Виноград – це не тільки цінне кущ, а й ще три-чотири кошики ягід. Але щоб ця кількість не скоротилася до одного грона, а то і зовсім не звелося нанівець, потрібно оточити виноградну лозу небувалою турботою і ласкою. Тут і виникають основні проблеми.
Наслухавшись бабусь і дідусів, які півстоліття тому підробляли на винограднику, у окремих особистостей створюється враження, що вони знають про виноград все. На практиці ж часто з’ясовується, що це зовсім не так.
Виноград не прокинувся вчасно – треба спробувати його реанімувати
Господарі виноградної лози стикаються з проблемами частіше навесні, ніж в інші сезони. І основне занепокоєння викликають нирки винограду, які після зимової сплячки з незрозумілих причин не розпустилися.
Чому нирки не прокинулися?
Якщо виноград не прокинувся, є два варіанти: або це ваш промах, або – погоди. Нагадувати на природу – справа пропаща, це нам не підвладне. А ось проаналізувати свої помилки і не допускати їх надалі цілком реально.
Неправильна обрізка восени – причина, чому виноград не прокидається
Сплячі пагони можуть не прокидатися через тривале впливу низьких температур або її різкого перепаду. Тепла і непомірно дощова весна також стає причиною сплячих бруньок винограду.
Відносно людського фактора, очі гинуть і не розпускаються навесні через надто короткої обрізки або малої навантаження лози. Тому заздалегідь подбайте про виключення цих проблем.
Різновиди нирок у винограду
Якщо проблема сплячих бруньок все ж виникла і виключити фактори, що призводять до уповільнення розвитку росточков винограду, не вдалося, ознайомтеся докладніше з будовою куща винограду. Які глазковиє паростки, які функції виконують в розвитку виноградної лози.
Оброблять нирки на види:
- зимуючі;
- Пасинкова;
- кутові;
- сплячі.
Зимуючі вічка відповідають за врожайність сезону: чим більше суцвіть сформувалося, тим більше урожай буде. Відмінність зимуючих вічок від інших полягає в тому, що це фактично комплекс нирок, який охоплює нирки різного ступеня диференціації.
Види нирок: А – вегетативна брунька; Б – генеративная нирка; В – вегетативно-генеративних нирка; 1 – зародковий стебло; 2 – ниркові луски; 3 – зародкові квітки; 4 – зародкові листя
Головна серед них – нирка, що займає центральну позицію. Вона випереджає інші нирки в розвитку і оснащена повним «комплектом» органів: листя, суцвіть, вусиків, вузлів, а також междоузлий.
Органи нирки розкриються на втечу тільки наступної весни. Центральна оточена запасними нирками, які відрізняються порівняно слабкою диференціацією порівняно з головною. Чому так відбувається, запитаєте ви, тому що ця нирка як би виконує роль запасний, страхувальної.
Зимуючі вічка
Зимуючий вічко покриває захисна чешуйка зеленого кольору, яка твердне і ставати практично коричневої до осені.
Крім головної і запасних нирок вічко включає плодоносні з зачатками суцвіть і безплідні нирки з зачатками вусиків, які візуально не відрізняються.
Комплекс зимующего вічка знаходиться на подушечці – невисокому узвишші. Простір між подушечкою і зимовим оком заповнене хлорофілом товщиною близько двох міліметрів, де розташовуються зачатки. Тому якщо видалити зимуючий вічко, не пошкодивши шар хлорофілу, на місці вилученого вічка з’являться нові.
Зимуючі вічка в ріст йдуть першими
Навесні починає розвиватися головна і запасні нирки. Згодом виростають пагони-двійники, а іноді і пагони-трійники. Тут настає час вибору. Якщо добре розвинулася головна, то на ній розвиваються плоди, і господарі винограду обрізають пагони з запасних. А якщо краще розвинулися запасні нирки, це роблять з головною, і плоди ростуть на них.
Пасинкова нирки
Пасинкова називають такі нирки, які ховаються в пазусі листа головного втечі дають початок Пасинкова паросткам, які через нестачу поживних речовин зазвичай безплідні.
Пасинкова пагони виростають до розмірів прілістника, а потім перестають рости і відпадають.
Пасинкова нирки відпадуть самі, якщо основний втечу розвивається нормально
Нині основне призначення Пасинкова – прискорений розвиток і відновлення пошкоджених з тих чи інших причин надземних частин винограду. Також їх використовують для подвійного врожаю, але дана методика продуктивна не у всіх регіонах.
Задерев’янілі пасинки
Крім звичайних Пасинкова нирок, окремо вирощують задерев’янілі пасинки, які мають ряд переваг перед звичайними пагонами: висока морозостійкість, розвинена накопичувальна функція, висока родючість. Тому доцільно використовувати задерев’янілі Пасинкова нирки при високих морозах в регіоні: вони не тільки захищені від холоду, але і мають хороший запас поживних речовин. Навесні такі пасинки дають більше плодів, ніж звичайний вид.
Центральні і запасні нирки
У морозні зими і занадто дощова весна центральні і запасні нирки схильні до ризику: вони часто пошкоджуються або гинуть. Тим часом кутові очі не страждають від морозів і частково перебирають на себе функції пошкоджених.
Центральна нирка і запасні очі
Кутові очі – це фактично сукупність з двох або трьох маленьких конусоподібних нирок, з яких одна перебуває на вищій стадії розвитку щодо інших. Відстань між нирками і підставою втечі близько двох-трьох міліметрів.
Кутові очі
Кутові очі також приносять хороші плоди, особливо якщо мова йде про неукривной виноградній лозі, вирощуваної в великій кількості. Але використовувати кутові очі, як основні плодяться нирки, – недоцільно. Найкраще це робити, тільки якщо заміщає і центральні нирки загинули від холодів або дощів. Щоб отримати урожай від кутових вічок, при настанні весни однорічні лози обламують або обрізають трохи нижче рівня потерпілого зимующего вічка.
Видалення кутового вічка дозволить активніше розвиватися основному
Погодні та природні умови регіону визначають то, наскільки плідними виявляться кутові очі після цієї процедури. Чим менше буде перепадів температур і стресів для рослини, тим кращого результату можна очікувати.
Співвідношення між можливими плодами від кутових вічко і центральних бруньок від двох третин до дев’яти десятих, що означає, що стовідсоткової плодоносності домогтися від кутових вічко не вийде.
У процесі цвітіння центральні нирки процвітають в зростанні куди більше, ніж кутові очі. Але повністю зрілими швидше стають плоди кутових вічко в зв’язку з меншим навантаженням плодів на виноград.
Сплячі нирки
Сплячі нирки не виникають у однорічних рослин і властиві лозі старшого віку. Формуються ці нирки з недорозвинених центральних і запасних нирок і виконують функції зимуючих вічок.
Цей вид нирок відрізняється своєю стійкістю до холодів. І в разі загибелі від холоду центральних і запасних нирок масово замінюють їх.
Сплячі бруньки випускають пагони в надземної частини рослини, іменовані вовчками, і поблизу кореневої системи під землею – порослеві пагони. Це довгі і товсті пагони, які замінюють інші пагони в разі їх пошкодження або старості. Їх також використовують безпосередньо самі господарі винограду з метою омолодити лозу при обрізанні.
Вирізання Волчков біля кореня посилить кущ
Урожайність сплячих бруньок в середньому в наших широтах залишає бажати кращого. Але і в однієї рослини плодоносність нерівномірна. У підстави, де більше поживних речовин, урожай виявляється більше, а в верхівці і рукавах виноградної лози зі сплячих бруньок вдається зібрати мало. З віком плодючість сплячих бруньок зростає, і в результаті практично порівнюється з врожайність головних і замінюють нирок.
Різниця у функціях і будову нирок – корисні біологічний апарат, що сформувався в процесі еволюції і сприяє високій живучості та плодючості.
Ще одна корисна особливість, що з’явилася в результаті поділу на функції, – адаптація до складних погодних умов, що вельми корисно в нашому кліматі.
Що робити, щоб «розбудити» виноград?
Важливо вчасно і правильно розбудити пагони винограду. Не затягуйте з вибором часу: якщо пропустити потрібний момент, кора рослина випреет. Як тільки настане теплий день, сніг розтане, а температура буде лежати вище позначки нуля, можете приступати. Приберіть укриття і повністю відкрийте виноградну лозу, дочекайтеся повного висихання винограду за допомогою його осушення вітром і сонцем.
Навесні виноград треба вчасно відкрити
Заходи по пробудженню сплячих пагонів, вічок, проводяться за таким принципом: спочатку будимо кореневу систему, потім – надземну частину лози.
Після зняття укриття і осушення винограду постеліть під виноградну лозу чорну плівку з поліетилену. Це робиться з метою передати і зберегти тепло грунту і пробудити таким чином кореневу систему.
Ще один метод прогріти грунт – облити його гарячою водою. Він не менш робочий, і не доводиться витрачатися на поліетиленову плівку. Але і тут є свої нюанси. Чи не обдавайте землю відразу окропом – це стрес для рослини – робіть це поступово. Поливайте кожен день, піднімаючи температуру по десять градусів за добу і підвищуючи її від двадцяти градусів до окропу за дев’ять днів.
Якщо нирки не прокинулися, треба прогріти коріння
Але щоб сказати, що ви зробили все, щоб сплячі бруньки прокинулись, цього недостатньо. Навесні спостерігаються різкі перепади температур: вдень виноград нагрівається від тепла сонця, а вночі швидко охолоджується від нічних заморозків. Тому не забудьте забезпечити захист винограду від яскравих сонячних променів і нічного холоду. Якщо не вжити жодних захисних заходів, спостерігається зворотний процес: бруньки розпускаються занадто рано.
Обробка гетероауксином після обрізки прискорить пробудження
Вони відчувають прилив тепла і реагую бурхливим розвитком тим часом, коли коренева система не отримує тепла і не розвивається. За допомогою цього запас поживних речовин залишився після зими витрачається на пробудження нирок, а не на розвиток кореневої системи, в результаті надземна частина гине.
Не все так погано: наземна частина відросте пізніше, але в цей рік значно плодоносити вона не стане.
Заморозок може знищити паростки винограду
Небезпечний крижаний дощ – кущі треба укрити
Щоб уникнути цього неприємного явища і забезпечити чималу плодючість, укрийте після прогріву землі виноград подвійним лутрасилом. Він виконує відразу дві функції: захищає від перегріву і вберігає від переохолодження.
Висновок
Якщо ви зіткнулися з не прокинулися навесні нирками, не впадайте у відчай – рослина ще можна врятувати, але в цей сезон плоди можуть не порадувати. Щоб вирішити цю проблему розбудіть виноград за запропонованою вище схемою і не прогадаєте з часом, захистіть лозу від заморозків і підвищених температур.
Якщо почався плач винограду – значить скоро нирки підуть у ріст
Постарайтеся надалі виключити фактори, що уповільнюють розвиток винограду, і утеплити на зиму лозу. Удачі вам і високої врожайності!