Роботи по влаштуванню пасіки починаються з вибору вуликів для бджіл. У бджоляра три варіанти: купити готові, але це дорого, придбати раніше використовувалися, але вони можуть бути заражені і прослужать недовго. Або вулик можна виготовити своїми руками. Дешевше, надійніше, з гарантією довгого терміну служби. Як зробити, з чого, за якими технологіями? Допоможуть рекомендації фахівців.
Умови бджолиного комфорту в вулику
Початок будь-якої роботи випереджає вивчення теоретичної частини. Перш ніж почати збирати вулик для бджіл, мало вивчити креслення і конструкції. Важливо познайомитися зі способом життя «медових» комах, розмірами трутнів і маток, режимом їх роботи, особливостями розмноження. Саме це зумовлює високі вимоги до пристрою бджолиного будинку.
Коротко їх можна виділити в наступні:
- Створення та підтримання комфортної температури. Повинна бути продумана ізоляція, що виконує подвійну функцію – теплосберегающая в холодну пору і не допускає перегрів в спеку.
- Відповідні умови повинні бути створені для всіх членів бджолиного «клану» – трутнів, маток, робочих бджіл.
- Місце, де буде розташовуватися бджолине житло повинне бути тихим, будиночки досить звукоізольовані.
- Виключити проникнення сильних або хімічних запахів. Це може викликати занепокоєння бджіл і дезорієнтацію робочого процесу.
- У вулику повинно бути сухо.
Порада! Готові вулики правильніше фарбувати в різні яскраві кольори. Бджоли швидше орієнтуються при пошуку свого будиночка.
Що стосується вимог до конструкції «приміщень» для бджолиних родин, в результаті багаторічної практики виведені оптимальні розміри:
- планка нагорі – 24-25 мм;
- ширина проходів для пересування – 12 мм;
- осі повинні знаходитися на відстані 37 мм;
- від рейок з боків і стінами рекомендується відступати на 7 мм;
- між дном і нижнім боком рамки – близько 30-40 мм.
Види і технології виготовлення
Розглянемо найбільш популярні конструктивні види вулика для бджіл в описі і на відео.
«Дадановского» вулик для бджіл. Будиночок передбачає 12 рамок. Розташування вертикальне, з можливістю збільшити конструкцію вгору. Додатковий ящик-корпус просто кріпиться зверху. Його розмір, як правило, не більше половини основного. Вулик-лежак відрізняється горизонтальним розташуванням рамок і їх кількістю – до 20 штук. Більше і ширина вулика, а глибина – менше.
Якщо передбачається велика кількість бджіл, можна виготовити вулики за методом Лангстрота-рута. Ящик-поверхів в таких конструкціях до 4 штук, в кожній по 10 рамок.
Увага! Недосвідченим пасічникам не рекомендують робити вулики Рута з великою кількістю поверхів. У цьому випадку виникають складності з його якісним утепленням.
Найпростіший в виготовленні вулик для бджіл – «Рогатий». По кутах ящики-корпусу мають виступаючі кути штирів, звідси і назва. У кожному корпусі – товсті, з’єднані між собою дошки, що утворюють рамку. Розмір – 15,5 см в ширину при товщині 2,2 см. Секції міцно закріплені брусками. Конструкцію можливо розбирати, щоб замінити пошкоджену або зламану частину.
Увага! У порівнянні з іншими конструкціями, «рогаті» вулики швидше за всіх проходять збірку і займають меншу площу.
Матеріали, деталі конструкції
Для виготовлення бджолиних вуликів можна використовувати пластик або пінопласт, але треба розуміти, що в природних умовах працьовиті комахи живуть в дуплах дерев. Звичайно, їм буде комфортніше в дерев’яних будиночках. Самі підходящі дошки – з липи або дерев хвойних порід. Дерево має бути якісним, обробленим, без шорсткостей і сучків (допускається 2-3 на одну деталь).
Вологість дерева повинна бути не більше 16%. Для економії, можна використовувати і фанеру, але вона не так довговічна і швидко деформується під впливом вологи.
Увага! Для забезпечення теплоізоляції, фанерні деталі необхідно покривати зсередини пінополісти.
Для з’єднання деталей знадобиться водостійкий столярний клей, цвяхи різної довжини. Для даху можна використовувати руберойд. Для фінальної обробки дерева потрібна оліфа і фарби. На прикладі дадановского вулика детально розберемо, з яких деталей складатиметься будиночок:
- ящики-корпусу в задуманому кількості;
- 10 рамок;
- магазини – 2 шт;
- деталі дна і стелі;
- елемент, розташований під кришкою;
- дошка-вставка.
Рекомендації з виготовлення та збирання
Точні розміри, місця з’єднання деталей добре видно на кресленнях. Детальніше зупинимося на основних моментах, які потрібно врахувати при складанні. Щоб зробити корпус і магазин заготовлюються деталі однакових розмірів – 53 і 34 см. Дах можна робити з одним або двома скатами, але важливо зробити її похилій. Це збереже від проникнення вологи під час сильних дощів. Дах збирається з декількох деталей: основних дощок і подкришника. Він є утеплювачем, там же у своєму розпорядженні поїльника або годівниці для підгодовування бджілок.
Деталі прибиваються одна до одної або прикручуються саморізами. Залежно від клімату, подкладной елемент-утеплювач буде різним по товщині. Для того щоб виключити зайву вологу в вулику для бджіл, в подкришника просверливаются отвори для вентиляції. При складанні даху, потрібно звертати увагу на щільність прилягання дощок – не повинно бути щілин. При необхідності використовують прокладки або накладні плінтуси. Що стосується збірки дна. Простіший варіант передбачає глухе. Але, все-таки, рекомендується виготовляти знімне або висувне дно. Так легше чистити вулик. У холодних регіонах дно повинно бути з подвійною дошки, з прошарком з утеплювача.
Будиночок для бджіл своїми руками – робота, яка потребує складних інструментів і матеріалів. Скориставшись готовими кресленнями, можна виготовити надійні, які прослужать довго.