Сорти черешні для Сибіру і Далекого Сходу – підбір і вирощування

сорти черешні для сибіру і далекого сходуЧерешня – в цьому слові фруктова розкіш, панськи смак і передчуття повного сонця і млості літа. І як жаль, що дерево, що народжує чудові солодкі вишеньки, вважає за краще теплі краї! Уявіть, селекціонери теж про це подумали і вивели спеціальні сорти для Сибіру з її різко континентальним кліматом і навіть для Далекого Сходу, що продувається вітрами океану. Додані до статті фото, забезпечені назвами сортів і їх описом, допоможуть підібрати витривалу черешню для вашого саду.

Кращі сорти черешні для сибірських просторів

Сибір і Далекий Схід – регіони з дуже суворим ставленням до південних плодових культур. У черешень в таких умовах підмерзають скелетні гілки, квіткові бруньки і навіть камбій – шар клітин, завдяки якому потовщується ствол. Тому сорти, дихають здоров’ям в південних садах, за Уралом вирощувати виходить погано.

Головна умова для виживання черешні в холодних областях – зимостійкість квіткових бруньок. На посилення цієї якості були спрямовані зусилля брянських селекціонерів, чиї сорти визнані кращими для півночі Росії. Це Одринки, Річиця, Ревна, Тютчевка, Брянська рожева.

Серйозним недоліком черешні, особливо для морозних регіонів, є високорослої дерева. Боротися з ним доводиться шляхом жорсткого формування крони, однак не всі сорти витримують сильну обрізку. В цьому відношенні цікавий сорт Овстуженка з його «поступливістю» щодо сильного укорочення пагонів.

сорти черешні для сибіру і далекого сходуОвстуженка Рання

Якщо для садівника принциповий колір плодів, то в його розпорядженні є сорти:

  • червоні: Пам’яті Астахова, Теремошка, Іпуть, Радіца;
  • рожеві: Брянська рожева, Рожевий перли;
  • жовті: Чермашню, Журба, Дрогана жовта.

Важлива для Сибіру і така характеристика сортів, як скоростиглість. Літо укорочено, черешні необхідно і урожай цукром налити, і до зими пагонами визріти. Доброю скоростиглістю відрізняються Тютчевка, Симфонія, Фатеж.

Порада. Якщо сумніваєтеся в доцільності вирощування черешні, спробуйте висадити на ділянці або знайдіть в його околицях рослина під назвою шипшина собачий. Це своєрідний індикатор: де такий шипшина відмінно цвіте і плодоносить, там і черешня вдасться.

Як вирішувати питання з самобесплодни черешні

Садовод, що зупинив свій вибір на одному-єдиному сорті, зробить фатальну помилку, оскільки ця культура має яскраву, але неприємною особливістю – самобесплодни. Це означає, що квітки, наприклад, Бряночкі, не можна опиліть її ж власним пилком, обов’язково потрібні рослини інших сортів, причому відразу двох-трьох.

Але на цьому труднощі не закінчуються. Багато сортів взаімостерільни: їх перезапилення так і не призводить до зав’язування плодів. З’ясувати це можна лише досвідченим шляхом, багаторазово висаджуючи поряд найрізноманітніші сорти. Але у садівника немає на це часу і місця, тому рекомендується в пару до вибраного сорту обов’язково висадити вже вивчені Овстуженку, Веду або Іпуть, пилок яких добре сумісна з більшістю основних сортів.

Правильна підготовка до зими – основа виживання черешні

Звикла до м’якому клімату, черешня росте привільно, в зростанні себе не обмежує і до холодів готуватися не поспішає. Тому восени основна турбота садівника-сибіряка при роботі з цією культурою – «вселити» дереву, що попереду нелегкий період. Для цієї рослини різко обмежують в азотному харчуванні.

сорти черешні для сибіру і далекого сходуБряночка

Останню підгодівлю проводять в травні, далі – тільки суперфосфат. При такому режимі черешня цілком впорається з формуванням врожаю і закладкою нових квіткових бруньок, а ось на осіннє побегообразованіе сил вже не вистачить. В таких умовах вже відросло пагони припинять зростання, почнуть одревесневать, покриватися пробкою і в зиму підуть підготовленими.

Тепла волога осінь може «обдурити» південне дерево, і черешня продовжить подовжувати гілочки. У такому випадку їх слід підрізати секатором, позбавивши верхівкових конусів наростання.

Порада. Купуйте саджанці, щеплені на вишнево-черемховий гібрид – Церападус. Вони більш морозостійкі, оскільки коріння підщепи успадкували від своїх північних батьків здатність вижити в сильні холоди.

В умовах Сибіру і Далекого Сходу можна формувати крону черешні у вигляді невисокого куща або навіть стланца – сильно нахиленого, але не горизонтального деревця. Восени гілки рослини притискають до землі і вкривають товстим шаром сіна або соломи. Снігозатримувальні щити навколо саду дозволять додатково утеплити ніжне рослина снігом.

Щоб навесні такі черешні-стланцев швидко відновили обмін речовин і приступили до цвітіння, гілки після звільнення від укривного матеріалу підпирають рогатинами і повністю очищають простір під ними. Чорна, без травинки, поверхня землі почне накопичувати тепло і «зігріє» перезимували деревця.

сорти черешні для сибіру і далекого сходуЧерешня в саду

Сибірські сорти черешні: секрети садівників

Десятиліття проб і помилок обробітку вибагливою черешні на сибірській землі дозволили розкрити ряд секретів, використання яких збільшить зимостійкість цієї культури.

  1. Вибір місця. У Сибіру для розміщення черешні використовують південні схили невеликих височин неподалік від великих водойм. У таких місцях нижча ймовірність заморозків і різких перепадів вологості.
  2. Вік саджанців. Найкраще приживаються однолітки, не розбещені ще теплом.
  3. Весняна посадка. Саджанцю потрібен час, щоб пережити стрес і почати посилення кореневої системи. Восени він може не встигнути цього зробити.
  4. Якість грунту. Вона не повинна страждати надлишком піску або глини, бути среднепітательной, не провокувати черешню на надлишковий ріст. сорти черешні для сибіру і далекого сходуЧерешня потребує якісного укритті на зиму
  5. Формування короткого штамба. Саме він найчастіше піддається морозобоін, а згодом страждає камедетеченіем. Короткий штамб при сибірських снігах повністю піде під сніг і залишиться неушкодженим.

Черешня за Уралом – не фантастика. Якщо правильно підібрати кілька переопиляются сортів, висадити їх в максимально теплому місці, правильно сформувати крону, що не перегодувати азотом і допомогти перезимувати, вона обов’язково порадує розсипами соковитих, апетитних плодів.

Як вибрати саджанець черешні: відео