З давніх-давен білий перець – досить поширена і популярна пряність. Тонкий і вишуканий смак, легка острінка, незвичайний аромат цінуються у всьому світі. Він вирощується в Індії, Таїланді, Лаосі, Індонезії, Камбоджі, а також в Латинській Америці і на Мадагаскарі. Ця спеція не так знаменита, як чорний перець, хоча це плоди одного й того ж рослини. Назва цього перцю не зовсім відповідає його реальному кольору. Навіть на фото видно, що білий перець не зовсім білий, а сіруватих або кремових відтінків.
Походження і способи видобутку спеції
Рослина є плодом перцевої ліани і вирощують його на плантаціях. Для цього використовують жердини, обвиті ліанами з листям довжиною близько метра. Після цвітіння починають зріти круглі плоди жовтуватого або червонуватого кольору.
Якщо для чорного перцю збирають недозрілі плоди, які після висушують під сонцем, то для отримання білого чекають, почервоніння плодів, коли вони можуть легко відвалюватися від грона. Для збору горошку плоди вимочують або в солоній, або у вапняній воді до тих пір, поки не зійде м’якоть навколо насіння.
Також використовують технологію, при якій плоди висушують на рівній поверхні під прямими променями сонця кілька днів, за цей термін кісточка самостійно очищується. Потім починається процес сушіння спеції, поки горошинки не придбають кремовий або сірий відтінок. Уже з горошин такого виду отримують мелений перець – порошок жовтуватого кольору з яскравим ароматом.
Увага! Потрібно звернути увагу на те, що перець, щоб уникнути втрати властивостей потрібно зберігати герметично упакованим. Якщо на спеції помітний наліт, то це означає, що термін її придатності закінчився.
Застосування в кулінарії і фармакології
Кулінари широко використовують його при приготуванні перших і других страв, яким перець надає вишуканий смак. Його не використовують для напоїв і солодких страв, зате він хороший для додавання в тісто.
Використовують в двох видах:
- Білий мелений перець можна піддавати активної і тривалій термічній обробці, так як це призводить до втрати смакових якостей. Як правило, їм посипають вже приготовану страву. Найчастіше мелений перець використовують при створенні овочевих страв, а також поєднують овочі з вареної яловичиною і телятиною, з м’ясним фаршем. При приготуванні юшки він теж є незамінним інгредієнтом.
- Білий перець-горошок звичайно додають в блюдо на початку його приготування, а вже з готового витягають. При приготуванні жаркого, рагу і запеченої риби, без цієї пряності важко обійтися.
Стане в нагоді ця пряність і для виготовлення зігріваючих мазей.
Увага! Ця спеція – відмінний засіб для позбавлення від нагноившихся ран, а змішана з медом є вельми дієвим відхаркувальний засіб, оскільки зменшує утворення слизу в дихальних органах. Перець значно посилює ефективність багатьох лікарських рослин.
Завдяки його регенерує і підвищує пружність шкіри властивостями, перець також використовують для приготування косметологічних масок для обличчя та волосся і антицелюлітних обгортань.
Цілющі властивості, показання та обмеження до застосування
Енергетична цінність цієї пряності – 296 ккал на 100 г, в його склад входять безліч вітамінів і мінералів. Цілющі властивості перцю широко використовують в медицині. Він містить величезну кількість ефірних масел, які знижують болі при розтягненнях в м’язах і спині.
Білий перець рекомендують застосовувати при:
- ожирінні,
- хронічному нетравленні,
- деяких шлункових інфекціях,
- при високій температурі,
- а також як профілактичний засіб від застуд.
Крім того, він має й інші корисні властивості:
- нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту;
- посилює апетит;
- може освіжати дихання;
- заспокоює нервову систему;
- знімає роздратування;
- підвищує стресостійкість;
- це чудове протиглистове, протимікробну і антибактеріальний засіб;
- виводить з організму токсини;
- має протизапальну дію;
- зміцнює серцево-судинну систему;
- підвищує імунітет організму;
- розріджує кров;
- прискорює кровообіг.
У той же час не рекомендується використовувати перець за наявності таких проблем зі здоров’ям:
- різні захворювання шлунково-кишкового тракту;
- хвороби сечового міхура;
- проблеми з нирками;
- анемія.
Отже, хоча застосування білого перцю в кулінарії не так поширене, як чорного, він не менш ароматний і корисний, ніж його побратим. Ця ароматна і вишукана приправа не тільки підсилює смак страв, але допомагає впоратися з багатьма недугами і проблемами зі здоров’ям. Його також застосовують у фармакології та косметології для приготування ліків і омолоджуючих масок.