Буквиця багаторічна: насіннєве розмноження і методика вирощування в саду

рослина буквицяБагаторічник з ніжними квітами рожевого або бузкового відтінку став популярний у садівників за свою невибагливість у догляді. У народі він отримав самі ласкаві назви: буквиця, дикий шавлія, любко, божі рученьки. Скромна, непомітна краса цієї рослини прекрасно декорує багато садові ділянки і парки, обрамляє доріжки заміських будинків і тротуари міських бульварів. Воно цвіте протягом усього літнього сезону. Сьогодні ми розповімо вам про те, як виростити таке чудове рослина на своїй ділянці, і який догляд йому буде потрібно.

Морфологія літери

У дикій первозданній природі буквицу можна зустріти, що росте на луках, серед кущів вирубаного лісу, уздовж ґрунтових доріг Сибіру і Кавказу. Опис основних частин рослини (див. Фото):

  • корінь – прямий і короткий, утолщенное кореневище має велику кількість придатків;
  • стебло – чотиригранний, прямостоячий, весь покритий пружними волосками, довжина може досягати 1 м, на самій верхівці стебла сформована квіткова розетка, висота її до 30 см;
  • листя – нижні більші і довше верхніх листків, краю зазубрені, листова пластина тисне, ближче до черешка мають округлу яйцеподібну форму, далі по довжині переходять в довгасту пластинку з гострим кінцем;
  • квіти – зібрані в своєрідні колоски, які за формою нагадують циліндрики, пелюстки зібрані в чашечку-дзвіночок рожевого або бузкового кольору;
  • плоди – являють собою горішки, які утворюються всередині чашечки квітів, їх повне дозрівання триває з серпня до жовтня.

як вирощувати буквицу на ділянціцвітіння літери

Буквиця багаторічна в природі розмножується насінням. Горішки-коробочки, дозріваючи, лопаються, і викидають в грунт дрібні насіння бурого кольору, тригранні і гладкі, зовні опуклі. Ці насіння при посадці зберігають всі генетичні властивості рослини.

Цінують буквицу за цілющі властивості, притаманні цій рослині. Застосовують її для приготування відварів і настоянок при лікуванні головного болю, безсоння, при почутті занепокоєння і роздратування, для нормалізації роботи кишечника.

Вирощування літери з насіння

Буквицю можна розмножувати поділом кореневища або насінням. Розмноження з насіння проводиться в кілька етапів:

  1. Відбір насіння літери: для посіву вибирають тільки якісні і не пошкоджені насіння. Визначити їх повновагового можна способом замочування. Для цього в ємність заливають воду з марганцівкою, висипають насіння, розмішують рідина. Через 2 години прибирають спливли на поверхню насіння, вони не придатні до посіву.
  2. Замочування: осіли на дно ємності насіння, промивають і заливають свіжою водою, додають стимулятор росту, зовсім трохи, витримують в цьому розчині добу.
  3. Посів насіння: набряклі насіння розкладають на серветку, дають їм час злегка обсохнути (1-2 години). За допомогою пінцета рівномірно розподіляють на грядці або в піддон для розсади, зверху насипають тонкий шар пухкої землі.
  4. Полив: зволожують грунт дуже обережно, можна застосувати невелику леечку з дрібними отворами або пульверизатор. Для збереження вологи накривають грядки поліетиленом або іншими вологонепроникними матеріалами. При появі перших паростків плівку можна прибрати.

Увага! Буквиця багаторічна має одну особливість. Осіння посадка (під зиму) більш сприятлива для цієї рослини. В цьому випадку, навесні саджанці дають дружні сходи з міцними стеблами. При весняному посіві літери, такої тенденції не відзначається, сходи будуть більш рідкісними. Вересень і жовтень – кращий період для посіву.

Посадка літери і подальший догляд

Залежно від того яке ви вибрали місце для посадки літери, слід підготувати борозенки або ямки. Глибина їх має бути не більше 2 сантиметрів. Підготовлені насіння сіють навесні, влітку чи пізньою осінню. При насіннєвому розмноженні, цвітіння починається на третій рік, при розсадження нащадками або розподілом кореня – вже в наступному сезоні.

Такі рослини як буквиця багаторічна не вимагають якихось особливих умов для вирощування, вони можуть рости на будь-яких, навіть не дуже родючих ґрунтах. В умовах саду для її посадки можна вибирати місця, де більш вимогливі рослини рости не будуть. Це затінені ділянки серед плодових кущів, суглинні або піщані ґрунти. Але навіть саме невимоглива рослина в саду має виглядати здоровим, вдало вписуватися в ландшафт. Щоб цього домогтися, необхідно дотримуватися кількох умов:

догляд за буквицей

  • садити буквицу в пухкий грунт з достатньою кількістю добрив;
  • поливати помірно, не допускати застою води біля коріння, якщо буде потрібно, виконайте дренаж, щоб поливна або дощова вода вільно йшла з ділянки посаджених рослин;
  • проводити підгодівлю 1-2 рази за сезон, не захоплюйтеся внесенням азот містять добрив, все повинно бути в міру;
  • своєчасно прибирати бур’яни, застосуєте хімічні засоби, якщо їх дуже багато;
  • проводити профілактичне обприскування від хвороб, буквиця багаторічна рідко хворіє, але такий захід буде не зайвою;
  • здійснювати боротьбу зі шкідниками, якщо є необхідність.

Порада. Рідкісний і помірний полив літери дозволить рослині самому протистояти натиску гризунів. Листя і стебла літери при такому зволоженні стають жорсткими і недоступними для поїдання.

Цілющі властивості цього, скромного на вигляд рослини, давно відомі багатьом садівникам різних країн. Ви також можете сміливо зарахувати буквицу в список лікарських трав, вирощених в вашому саду. Пошукайте їй містечко серед інших зелених вихованців: в саду, на альпійській гірці, на бордюрі прибудинкових доріжок. Ви ніколи про це не пошкодуєте.

Лікарська буквица: відео