Котовник – красиве, акуратне рослина, практично не потребує догляду, яке відмінно сусідить з іншими культурами в саду. Просто мрія кожного садівника. Саме тому котівник настільки популярний серед любителів декоративних рослин і квітів. І сьогодні ви дізнаєтеся всі тонкощі посадки і догляду за котовником в саду: коли і як сіяти, як він зимує, боїться шкідників. Додаються фото і інструкція по догляду.
Про особливості котовника
Котовник належить до роду трав’янистих рослин і є багаторічною культурою. Серед широко представленого видового різноманіття котовника садівники з теплотою відзначають котячий котівник (в народі відомий під назвою «котяча м’ята»).
Оскільки котівник досить невибагливий, його можна зустріти на різних територіях: на садово-городніх ділянках, а також в лісах і на невеликих луках.
Зовні котівник дуже схожий зі звичайною м’ятою, але відрізняється високорослі і потужнішим будовою – у висоту може досягати 1 м. Рослина густо вкрите середнього розміру сильно опушеними листами злегка подовженої форми. Зазвичай вони мають сірувато-зелений відтінок.
кущик котовника
Цвіте культура дуже рясно невеликими колосоподібними суцвіттями різноманітних відтінків: від ніжно-білого до фіолетового і насиченого синього. Перші квіточки з’являються з приходом теплих весняних днів і радують своїм яскравим виглядом аж до настання холодної осені.
Порада. Котовник вважається не тільки відмінним медоносом, а й улюбленим котячим ласощами. Рослина також активно використовується в народній медицині, оскільки володіє яскраво вираженим знеболюючим дією, послаблює напади астми, стабілізує роботу нервової системи.
Вирощування котовника в саду
Котовник не потребує особливого догляду і росте досить швидко, але, тим не менше, вимагає дотримання певних заходів по вирощуванню багаторічних культур. Далі докладно про це.
Посадка у відкритий грунт
Щоб котівник виріс повноцінним здоровим рослиною, необхідно ретельно вибирати місце для його посадки: воно повинно бути обов’язково рівним, сухим, добре освітленим сонечком і з відмінно аеріруемой грунтом.
Увага! На відміну від інших рослин, котівник байдужий до родючому ґрунті: ідеальним для нього варіантом вважається пухкий піщаник, причому обов’язково сухий.
Восени ділянку під посадку котовника слід ретельно перекопати, попередньо усунувши всі бур’яни, і внести в грунт поживну суміш (підійде як органіка, так і мінеральні комплекси).
Вирощування котовника можна здійснювати як насіннєвим, так і розсадним методом. Другий варіант більш простий на практиці, а перший не тільки більш складний, але і специфічний. Справа в тому, що при вирощуванні насінням домогтися першого цвітіння можна буде лише на другий рік життя рослини.
цвітіння котовника
Розглянемо характерні особливості вирощування котовника з насіння, а також через розсаду. У першому випадку необхідно ретельно відібрати кращі екземпляри насіння. Висадка в грунт здійснюється з настанням стабільно теплої весняної погоди. Намагайтеся не заглиблювати насіння занадто сильно – максимум на 1 см. Грунт на момент посадки повинна бути вологою. Після посіву поливати її вже не потрібно.
Оскільки котівник дуже любить вільний простір, постарайтеся залишити пристойну відстань між окремими саджанцями – близько 0,3 м. У міру зростання молодих саджанців обов’язково проріджують їх, залишаючи лише найміцніші і високі.
При вирощуванні на розсаду попередньо оброблене насіння занурюються в невеликі ємності з підготовленим субстратом. Посів здійснюється на глибину близько 5 мм. Після посіву саджанця акуратно зволожуються з пульверизатора і накриваються плівкою.
Днів через 10-14 можна знімати укриття, і виставляти горщики на сонячне місце. Не забувайте періодично поливати грунт. Висадка на постійне місце в саду здійснюється лише до кінця весни. При посадці розсади в саду намагайтеся дотримуватися певну відстань між молодими рослинами – близько 30 см.
Догляд за рослиною
Котовник не вимогливий до відходу: головне, своєчасно здійснювати ряд певних заходів, які допоможуть рослині максимально швидко вирости і пишно зацвісти. Маю на увазі такі дії:
Котовником необхідна періодична обрізка
- Полив. Котовник не потребує великої кількості вологи: він відмінно переносить її відсутність. А ось надлишок вологи в грунті може призвести до загибелі рослини. Тому поливи повинні бути помірними і рідкісними. При посушливій погоді досить поливати котівник пару раз на місяць.
- Підживлення. Котовник підгодовують пару раз на рік, бажано в весняно-осінній період. Навесні вносяться мінеральні добавки, восени – органіка.
- Розпушування грунту. Пару раз за сезон обов’язково подпушью грунт навколо рослин. При бажанні можна замульчувати її за допомогою торфу.
- Обрізка. У розпал літа (до середини липня) проводиться обрізка котовника: обов’язково необхідно видалити всі відмирають суцвіття, щоб стимулювати зростання нових.
- Захист від хвороб. Котовник практично несприйнятливий до дії більшості хвороб, тому при дотриманні всіх правил по його догляду проблем виникнути не повинно. Також не боїться рослина і шкідників. Хіба що тля може прилетіти на тонкий лимонний запах котячої м’яти. В якості профілактичних заходів можна використовувати лише препарати натурального походження, оскільки хімія відлякає бджіл-запилювачів рослини.
- Зимівля. Котовник стійкий до впливу холоду, тому навіть в зимовий період не потребує утеплення. У регіонах же з досить суворими зимами краще прикрити його плівкою. А з приходом весни обов’язково підгодувати мінеральним комплексом з підвищеним вмістом азоту.
Порада. Далеко не всі знають про те, що котівник можна сміливо використовувати в кулінарії (як ароматної приправи). Для цього достатньо лише зрізати свіжу зелень і правильно висушити її. Для збереження ніжного тонкого аромату траву слід зберігати невеликими порціями в паперових пакетах.
Як ви могли переконатися, вирощування котовника в саду – заняття нескладне, приємне і при дотриманні всіх правил догляду ще й радує відмінним результатом. Бажаємо успіху!