Золотиста гостя з Індії, яка відома під назвою куркума, міцно влаштувалася на наших кухнях. Пряність використовують в приготуванні всіляких страв і напоїв, надаючи їм пікантний смак і змінюючи колірну гамму. І при цьому мало хто знає, якими корисними властивостями або протипоказаннями до вживання володіє куркума. Стаття допоможе розібратися у всіх тонкощах її застосування.
Склад і властивості куркуми
Яскраво-помаранчева пряність виходить з висушеного кореня трав’янистої рослини сімейства імбирних. Цінується спеція протягом багатьох століть, однак про особливості її складу люди дізнавалися поступово. До основних складових належать:
- Вітаміни групи В, які незамінні для нормального функціонування нервових волокон і здоров’я судин, важливі для внутрішніх органів і беруть участь в обміні речовин.
- Мікроелементи – цинк, залізо, марганець і деякі інші, але в менш значущих для організму людини кількостях. Завдяки цьому набору стимулюється кровотворення і робота ферментних систем.
- Макроелементи – калій, фосфор, магній, кальцій і трохи натрію. За допомогою цих «цеглинок» куркума зміцнює кістки і підвищує тонус м’язів, нормалізує діяльність серця та судин, а також покращує засвоєння білків і вуглеводів.
- Жирні кислоти, які є будівельним матеріалом для гормонів, оболонок нервової тканини, компонентами імунних клітин і беруть участь у багатьох важливих процесах життєдіяльності всього організму.
корінь куркуми
Окремо можна виділити куркумін, який є пігментом. Саме він надає куркумі помаранчевий відтінок, насиченість якого можна оцінити навіть на фото. Однак численними дослідженнями доведено, що ця речовина не просто для краси в приправі присутній, а володіє такими важливими властивостями для людини як:
- жовчогінний;
- допомагає печінки виводити токсини;
- убивчо діє на збудника виразкової хвороби;
- сприяє профілактиці хвороби Альцгеймера (старечого недоумства);
- захищає слизові оболонки дихальних шляхів.
Увага! Ряд досліджень виявив здатність куркумина знищувати ракові клітини і перешкоджати їх поширенню в організмі.
Корисні рецепти
Для того щоб цілющі властивості куркуми проявили себе в повній мірі і сприяли зміцненню здоров’я, досить вжити в добу 1,5 г спеції в різних стравах. Приблизно це буде відповідати 1 ч.л. Якщо ж метою є не профілактика, а лікування, то кількість споживання спеції необхідно збільшити вдвічі. Ось кілька корисних і смачних рецептів.
Молочно-горіховий напій
- 1 ч.л. куркуми;
- 2 ст.л. горіха кешью (НЕ солоного);
- 1 стакан молока.
Всі інгредієнти змішуються в блендері до повного подрібнення горіхів. Ароматний і смачний напій готовий. Для тих, хто з якихось причин не вживає молоко, є рецепт на кисломолочної основі, а саме на кефірі.
Кефір з куркумою
- ½ ст.л. куркуми;
- 1 стакан кефіру (має значення жирність – віддайте перевагу 3,2-3,5% кефіру).
Розмішати до повного розчинення спеції. Можна кефір замінити йогуртом, кислим молоком, ряжанкою. Такий напій допоможе нормалізувати травлення і обмін речовин, що підтверджують численні відгуки шанувальників куркуми.
Порада. Візьміть ці рецепти на замітку, якщо плануєте схуднути. Куркума регулює вуглеводний обмін і при цьому не подразнює слизову шлунка і не стимулює апетит на відміну від інших спецій. Це є одним з важливих властивостей куркуми.
Омолоджуюча маска для тіла
Куркуму можна і потрібно використовувати не тільки як харчову приправу. На її історичній батьківщині, в Індії, спецію активно застосовують для омолодження і оздоровлення шкіри.
Така маска корисна для зони декольте і шкіри шиї. Підходить для харчування всіх типів шкіри. Не застосовувати при наявності роздратування або пошкодження. Знадобляться такі інгредієнти:
- вівсяне борошно 1 ст.л. (Вівсяні пластівці пропустити через м’ясорубку або кавомолку);
- сочевична борошно 1 ст.л. (Зробити її можна вищеописаним способом, однак зверніть особливу увагу на розміри одержані частинок – вони повинні бути настільки дрібними, щоб не дряпали шкіру);
- куркума ½ ч.л .;
- сметана 3 ст.л .;
- сік алое 2 ч.л .;
- сік лимона 1-3 ч.л. (Чим більше суха і загрубілі шкіра, тим більше соку лимона потрібно);
- оливкова олія 0,5 -1 ч.л.
Помаранчева пряність відіграє особливу роль в цьому ансамблі корисних інгредієнтів. Вона надає шкірі приємний відтінок і виступає в ролі сильного антиоксиданту.
Увага! Не варто піддаватися спокусі і додавати більше зазначеної кількості куркуми, інакше шкіра забарвиться в інтенсивний оранжевий колір.
Всі інгредієнти (крім оливкової олії) ретельно перемішують. Масло додають в останню чергу для додання масці м’якості. Перед нанесенням маски шкіру очищають. Отриману суміш наносять на область шиї і декольте на 15-20 хв., Після чого змивають теплою водою. Залишки маски можна зберігати в холодильнику в герметичній тарі не більше тижня.
Протипоказання до застосування куркуми
При величезній масі корисних властивостей куркуми існують і обмеження для її застосування. Це стосується вагітності і періоду грудного вигодовування. Людям з цукровим діабетом необхідно проконсультуватися з лікарем, перш ніж додавати в раціон цю пряність. Цим радою слід скористатися і тим, у кого є проблеми зі згортанням крові, тиском або ж при загостренні хронічних захворювань.
Слід зазначити, що при надмірному вживанні куркуми можливо розлад з боку шлунково-кишкового тракту. Тому якщо ви використовуєте куркуму як приправу, то немає особливих причин для занепокоєння, в інших випадках потрібен зважений і розумний підхід.