Бругмансія – дуже незвичайне і неймовірно красива рослина, яке вважається справжньою окрасою для будь-якого саду. Цей чагарник родом з Південної Америки, але припав до душі нашим садівникам. Сьогодні ви дізнаєтеся про вирощування рослини з насіння у відкритому грунті, догляді, способи розмноження, хворобах та ін. (Додаються фото матеріали).
Про бругмансии (дурмані)
Бругмансія або як її ще називають Дурман – неймовірної краси рослина, яке відрізняється досить потужним будовою і настільки ж потужними красивими квітками, від яких виходить незвичайний запаморочливий аромат. Зовні являє собою діжкове рослина, яке протягом усього літа прикрашають квіти-дзвіночки. Рослина найчастіше вирощують у відкритому грунті, оскільки воно відрізняється досить потужну кореневу систему, що не поміщається іноді у великих горщиках. Але на зиму бругмансія необхідно переносити в будинок. Причому місце повинно бути вибрано просторе і досить прохолодне (підійде веранда, балкон, закрита тераса і т.д.).
Увага! Незважаючи на свій розкішний аромат і загадковий зовнішній вигляд, бругмансия вважається досить небезпечним рослиною, оскільки містить чималу кількість отруйних речовин. З цієї причини тим, у кого в родині є маленькі діти, варто відмовитися від думки про культивації рослини, або здійснювати її там, де доступу дітей не буде.
На садових ділянках рослина може скласти прекрасну компанію або навіть конкуренцію плюща, герані і навіть лимонному дереву.
Вирощування у відкритому грунті
Насамперед необхідно підібрати оптимальний ділянку в саду для посадки рослини. Бругмансія дуже любить сонячне світло, але його не повинно бути занадто багато, щоб в полуденний час ніжні квітки не знемагали на пекучому сонці. Найкраще розмістити квітка в тіні високих дерев. При цьому на ділянці не повинно бути доступу сильного вітру, а грунтові води повинні залягати низько.
Влітку бругмансия може рости у відкритому грунті
Потім слід належним чином підготувати насіннєвий матеріал: ретельно відібрані насіння замочують в ємності зі стимулятором росту. Після цього здійснюється посадка в невеликі горщики з підготовленим грунтовим субстратом на глибину не більше 12 см. Потім необхідно зволожити грунт з пульверизатора і накрити горщики з саджанцями плівкою. Тримати їх в досить теплому місці (температура повітря не повинна опускатися нижче 20 градусів).
Як тільки на поверхні з’являться перші паростки, плівку потрібно відразу зняти. Періодично здійснювати зволоження грунту. Коли на рослині з’явиться 4-5 листочків, можна його пікірувати в іншу ємність.
Порада. Майте на увазі, що навіть молоде рослина досить швидко і сильно нарощує кореневу систему, тому пікіровку саджанців краще здійснювати в горщики об’ємом не менше 10 л.
Висадка саджанців у відкритий грунт здійснюється лише тоді, коли їх коренева система досить розвинеться. Розглянемо процес пересадки в грунт покроково:
- Бажано посадку рослини в саду здійснювати разом з горщиком, в який воно було пересаджено. Це дозволить спростити переміщення дурману в будинок з настанням зими. В горошку необхідно просвердлити декілька отворів для того, щоб між грунтом в горщику і за її межами була достатня циркуляція поживних речовин.
- Готуємо яму для посадки. Її глибина повинна на кілька сантиметрів перевищувати висоту ємності, в яку було посаджено рослину. Опускаємо горщик в яму і перевіряємо, наскільки він заглиблений в землю: ця оцінка не повинна перевищувати 3-4 см. Після засипаємо яму садовою землею.
Кілька слів про особливості догляду за рослиною у відкритому грунті. Ніколи не висаджуйте дурман в низині, інакше рослина почне надмірно витягати пагони і буде цвісти дуже бідно. В період активного цвітіння, коли квітки досягнуть свого максимального розміру, необхідно забезпечити їм надійну опору, інакше гілки можуть попросту обламатися під масивним вагою ароматних квіток.
Росток бругмансии
Ніколи не використовуйте велику кількість води для поливу рослини, цим ви йому тільки нашкодите. Справа в тому, що бругмансия – рослина досить запасливий. Вона здатна зберігати живильну вологу в стовбурі і навіть гілках. В особливо посушливий і жаркий період, потрібно не збільшувати полив, а ретельно зволожувати листя куща. Рослина вам буде тільки вдячно.
Порада. Досвідчені садівники рекомендують в якості додаткової процедури здійснювати один раз за сезон протоку пристовбурного кола гашеним вапном.
Ну, і, нарешті, для захисту рослини від в’янення і пожовтіння, необхідно здійснювати щотижневі підгодівлі комплексними добривами для пишноцветущіх рослин (вони повинні містити велику кількість фосфору і кальцію).
Способи розмноження рослини
Бругмансія розмножується декількома способами, один з яких генеративних (насіннєвий), а інші два відносяться до вегетативного (живцювання і повітряні відведення).
Почнемо по порядку. насіннєвий метод досить рідко застосовується садівниками зважаючи на складність і ризикованість. Справа в тому, що насіння можуть просто не прорости, а можуть зростати задовго (більше 2 місяців). Крім того, рослина, проросле з насіння, порадує вас своїм ароматним і пишним цвітінням лише на наступний рік після посадки.
живцювання, мабуть, найпопулярніший спосіб розмноження дурману, оскільки результат буде цілком успішний. Здійснювати цей процес можна в будь-який час року, але найбільш сприятливим періодом вважається середина весни / осені. Для розмноження живцями найчастіше використовують однорічні пагони з ниркою, зрізані з верхівки рослини. З пагонів видаляються всі листя. Готові живці опускають в м’яку підігріту воду. Ємності з живцями переносяться в тепле світле місце. При появі на стеблі білих точок можна здійснювати пересадку в основний контейнер.
насіння бругмансии
Розмноження повітряними відводами – досить незвичайний спосіб, для якого також використовуються однорічні пагони. Отже, беремо пагони (вже задерев’янілі) і робимо невеликий горизонтальний розріз (розрізаємо приблизно на чверть товщини гілки).
Місце розрізу обробляємо стимулятором росту, обмотуємо сфагнумом, скроплюємо водою і загортаємо в плівку. Періодично воложимо пагони. Через пару місяців дивимося, чи не з’явилися корінці. Якщо так, то втеча зрізається разом з листям і здійснюється пересадка молодого паростка в ємність з грунтом.
На цьому ми завершуємо розгляд особливостей вирощування та догляду за бругмансией. Якщо ви досвідчений садівник, обов’язково спробуйте виростити її в своєму саду. Успіхів!