Виростити хвойне дерево завжди непросто: саджанці коштують значно дорожче фруктових та декоративно-листяних видів, воно довго росте, в молодому віці схильне захворювань. Саме тому вічнозелена рослина біля будинку – символ достатку, стабільності і довголіття. Як же приручити ці примхливі хвойні види? Спробуйте посадити ялину сибірську – потужне і неймовірно привабливе дерево, яке набагато морозостійкість ялини звичайної та досить невибагливо у догляді. Розлога, пишна ялина стане зоровим центром ділянки, а її декоративні якості задовольнять найвибагливіший смак.
Ялина сибірська: опис виду
Ялина – воістину королева лісу: в Сибіру вона одна займає площі в тисячі гектарів і є тією породою, яка формує безкраї простори тайги. На відміну від ялини звичайної, її сибірська родичка має коротші хвоинки, тому виглядає більш пухнастою і компактною. Дерево утворює витягнуту піраміду правильної форми.
Увага! Фото в статті не піддавалися редакції: їли дійсно здатні підтримувати дивовижну симетрію крони.
Залежно від морфологічної форми, забарвлення хвої може бути різних відтінків зеленого, з сріблястим або блакитним нальотом. Блакитні сибірські їли – в природі велика рідкість, вони занесені до Червоної книги окремих областей Росії, і дуже популярні у садівників. Особливо добре рослина в період цвітіння і плодоношення: серед яскравої хвої з’являються червонуваті суцвіття, а зрілі шишки елегантно звисають з кінчиків пагонів.
Вибираючи місце для посадки, врахуйте наступні вимоги:
- Ялина в перші роки росте повільно, до десяти років досягаючи висоти всього в 1,5-2 м. Але доросле дерево може вирости до 30-35 м., Діаметр нижніх гілок – до 3 -3,5 м, тому залиште йому місце « на виріст ».
- Дерево буде чудово виглядати як рослини-солітера посеред газону, а також в сусідстві з більш дрібними хвойниками або яскраво забарвленими листяними рослинами.
- На маленькій ділянці відведіть місце для дерева біля паркану, стіни будинку або в кутку: візуально воно буде займати менше місця, створить відчуття затишку, приховає межі ділянки.
Вибираємо саджанці
Хвойні породи з працею переносять пересадку, не переносять застою вологи, не підлягають формуванню. Відповідно, зверніть увагу на наступні чинники:
- саджанці купуйте тільки із закритою кореневою системою, тобто в горщику;
- перевірте цілісність верхівкової бруньки, шанси пробудження бічних бруньок мінімальні;
- Не саджайте ялина в місцях близького залягання грунтових вод.
молода ялина
Перед посадкою перевірте якість субстрату: їли некапризним у виборі грунту, але їх коріння схильні до горизонтального залягання, тому сильний вітер може вивернути високе дерево з коренем. Щоб запобігти падінню, вибирайте для саджанців місця з рихлим і родючим грунтом, щоб коріння могли проникнути вглиб грунту.
Порада. На ділянках з важкими грунтами, викопайте максимально велику посадкову яму, наповніть пухким субстратом і направте коріння вниз.
Після посадки обов’язково полийте і замульчируйте поверхню: для цієї мети підійде будь-який матеріал, але хвоя або торф принесуть користь ще й тим, що злегка підкислити грунт.
Рости, ялинка, велика і маленька
Догляд за цим хвойним рослиною не завдасть клопоту, потрібно тільки дотримуватися певних правил:
- У природі маленькі ялиночки ростуть в густому підліску, тому в перші роки бажано притенение. Яскраві сонячні промені обпалюють молоду хвою, рослина втрачає багато вологи.
- Доросле дерево воліє відкрите місце, в крайньому випадку півтінь. У глибокій тіні Ель не буде пишною, верхівка витягнеться в сторону сонця і дерево втратить симетрію.
- У тайзі випадає багато опадів, тому забезпечте їли правильний водний режим. У спеку обов’язково поливайте раз в тиждень молоді деревця, дорослим смерек також може знадобитися полив, якщо зима була малосніжною, грунт щільна і коріння залягають неглибоко, дощу не було більше 3-х тижнів.
- Висохлі і хворі гілки можна обрізати, це навіть оздоровить дерево.
- Їли невибагливі до родючості, тайгові грунти не відрізняються великим вмістом азоту. Тому якщо рослина виглядає добре, додатково підгодовувати не варто. Якщо ж дерево погано росте або жовтіє, використовуйте добриво для хвойних – концентрації речовин там нижче, ніж для листяних рослин.
Як бачите, виростити на ділянці ялина сибірську не так складно. Крім високих декоративних якостей, їли мають здатність очищати і дезінфікувати повітря, ялиновий запах дуже корисний при застуді і захворюваннях дихальної системи. У природі цей вид живе до 300-400 років, і при хорошому догляді дерево буде радувати не тільки вас, але і ваших нащадків.