В який час і як проводити осінню обрізку вишні

обрізка вишніКісточкові культури, як і інші плодові дерева, вимагають певного догляду. Без цього неможливо отримання хорошого врожаю. Обрізка вишні – одне з необхідних для цієї рослини заходів, частіше проводиться восени. Багато садівники не роблять дану процедуру, боячись зайвий раз потривожити дерево. Але це значно сприяє поліпшенню його плодоношення.

Навіщо потрібно обрізати вишню

Деякі садівники вважають, що обрізка вишню послаблює, роблячи її більш сприйнятливою до холодів. Але насправді це необхідна для оздоровлення дерева процедура. З її допомогою:

  • формують і коригують крону рослини;
  • оздоровлюють дерево, видаляючи у нього сухі і хворі гілки;
  • усувають згущення гілок, проріджуючи крону.

При вирощуванні вишні використовують різні способи обрізки, як проріджують, так і вкорочують. При проріджувати процедурі гілочки видаляють повністю біля основи. А при вкорочують способі пагони зрізають тільки частково, зазвичай на третину. Обрізаючи рослина, потрібно враховувати вік і різновид вишні. Слід дотримуватися і певних термінів проведення цієї процедури.

обрізка секатором

Терміни осінньої обрізки

Осінь – цілком підходящий час для обрізки різних плодових культур, в тому числі і вишні. Деякі ж садівники воліють обрізати її навесні, вважаючи цей час більш сприятливим. Але в цей період краще проводити просто санітарну обрізку з видаленням хворих і висохлих гілок.

Вибираючи осінній період для обрізки дерева, важливо пам’ятати, що вишня – це досить теплолюбна рослина. Тому обрізати його потрібно до настання заморозків, щоб рослина встигла підготуватися до зими. У різних кліматичних зонах дану процедуру проводять в різний час. У теплих регіонах це можна зробити в листопаді, а в більш північних – бажано не пізніше вересня, орієнтуючись при цьому і на погоду в поточному році.

Особливості обрізки молодих і старих дерев

Залежно від того, якого віку вишня, плодове деревце обрізають по-різному. Відразу ж при посадці саджанця на ньому залишають 5-7 найсильніших гілок з відстанню між ними близько 10 см, а інші видаляють. І бажано, щоб залишаються на вишні пагони були спрямовані в різні боки для більш правильного формування в подальшому крони рослини.

З метою обрізки кісточкові культури за віком поділяють на три групи:

  • молоді;
  • плодоносні;
  • старі.

як робити обрізку вишні

Найважливіше при обрізанні молодого деревця – це правильне формування його крони. Її потрібно буде щороку проріджувати, щоб уникнути надмірного загущення. В іншому випадку це не кращим чином позначиться на якості плодоношення вишні. Санація ж в цьому віці плодовим рослинам практично не потрібно.

Увага! Потрібно точно знати, які гілки у вишні скелетні, так як вони є основою дерева і обрізати їх не можна.

Вишня починає плодоносити досить швидко після посадки. Плодоносне деревце теж потрібно обрізати. Регулярна санація дозволяє зберегти сили рослини, уникнути його виснаження. І хоч кількість врожаю може бути трохи менше, зате якість ягід значно підвищиться.

Коли ж дерево вже старе, найважливіше – це видалення хворих, пошкоджених і висохлих гілок, а також тих, що тягнуться вниз. Вони заважають розвитку молодих пагонів, тому підлягають видаленню. Багато радять таку санітарну обробку проводити не восени, а навесні з настанням тепла.

Порада. Місця зрізів бажано відразу покривати садовим варом або фарбувати масляним складом, щоб рани на дереві швидше зажили.

Відмінності в обрізанні вишні різних видів

Серед різновидів цієї кісточкової культури виділяють деревовидні і кущоподібні форми. І обрізають їх по-різному. У вишні, яка росте у вигляді деревця, плоди розташовуються на однорічних пагонах, і вона вимагає більш ретельного підходу.

обрізка вишнісхема обрізки

Усі гілки поспіль у деревовидного рослини обрізати не варто. Видаленню підлягають Волчкова гілки, що перехрещуються між собою, що ростуть усередину крони, загущаючі її. Видаляються гілки, що ростуть занадто близько один до одного і дивляться вниз. Прибирати потрібно і молоду поросль, зростаючу від кореня вишні. Що ж стосується верхівки, то її теж обрізають, щоб дерево не виростало дуже вже високим. Висоту рослини зазвичай формують на рівні 2,5-3 м, щоб було зручно збирати плоди.

Кущувату ж вишню теж потрібно обов’язково проріджувати, прибираючи перехрещуються гілочки, що ростуть усередину і ті, на яких немає плодових бруньок. Стоншені на кінцях пагони теж видаляються, але не повністю, а частково до здорової нирки. Скелетні гілки можна зробити коротше, зрізавши до бокового відгалуження. А молоду поросль краще залишати, так як це сприятливо для розвитку рослини.

Обрізка вишні – корисна для цієї культури процедура, яка збільшує термін життя рослини і сприятливо позначається на його врожайності. Але тільки потрібно пам’ятати, що одномоментно занадто багато гілок видаляти не можна, краще виконати це в кілька етапів.

Як правильно обрізати вишню: відео