують посадку.
Важливо забезпечити живучки регулярний полив
Догляд за жівучкой також простий. Головне – забезпечити частий полив. Причому в спекотні періоди це краще робити прохолодною водою. Чисто в естетичних цілях слід видаляти зів’ялі квітконоси і засохле листя.
Порада. Морозостійкість рослини висока, але краще на зиму вкривати ділянки з жівучкой травою або ялиновим гіллям. Це дозволить їм добре перенести безсніжні зими.
Як розмножити рослина і які добрива краще застосовувати для підгодівлі
Розмноження живучки у відкритому грунті відбувається дуже просто – вегетативним методом, тобто, періодично відростають розетками. Їх відокремлюють і переносять на заплановану ділянку. Де висаджують групами або поодинці.
При відсаджування розеток обов’язково стежте за тим, щоб точка росту залишилася нагорі, інакше рослина не виживе. Відстань між кущами має бути близько 15 см. Прижилися на новому місці рослини швидко ростуть і заповнюють вільний простір.
У перший час молодим рослинам потрібно щоденний полив. Поступово його частоту зменшують.
Розмноження насінням не практикується квітникарями. Отримані таким методом рослини не зберігають більшість якостей.
Кілька разів за сезон живучку підгодовують
Вирощування живучки включає періодичне внесення добрив в грунт. Найбільше рослина любить органіку: гній, торф, компост, золу. Вносити добриво можна просто розсипаючи його по клумбі в сухому вигляді. Внесення фосфорно-калійних мінеральних підгодівлі також включається в догляд. Ці добрива краще поєднувати з поливом.
Поєднання живучки в саду з іншими культурами. Відомі хвороби і шкідники рослини
Швидко розростаючись, живучка може пригнічувати сусідів. Тому до її поєднанню з іншими рослинами потрібно підходити грамотно. Низькі, що стеляться культури тут не підійдуть.
Чи не страждають від сусідства хости, папороті, герані. Чудово виглядає поєднання різних сортів жівучек на одній клумбі. Таким чином можна створити всесезонний різнобарвний килим. Дизайнери рекомендують вирощувати рослину в якості бордюру уздовж доріжок, а також як ампельна рослина в підвісних вазонах.
Живучка в ландшафтному дизайні
Завдяки наявності особливих речовин в складі соку живучка практично не хворіє. Однак при перезволоженні грунту можуть розвиватися гнилі. З шкідників, здатних атакувати рослина, можна відзначити слимаків. Вони пошкоджують листя, стебла і квіти. Щоб зупинити їх посилене розмноження вдаються до допомоги спеціальних хімічних препаратів.
Живучка – рослина, яким можна швидко задекорувати бажану ділянку в саду. Догляду вона вимагає мінімального, тому впоратися з її вирощуванням зможе абсолютно будь-який, навіть недосвідчений квітникар.