Що може бути приємніше, ніж відновити сили, попарившись в лазні! Її можна побудувати на своїй ділянці власними руками, вибравши, наприклад, проект з бруса або колод. Як поетапно звести зруб – детально показано на фото і тематичному відео.
Вибір проекту. Заготівля будівельного матеріалу
Вирішивши будувати справжню російську лазню з дерева, просоченого ароматними смолами, визначитеся, що саме ви візьмете для зведення зрубу: брус або колоди. Перший варіант більш поширений по ряду причин:
- відносно невисока вартість (у порівнянні з колодами);
- мінімальна усадка, завдяки чому почати обробку можна раніше;
- простіша технологія будівництва;
- можливість зведення простого фундаменту, тому що зруб з брусів легше дерев’яного, а це також дозволяє заощадити кошти.
Баня з колод
Будівлі з колод вважаються більш складними, тут без допомоги майстра обійтися дуже складно. Якщо «з нуля» заготовлювати необроблений матеріал, необхідно правильно вирубати і висушити його. Потім слід ретельно підібрати одну колоду до іншого, пронумерувати їх і т.д. За часом це досить затратно, але є і більш легкий спосіб: побудувати зруб з оциліндрованих колод. Їх обробляють на верстаті, надаючи кожному правильну форму.
Незалежно від того, що ви віддасте перевагу, є кілька правил заготівлі (покупки) деревини:
- На матеріалі не повинно бути плям, червоточини, глибоких тріщин, великої кількості сучків.
- Допустима кривизна колод не повинна перевищувати 1 см.
- Просушений матеріал краще непросушених. Якщо ви купили «сирі» колоди, їх можна висушити самостійно (на це піде близько року). Вважається, що зруб з вологої деревини потрібно зводити відразу ж, тоді процес сушіння співпаде з усадкою і вдасться уникнути тріщин і сильної деформації колод.
- Колоди, заготовлені взимку, більш вологі і важкі, ніж вироблення влітку.
- Спиляне дерево має полежати мінімум місяць перед початком будівництва.
Порада. Чим північніше розташовується ліс, тим щільніше структура деревини. Одним з кращих вважається матеріал, який поставляється з Псковської області.
Проект лазні можна вибрати готовий, а можна скласти за індивідуальним ескізом. Для цього потрібно визначитися, що саме має бути у вашій будівництві:
- Мансарда – зручний варіант для облаштування кімнати відпочинку.
- Веранда – місце для душевних посиденьок з чашкою чаю після парилки.
- Тераса і барбекю – для любителів шашлику на свіжому повітрі.
- Широке ганок – традиційний російський варіант лазні.
Баня з терасою
Зведення основи і гідроізоляція
Фундамент під баню вибирається з урахуванням кількох факторів:
- тип ґрунту;
- кліматичні умови;
- вид будматеріалу.
Оптимальною для лазні з бруса вважається стрічкова основа. Якщо використовуєте в будівництві колоди, краще робити більш потужний фундамент, наприклад, стовпчастий. Він витримує більш важкі конструкції, в тому числі і з колод зруби.
Для зведення стрічкового фундаменту потрібно:
- Викопати по периметру майбутньої будівлі і під несучими стінами траншею, глибина якої перевищує рівень промерзання грунту мінімум на 20 см. Загальна висота ями – до 70 см. По ширині її потрібно зробити на 10-15 см більше, ніж було задумано спочатку, з запасом на опалубку.
- Насипати на дно траншеї пісок – зробити т.зв. «Подушку». Можна додати щебінь або гравій. Товщина кожного шару – 10 см, обов’язково потрібно все полити водою і ретельно утрамбувати. Фундамент для лазні
- Зробити опалубку: встановити в траншеї дерев’яні щити, які повинні підніматися на 10-15 см над верхнім рівнем фундаменту.
- Встановити арматурний каркас. Прути зв’язати між собою сталевим дротом.
- Укласти через кожні 2-3 м на дні фундаменту труби діаметром 6-8 см для вентиляції.
- Залити бетон. Це варто зробити за 1 день, щоб забезпечити міцність конструкції.
Порада. Через 3-4 год після закінчення заливання потрібно накрити фундамент стружками або тирсою і протягом 2-3 днів поливати його з інтервалом 4-5 ч. Щоб волога повільніше випаровувалася, потрібно використовувати поліетиленове укриття. Через тиждень можна зняти опалубку, а через місяць буде готовий і сам фундамент.
Гідроізоляція – обов’язковий етап в будівництві лазні. На поверхню фундаменту потрібно нанести розплавлений бітум. Зверху кладуть смугу з руберойду. Після застигання все повторюють у тій же послідовності.
Поетапне будівництво зрубу
Зведення стін складається з таких етапів:
- Укладання через кожні 25-30 см по всьому фундаменту рейок, оброблених антисептиком. Їх товщина – 1,5 см.
- Установка першого вінця (ряду). Його годі й скріплювати, але перевірити горизонтальність за допомогою рівня – обов’язково.
- Заповнення монтажною піною щілин між брусами і фундаментом.
- Укладання інших рядів. 2 останніх кріпити не потрібно, інші можна поєднати:
- дерев’яними нагелями або шкантами (брусками);
- штирями з металу.
Перший вінець зрубу
У торцях бруси з’єднуються за рахунок пазів, які робляться з однією, двох або чотирьох сторін. Колоди кріпляться трохи по-іншому. Найпростіший спосіб передбачає вирубку в верхній частині напівкруглого поглиблення, в яке вкладається поперечне колоду, також має подібний виріз.
Порада. Бруси або колоди для першого вінця потрібно обробити антисептиком або машинним маслом, а між усіма рядами прокласти утеплювач: мох, клоччя або джут.
Заготовки для вікон і дверей найпростіше зробити в процесі зведення стін. Для цього потрібно залишити в лавах невеликий проміжок там, де плануються отвори. Після будівництва зрубу потрібно вирізати отвори бензопилою. Після того, як пройде природна усадка (на це потрібно приблизно півроку), можна робити дах. Найчастіше вибирають плоский односхилий варіант.
Увага! Поки йде усадка, потрібно накрити зруб дошками і руберойдом або шифером, щоб захистити деревину від опадів.
З чого побудувати лазню: відео
Баня зі зрубу: фото