Інтригуюча і трохи забавна назва – Бабіана – належить витонченим тропічних квітів. Незважаючи на африканську родовід теплолюбних спокусниць, їх вирощування не завдасть особливого клопоту садівникам з більш холодного клімату. Про особливості посадки і подальшого догляду за квіткою ви дізнаєтеся зі статті.
Загальна характеристика
Бабіана відноситься до багатолітникам з обширного сімейства ірисових. Зовсім не випадково назва квітки асоціюється з мавпами бабуїнами. Кмітливі примати занадилися ласувати соковитими клубнелуковицами красивих рослин, у чому і були неодноразово викриті місцевими жителями. А до квітки прилипло назва «мавпячий квітка», «квітка бабуїна» або просто Бабіана. До речі і самі бушмени, корінні південноафриканські народи, не проти перекусити їстівної цибулиною.
Загальним для всіх різновидів Бабіани є:
- невисокий стебло (в середньому 15-20 см) і цветонос;
- жорсткі ребристі листя;
- яскраве забарвлення квіток воронковідной форми;
- волотисті або суцвіття;
- після цвітіння в округлих плодах-коробочках утворюються насіння;
- невеликі розміри клубнелуковиц.
Порада. Вирощувати бабіану можна не тільки у відкритому грунті, а й у якості кімнатної культури.
Види Бабіани
Серед квітникарів популярними вважаються такі різновиди:
- Пряма (Babianastricta) – компактний квітка до 25 см у висоту на тонкому прямому стеблі. На кожному стеблі утворюється 5-6 гроноподібних воронкоподібних суцвіть. Забарвлення переважно ліловий або синьо-фіолетовий, але зустрічаються бежевий, блакитний і рожевий. Квіти виділяють приємний лимонний аромат. Цей представник Бабіани користується найбільшою популярністю у цінителів екзотичних рослин.
пряма
- Складчаста (B. Plicata) – цей вид виростає не більше ніж на 20 см. Листя прямі, пікоподібне загострюються на кінці. Квітки трубчасті, діаметром до 5 см. Пофарбовані найчастіше в фіолетовий колір, але зустрічаються і білі. Відрізняється складчатая Бабіана тонким гвоздиковим ароматом.
складчаста
- Червоно-синя (B. rubrocyanea) – чорнильно-фіолетового відтінку квітки з червоною серединкою робить цей вид, мабуть, найяскравішим з представників Бабіани, в чому можна переконатися на фото. На жаль, даний вид не відрізняється витривалістю для вирощування в помірному кліматі.
Червоно-синя
Менш популярні для вирощування у відкритому грунті, але не менш красиві різновиди Бабіани:
- Запашна (B. odorata) – заввишки від 5 до 15 см, квітки двогубі, короткотрубчатими. Приємного кремового кольору з жовтими плямами.
- Бузина (B. sambucina) – трубчасті суцвіття глибокого бузкового відтінку. Висота листя перевищує висоту квітів.
- Шершаволістная (B. scabrifolia) – ланцетоподібні шорсткі листя, квітки групами розташовуються на короткому квітконосі. Краї пелюсток порізані, приємного блакитного відтінку.
- Карликова (B. pygmaea) – один з найрідкісніших представників Бабіани. Незважаючи на свою назву, квіти карликової Бабіани великі, до 8 см в діаметрі. Пелюстки кремово-жовті, з темно-фіолетовою або коричневою серединкою.
Посадка і догляд за бабіаной у відкритому грунті
Якщо ви коли-небудь вирощували гладіолуси, то труднощів з вирощуванням Бабіани не виникне. У обох квіткових культур збігаються терміни посадки, викопування клубнелуковиц з землі на зиму, період спокою.
В першу чергу слід визначитися з місцем посадки. Відмінно підійде сонячне місце без різких поривів вітру і застою води. Коли загроза заморозків мине і грунт прогріється, цибулини висаджують на глибину 5-7 см з відстанню між ними в 8-10 см. Грунт для вирощування Бабіани повинна бути родючої і добре дренованим.
Увага! Оптимальна температура для вирощування Бабіани + 22-27 ° С. При недотриманні температурного режиму рослина сповільнить зростання і цвітіння.
Правильний догляд за бабіаной дозволить милуватися тропічної красунею весь сезон її цвітіння. Для цього слід дотримуватися ряду правил:
- Не можна допускати пересихання грунту (в особливо посушливі періоди полив потрібно доповнити обприскуваннями).
- Триразова підгодівля: через 2 тижні після висадки цибулини, при утворенні квітконосів і за 2 тижні до моменту, коли бульбоцибулини належить викопувати. Бажано використовувати фосфорно-калійні добрива, але можна чергувати з органікою.
- Видалення підсохлих листя.
- Восени бульбоцибулини необхідно викопати, оглянути на наявність пошкоджень і хвороб і помістити здорові екземпляри на зберігання в сухе і прохолодне приміщення (не більше + 10 ° C). Зберігати краще в ємності з піском або торфом.
Порада. Якщо Бабіана вирощувалася як горшкових культура на відкритому повітрі, то після закінчення цвітіння бульбоцибулини можна не витягувати з квіткового горщика, а просто занести його на зиму в приміщення з оптимальними умовами зберігання.
Шкідники Бабіани
Негостинні місцеві шкідники не гребують нападати на південноафриканську красуню. Найбільш небезпечними для рослини є:
- Попелиця, що харчується життєвими соками квіткової культури. Листя після такого бенкету скручуються і висихають. Помітивши скупчення фітопаразітов хоч на одній квітці, необхідно вживати термінових заходів зі знищення попелиці. Допоможуть в цьому спеціальні інсектициди або народні засоби.
- Гладіолусовие трипси. Виявляється, що у Бабіани з гладіолусами загальним є не тільки життєвий цикл, а й шкідник. Мізерний (до 1,5 мм) шкідник здатний завдати непоправної шкоди розпускаються суцвіттям. Краї пелюсток при цьому виглядають так, ніби їх обпалило спекотне сонце. З настанням осені трипси зариваються в землю, добираючись і до бульбоцибулини. Ось чому важливо уважно оглядати цибулину після того як її викопали для зберігання. Правильно відібраний посадковий матеріал дозволить уникнути проблем при вирощуванні Бабіани на наступний рік. Але головним є не допустити заривания в грунт шкідника, і після знищення ураженої рослини глибоко перекопати грунт.
- Кореневої цибулинних кліщ. Назва напівпрозорого мікроскопічного паразита говорить сама за себе – він вважає за краще в своєму раціоні цибулину. Найбільшу активність колонія кліщів проявляє при температурі +6 – + 20 ° C. На ураженій підземної частини Бабіани спостерігаються ознаки гниття і пліснявіння. Якщо ділянку ураження незначний, можна спробувати врятувати цибулину шляхом замочування в інсектицидів. Але краще позбутися бульби, який припав до смаку кліщів, щоб уникнути зараження всього посадкового матеріалу.
Незручність при вирощуванні Бабіани можуть доставити павутинний кліщ, нематода і борошнистий червець. Застосування відповідних препаратів для боротьби з неприємною компанією шкідників допоможе знову насолоджуватися красою і ароматом тропічної красуні.