Спатифіллум воістину зачаровує. Його яскраво-зелене листя і кипельно-білі суцвіття привносять ноту ніжності і природної краси в наші міські квартири і офіси. Та й кому не хотілося приручити це примхливе «жіноче щастя»? Однак дуже часто буває, що принесений з магазину пишний кущик в домашніх умовах жовтіє, дрібніє, а потім і зовсім перестає цвісти. Причин, через які не цвіте спатифиллум, безліч, але рослина це досить життєлюбне і з вашою допомогою легко поверне собі колишню красу.
Особливості догляду
Зіткнувшись з наполегливим небажанням спатифиллума випускати бутони, не варто відразу бити на сполох і «заліковувати» його препаратами. Можливо, умови зростання не зовсім підходять для цього ніжного квітки, а рослини, як і всі живі істоти, не поспішають розквітати і приносити плоди в несприятливих умовах. Розберемо по пунктах, що ж необхідно спатіфілума для комфортного існування.
Водний режим. Спатифіллум не терпить як посухи, так і перезволоження, часто огріхи поливу поглиблюються важкої, щільної грунтом. Тому пересаджуємо спатифиллум в більш легку грунтосуміш, при необхідності додаємо пісок, перевіряємо наявність дренажних отворів і самого дренажу в горщику. Спатифіллум варто поливати, коли верхній шар грунту повністю просохне.
цвітіння спатифиллума
Спатифіллум родом з тропіків і обожнює «водні процедури». Але в наших будинках панує аж ніяк не тропічний клімат, тому сухі кінчики на листках – часте явище, яке свідчить про занадто сухому для рослини повітрі. Забезпечте квітці власний мікроклімат: частіше обприскуйте теплою водою, зручно поставити горщик в широку миску, заповнену керамзитом і регулярно наповнювати її водою. Тоді спатифиллум зможе «дихати» вологими випарами і стан листя і всієї рослини значно покращиться. При цьому сам горщик краще поставити на піднесення, щоб дренажні отвори і коріння не контактували з водою постійно.
занадто великий горщик – часта причина відсутності квітів. У світі рослин, як і в світі людей, панує жорстка конкуренція, тому коли коріння занурені в великий обсяг грунту, рослина насамперед прагне наростити масу коренів та «захопити» весь субстрат, поки до нього не добралися суперники. Тому пересаджуючи квітка, вибирайте ємність всього на 2-3 см. Більше попередньої, щоб тільки забезпечити підросли коріння достатній простір.
надлишки добрив. Часто не цвіте спатифиллум і через неправильне раціону харчування. Прагнучи виростити великий кущ, квітникарі активно задобрюють рослина азотними добривами, при цьому нові листя з’являються щотижня, а цвітіння все немає. Справа в тому, що для закладання бутонів потрібні калій і фосфор, тому перевірте склад Ваших добрив для кімнатних рослин на наявність цих елементів. Уточніть і видову приналежність рослини. Більшість кімнатних видів не виростають більше 40 см., Тому не варто прагнути отримати з спатифиллума тропічні кущі.
Нарешті, якщо спатифиллум має хирлявий вигляд, листя стали більш дрібними, швидко жовтіють, а про квіти ви забули вже давно, варто перевірити і режим освітлення. Спатіфілума потрібно багато світла, але він повинен бути розсіяним. Перший поверх на північній стороні або південний підвіконня «жіночому щастю» не підходять, поекспериментуйте з місцем перебування, можливо, квітка сам підкаже, де йому краще рости.
Порада. Спатифіллум теплолюбний і на кожен протяг подає скарги у вигляді скручених, пожовклого листя. Приберіть рослина з-під струменя кондиціонера або відкритої кватирки, і воно знову прокинуться духом.
Хвороби і шкідники: що робити
Якщо попередні заходи не принесли результату, а спатифиллум як і раніше виглядає нездоровим, можна припустити наявність захворювань. Найчастіше це можуть бути:
- коренева гниль;
- щитівка;
- тля;
- павутинний кліщ.
У першому випадку варто виймуть спатифиллум з горщика і уважно вивчити кореневу систему. Коріння, постраждалі від надлишку вологи, чорні або темно-коричневі, м’які на дотик, втрачають форму навіть при несильному натисканні. В цьому випадку потрібно ретельно обтрусити їх від субстрату і оглянути коріння, видаляючи всі пошкоджені ділянки. Ріжте без жалю: підгнилі корені не можна вилікувати. Горщик ретельно помийте, облийте гарячою водою – це допоможе позбутися від вогнищ грибкових захворювань. І обов’язково відзначте у себе схильність переливати рослина. Коли наступного разу рука потягнеться за лійкою, перевірте землю в горщику і пропустіть полив: підсушений спатифиллум відновиться набагато легше, ніж перезволожених.
Якщо ви підозрюєте наявність шкідників, уважно вивчіть листя і стебла спатифиллума: наявність будь-яких сторонніх точок може свідчити про паразитів. Щитівки – невеликі комахи, яких недосвідчений квітникар може сплутати з маленьким опуклими наростами. Але під цим наростом, власне, щитком, ховається ненажерлива комаха, яке висмоктує соки рослини.
Чи не менше щитівок люблять поласувати ніжною листям і попелиці: кімнатні види можуть бути дуже дрібними, сірими або зеленими, так що помітити їх в густому листі непросто. Нарешті, павутинного клещика виявити найлегше – він залишає докази у вигляді павутини. У будь-якому випадку, вплив небажаних гостей призводить до появи жовтуватих або коричневих плям, усихання листя, і в кінцевому підсумку до загибелі спатифиллума. Виявивши шкідників, які не спишіть застосовувати інсектициди, спробуйте спочатку механічні методи: струсити комах, змити струменем води, зібрати пінцетом. Якщо хвороба сильно запущена, доведеться вдатися до хімічного захисту.
Увага! Щитівка добре захищена міцним панциром, тому отрути на неї діють слабо. Краще зібрати комах ватною паличкою, а через 1-2 тижні перевірити, чи не з’явилися з яєчок нові.
Отже, якщо у Вас довго не цвіте спатифиллум, варто перевірити стан коренів, листя і вологість грунту, подбати про добрива. А може, для «жіночого щастя» потрібно просто увагу? Приділіть трохи часу рослині, і воно відповість Вам сліпуче-білим цвітінням.