Найчастіше вирощування домашніх рослин – НЕ трудомісткий процес. Проте він вимагає дотримання деяких тонкощів, без яких квітам в горщиках буде складно навіть в сприятливих кімнатних умовах. Зокрема, культурам необхідна підгодівля. Без добрив вони будуть повільніше розвиватися або навіть хворіти.
Особливості підгодівлі для рослин в горщиках
Кімнатних квітів потрібна регулярна і різноманітна підживлення – це факт. Купувати в магазині спеціальні препарати необов’язково. Можна приготувати їх в домашніх умовах. Звичайно, потреби різних культур відрізняються, що позначається на складі і технології внесення добрив.
Втім, є і загальні риси:
- основну частку підгодівлі вносять в теплу пору року (квітень – середина жовтня);
- взимку рослини підживлюють значно рідше (2-3 рази за весь період спокою);
- ознака для весняного підживлення – поява тонких стеблинок і листочків;
- добрива вносять, якщо культура слабо росте, що не цвіте, скидає листя;
- перехід в стан спокою здійснюється плавним зниженням обсягів підгодівлі для рослин;
- корисні суміші вносять тільки в зволожений грунт, щоб не обпекти кореневу систему;
- склад підгодівлі відрізняється в першу чергу між квітучими і листяними культурами.
Увага! При перегодовуванні мінералами і мікроелементами у кімнатних рослин розвиваються симптоми, схожі на брак підгодівлі: зупинка росту і розвитку, слабке або відсутнє цвітіння, в’янення зелені.
Домашні добрива бувають сухими або потребують розведенні водою. Засоби першої категорії розсипають на поверхні землі на наступний день після звичайного поливу. Грунт слід попередньо трохи розпушити. Рідкими підгодівлею зволожують землю вздовж кромки горщика, подалі від стебла і зеленої маси рослини. Заливати грунт не слід – як правило, досить невеликої порції. Для розведення застосовуйте тільки відстояну воду кімнатної температури.
Увага! У рідкісних випадках домашні рецепти підгодівлі для рослин бувають позакореневими. Квіти обробляють за допомогою побутового розпилювача.
Як використовувати для підгодівлі цукор і харчові відходи
На кухні і в холодильнику завжди знайдеться пара-трійка інгредієнтів, щоб удобрити жителів підвіконня. Утворені натуральні підгодівлі будуть не гірші магазинних. Дослідним шляхом доведено, що солодка вода благотворно впливає на стан всіх без винятку домашніх рослин, особливо кактусів. Рецепт такий підгодівлі простий: розчиніть 1 ст. л. цукру в 1 л води. Поливайте культури акуратно.
Деякі органічні відходи також можуть бути корисним в домашньому квітникарстві. Наприклад, цибулиння. Не викидайте її, а використовуйте для живильного відвару:
- Зберіть в каструлі жменю з 2-3-х цибулин.
- Додайте 2-3 л окропу. Увімкніть слабкий вогонь і проваріть 5-6 хв.
- Вимкніть піч, накрийте каструлю і залиште охолонути і настоятися пару годин.
- Відваром можна поливати грунт або обприскувати зелень.
Увага! Така підгодівля для рослин не зберігається. Невикористані залишки доведеться вилити. Проводити лушпиння терапію для будь-якої квітки можна не частіше, ніж раз на місяць.
Добрива з фруктів своїми руками
Банан і цитрусові теж застосовують для підгодівлі кімнатних рослин, особливо для квітучих. Вітаміни і калій в складі цих інгредієнтів наділяють листя і пелюстки блиском, пружністю і соковитістю. Від апельсина або лимона вам знадобиться тільки цедра. Очистіть плоди, залиште шкірку сушитися, а потім подрібніть її на тертці. Бананові очищення теж потрібно спочатку висушити, а потім дрібно нарізати або перемолоти.
Заготівля підгодівлі:
- наполовину заповніть банку подрібненої шкіркою;
- залишився обсяг долийте окропом;
- накрийте кришкою;
- залиште настояти при кімнатній температурі на 1 добу;
- процідіть;
- знову додайте в банку води (на цей раз не обов’язково гарячої);
- приступайте до поливу.
Не менша цінність банана захована під шкіркою. Очистіть плід, а м’якоть розімніть ложкою. Потім покладіть в глибоку миску, залийте склянкою води і перемішайте до кашоподібного стану. Підживлення просто викладіть в горщики і розрівняйте. Норма – приблизно 1 ст. л. на рослину.
Дріжджі як добриво для квітів
Найефективнішим і корисним для рослин продуктом вважаються дріжджі. У їх складі вітаміни В-групи, калій, фосфорна кислота, амінокислоти, жири, азот і набір мікроелементів. Фактично це повноцінне мінеральне добриво з великою часткою азоту. Навесні дріжджі дадуть квітам потрібний для пробудження імпульс, влітку – зміцнять і прискорять цвітіння.
Увага! Важлива особливість дріжджових підгодівлі для рослин – швидка засвоюваність. Кімнатні культури здатні переробити всі цінні елементи без посередників за кілька годин.
Щоб приготувати корисну суміш, можна використовувати як сухі пекарські дріжджі, так і свіжі сирі. Рецепт з використанням сирих спресованих дріжджових брусків:
- Відріжте шматочок масою 10 г. Подрібніть на тертці. Розведіть його в теплій воді (1 л), додайте 1 ст. л. цукру.
- Отриманий концентрат перед застосуванням розбавте порцією теплої води (1: 5).
- Використовуйте з розрахунку 0,5 л підгодівлі на одну рослину середньої висоти.
Сухі дріжджі продаються фасованими пакетиками приблизно по 8-11 м Приготуйте добриво, розмішавши полпакета на 4 л теплої води. Розчиніть в суміші 2 ст. л. з гіркою цукру. Накрийте і залиште в кімнаті на 2-3 ч. Після цього можна відразу приступати до поливу. Норма та ж – 0,5 л на горщик.
Також квітникарі застосовують засоби, які безпосередньо не підживлюють квіти, але впливають на якість умов їх утримання: кавову гущу, стовчених в порошок яєчну шкаралупу, чайну заварку. У будь-якому випадку важливо не перестаратися навіть з натуральними підгодівлею.