Догляд за садової суницею після того, як закінчився збір ягід, – перший етап підготовки кісткової до зими. Серед садівників немає однозначної думки, чи потрібно обрізати листя полуниці в цей період. Одні вважають цю процедуру, проведену слідом за збиранням врожаю, обов’язковою, інші – згубною. Якщо ви сумніваєтеся, чи варто зрізати старе листя на полуничних кущах, прочитайте цю статтю і дізнайтеся рекомендації садівників з відео.
Чи потрібно обрізати садову суницю: доводи за і проти
Після завершення плодоношення старе листя полуниці вицвітають і відмирають, поступово перестають приносити рослині користь. Паралельно на кістках виростає молоде листя, що відповідає за фотосинтез. В цей же час закладаються плодові бруньки, які дадуть урожай наступного року. Піклуватися про його якість і кількість потрібно відразу, не відкладаючи цю справу на весну.
Прихильники обрізки полуниці в послеурожайний період призводять такі аргументи:
- Після зрізання листя корисні речовини циркулюють тільки по корінцях і не витрачаються на зелену масу. Коренева система стає більш потужною, накопичує вітаміни і мінерали, а це позитивно позначається на ягодах.
- Процедура підвищує стійкість рослин до холодів.
- Видалення листя – це омолодження і оздоровлення куща. Обрізка позбавляє полуницю від шкідників і грибкових хвороб, які можуть перейти на молоді листочки.
Після збору врожаю можна видалити пошкоджені листя
Але є у процедури і суттєві мінуси:
- Через обрізки зеленої маси кущ розвивається набагато довше. Про ранньому врожаї в такому випадку можна забути.
- Багато шкідники, які жили на листках, падають в грунт. Там вони спокійно зимують, практично не побоюючись морозів. Краще, якщо холоду застануть комах на листі.
- Разом з листочками знищуються плодові бруньки. Урожай дадуть тільки ті, які з’являться навесні.
З урахуванням всіх переваг і недоліків процедури оптимальним стане компромісний варіант. Досвідчені садівники рекомендують обрізати тільки хворі, пошкоджені листя. Якщо на них немає ознак недуг або слідів шкідників, краще залишити грядки недоторканими. Також однозначно варто видаляти засохлі листочки або ті, які покриті плямами. Тому після того, як зібраний урожай, потрібно уважно оглянути кущі і прийняти відповідне в вашому випадку рішення.
Увага! Обрізка не потрібна молодим рослинам, а тільки тим, яким виповнилося мінімум 2 роки.
Правильна обрізка полуниці та інші процедури після збору врожаю
Точних термінів, на які слід планувати процедуру, немає. Найбільш поширена обрізка на початку серпня. Якщо сорт суниці садової – НЕ ремонтантний, то до цього часу культура зазвичай повністю завершує плодоношення. Для обрізки виберіть ранок або вечір сухого дня, коли немає сильного сонця і дощу.
Увага! Обрізка ремонтантних сортів – це, по суті, проріджування: видалення стебел, листя, і вусиків, які загущают кущ.
Скорочуючи листя, потрібно робити це не під корінь, а залишати стебла довжиною в 10 см. Для цих цілей краще всього взяти секатор або гострі ножиці. Не рекомендується скошувати зелень, навіть якщо полунична плантація дуже велика. Адже так можна пошкодити молоде листя. Краще зовсім не чіпати кущі або видалити старі і хворі листя вибірково, вручну.
Необхідно розпушити землю навколо кущів
Дуже акуратно, прямо під корінь потрібно обрізати і вусики. Не можна обривати їх руками – візьміть ті ж ножиці або секатор. Інакше ризикуєте зашкодити не тільки кущик, а й його коріння. Для розмноження сорту можна залишити першу розетку. Решта видаліть, щоб рослина не витрачала на них сили.
Увага! Після процедури, проведеної слідом за збиранням врожаю, в додаткової обрізку на зиму полуниця не потребує.
Омолодив і оздоровив кущі, прорихліте грунт на глибину 10 см. Уникайте ділянок біля коренів – працюйте в міжряддях. Пролийте кущики розчином марганцівки. Якщо помітили ознаки хвороб – використовуйте бордосскую суміш або інший фунгіцид.
Обов’язково підгодуєте садову суницю. Для цих цілей підійдуть:
- біогумус;
- шматки сухого гною;
- компост;
- зола (але не в поєднанні зі свіжим гноєм);
- аммофоскі;
- комплексна мінеральна підгодівля.
Чи не удобрюйте полуницю хлором – вона цього не любить. Не забувайте про полив. У перший час зволожуйте грядку приблизно через день. Так молоде листя відросте швидше, а значить, ваша садова суниця буде захищена від морозів.