Бархат амурський (феллодендрон): лікувальна сила природи

бархат амурський (феллодендрон)Унікальні дерева – потужні, стрункі і ті, у яких куляста, низько посаджена крона – привабливі для багатьох. Тому все частіше можна зустріти тих, хто готовий виростити на своїй ділянці (або біля нього) амурський оксамит. Чи є ще імена у цього дерева-красені? Так, воно – це Амурське коркове дерево, а також феллодендрон, лікувальні властивості якого вражали наших предків. Але щоб виростити здоровий і потужний оксамит, який здатний заворожити яскравими фото, потрібно знати правила посадки, вибору ділянки та догляду. Тоді і дерево проживе більше 300 років на одному місці, і ви отримаєте помічника, який здатний впоратися з численними недугами!

По-справжньому красиве дерево: опис феллодендрона

Сьогодні феллодендрон поширений на теренах Китаю, Кореї, Японії, в Амурській області (РФ). Китайці ще за старих часів знали про чудодійну силу дерева, цінували і поважали його, використовуючи всі частини (крім коренів) для приготування розтирань, настоянок, мазей і відварів як ліки, кору – для виробів.

У той час його називали чорною перлиною: плоди феллодендрона представляють собою синьо-чорні ягоди, зібрані в кисті на зразок винограду, діаметр кожної ягоди – 1 см. Квіти непоказні, зелені, цілющих якостей не мають.

Бархат амурський – листяних дерев. Його стовбур – 100-120 см в обхваті, висота – 20-25 м. Дерево, вирощене не в лісі, самотнє, має шатрову крону, а ось те, що вирощене в комплексній посадці – високо підняту. Кора – попеляста, срібляста, темніє після зрізки коркового шару (перший раз – в 10-річному віці).

Увага! Для приготування відварів, мазей і чаїв слід збирати ягоди у вересні-жовтні, коли вони повністю дозріли і містять в собі масу корисних речовин. При тривалому зберіганні неперероблені ягоди можна заморожувати (і після – використовувати за призначенням), можна пров’ялюють на сонці.

Лікувальні властивості і хімічний склад оксамиту амурського: на службі здоров’я

Плоди чарівного дерева воістину чудодійні: вони підвищують життєвий тонус, надають фізичних сил, сприяють зміцненню імунітету. І для цього всього-то й потрібно, що з’їдати 2-3 ягоди вранці натщесерце. Ягоди можна запивати водою і стежити за тим, щоб за 1 прийом не було з’їдено понад 5 штук! Але це далеко не все, на що здатне дерево! Його багатий хімічний склад дозволяє боротися з численними недугами, а також використовувати листя, луб або ягоди для профілактики деяких захворювань.

бархат амурський (феллодендрон)Плоди оксамиту амурського

І все це можливо завдяки вмісту:

  • вітамінів групи РР, С;
  • ефірних масел і кумарину;
  • дубильних речовин – 15%;
  • сапонінів і алкалоїдів;
  • полісахаридів і вуглеводів;
  • крохмалю;
  • фітостероідов.

Лікувальні властивості оксамиту амурського

Плоди оксамиту амурського максимально ефективні при застудах, грипі, ангіні та ГРВІ, при порушенні обміну речовин, а також показані людям, які бажають схуднути. Був помітний тривалий терапевтичний ефект у тих, хто страждає підвищеним тиском: через 21 день прийому ягід тиск стабілізувався і залишалося таким протягом 6-10 місяців. Однак феллодендрон здатний впоратися ще й з:

  • на цукровий діабет;
  • недугами шлунково-кишкового тракту;
  • хворобами нирок і сечостатевої системи;
  • туберкульозом, бронхітом і деякими видами астми;
  • алергіями з шкірними висипаннями, дерматитами.

бархат амурський (феллодендрон)Кора оксамиту амурського

Не варто забувати про те, що для зміцнення здоров’я вживають не тільки плоди, а й листя, з яких роблять відвар, а також луб і кору. Настоянки і мазі надають на організм сечогінний, ранозагоювальну, протизапальну дію.

Яскрава особливість – мед оксамиту амурського. Так як дерево цвіте рясно, пилок з нектаром є у нього в великих кількостях, воно приваблює бджіл. Бджіл-трудівниць, які потім радують багатьох медом темно-жовтого кольору з ледь помітним зеленим відтінком. Приємний запах і смак, малий вміст глюкози, довгий термін зберігання і відсутність кристалів роблять мед цього дерева не тільки рідкісним ласощами, але і прекрасним засобом в боротьбі з туберкульозом.

Феллодендрон: протипоказання до застосування

Але незважаючи на те що бархат амурський допомагає багатьом, у нього, як і у будь-якого іншого лікарського рослини, є ряд протипоказань. Вони – класичні, але тим не менше заслуговують на увагу. Отже, відвари, настоянки, мазі, розтирання і прийом всередину свіжих ягід не рекомендований:

  • дітям до 12 років;
  • вагітним жінкам, людям, схильним до алергій і / або мають підвищену реакцію на компоненти і речовини;
  • кращим.

Також варто сказати про те, що під час прийому лікарського засобу строго забороняються спиртні напої. Всі без винятку для того, щоб домогтися оптимального ефекту надовго.

бархат амурський (феллодендрон)Бархат амурський – лікарська рослина

Бархат амурський: посадка і догляд

Багато з тих, хто знайомий з лікувальними властивостями феллодендрона, бажають його мати якщо не на своїй ділянці, то на території найближчої лісопосадки. Саме тому таких хліборобів хвилює питання про те, де взяти насіння оксамиту амурського, як їх правильно проростити з тим, щоб саджанець був здоровим і життєздатним, як доглядати і коли чекати перших плодів.

Варто відразу зазначити, що вирощування феллодендрона – процес скрупульозний і копіткий тільки тим, що він розтягнутий у часі. Тому необхідно запастися терпінням, а далі – все просто.

Де взяти насіння і як проростити, або початок вирощування феллодендрона

Отже, перше завдання – знайти насіння. Звичайно, вони міститися в плодах і їх можна добути самостійно за умови, що десь поруч росте оксамит. Але як зрозуміти, що плоди стиглі і можна використовувати насіння? Плід повинен бути чорним, м’яким в разі, якщо його стиснути пальцями. Ще одна можливість перевірити плід на зрілість – покласти в воду: від стиглого по воді підуть маслянисті кола як від бензину або солярки. З такого плоду витягуються насіння, просушують. Якщо такої можливості немає – інтернет в допомогу! Тільки довіряти коштує не незрозумілим сайтам, на яких насіння коштує 3 копійки, а перевіреним розплідника або тим приватним особам, хто вже має справу з оксамитом амурским.

Тепер можна взятися за посів. Для цього вибирають:

  • грунт. Дерево любить поживні грунти, обожнює світло, проте не вимогливо до поливу. Тому при вирощуванні саджанців варто виділити для нього самий сонячний і родючий ділянку;
  • постійне місце росту. Оксамит може жити до 300 років, тому про пересадку в 25-50-100 років мова не йде;
  • «Сусідів». Поруч з оксамитом виживуть тільки потужні дерева, тому він добре сходиться з дубом, кленом, хвойними.

бархат амурський (феллодендрон)Кращий час посадки – весна

Коли територія визначена, зазначається термін. Оптимальний варіант – рання весна, коли грунт вже трохи прогріта. Насіння розкладаються в лунки на глибину в 7-10 см, схема посадки – 10 * 10 см, присипаються землею, утрамбовуються, поливаються. Для дружних сходів грунт варто тримати вологою в міру можливості і пам’ятати про те, що сіянці з насіння будуть з’являтися на протязі 2-х років!

Увага! Бархат амурський має схожість в 60-70%. При цьому в перший рік сходить 70% від заявленої кількості насіння, в другій – 30%.

Посадка на постійне місце і догляд

За 2 роки життя, на третю весну саджанець може досягти 90-140 см у висоту. Якщо він здоровий, не пошкоджений – його пересаджують на постійне місце. У перший рік на новому місці він потребує більш частого поливу для кращої приживлюваності, добре відгукується на підгодівлю органічними або мінеральними добривами.

Подальший догляд простий – полив по необхідності, мульчування пристовбурного кола, обрізка. Остання важлива тільки до того часу, поки не сформований рівний і потужний штамб. Ось і всі хитрощі! Ті, які дадуть можливість виростити не тільки монументально-красиве дерево, але і корисне. Плодами, медом і лубом можна поділитися з тими, хто потребує!

Бархат амурський: відео