Орхідея – це королева всіх квітучих кімнатних рослин. Квітки тропічної красуні вражають своєю елегантністю і різноманітністю забарвлення. Але в домашніх умовах орхідея може довгий час не цвісти. Щоб вирішити дану проблему, потрібно знати причини відсутності цвітіння і необхідні умови вирощування цього шикарного рослини. При дотриманні ключових правил догляду за фаленопсис, він зможе порадувати своїх власників красивим і тривалим цвітінням.
Помилки в повсякденному догляді за орхідеєю
Якщо фаленопсис не цвіте протягом тривалого часу, це може вказувати на неправильний догляд. Основні помилки квітникарів полягають в наступному:
- Неправильний полив. Орхідея не любить рясного поливу. При переливе вона починає нарощувати листя і коріння, але не зацвітає. У гіршому випадку коріння починають гнити, і незабаром рослина гине. Також не варто поливати квітку дуже холодною водою – фаленопсис краще розвивається при поливі водою кімнатної температури.
- Освітлення. Тропічному квітці потрібно створити правильне освітлення. Важливо пам’ятати, що від палючих сонячних променів коріння орхідеї швидко пересихають і гинуть. Також рослина негативно реагує на нестачу світла. При відсутності можливості забезпечити орхідеї додаткове освітлення, варто вибрати менш вимогливі до висвітлення сорти (наприклад, каттлею).
Увага! Взимку фаленопсис необхідно штучне підсвічування. Але для цього не можна використовувати лампи розжарювання, так як вони приведуть до перегріву рослини. Найкраще вибрати люмінісцентні або галогенові лампи, потужність яких не перевищує 40 Вт.
- Температурний режим. Квітка закладає цветонос лише в тому випадку, якщо різниця між температурою повітря в денний і нічний час становить не менше 5 ° С. Тому на ніч вазон потрібно ставити в прохолодне місце.
Вплив пересадки на цвітіння фаленопсис
Якщо квітникар зауважив, що орхідея не цвіте після пересадки, тоді це може бути викликано такими причинами:
- Неправильна пересадка. Орхідея важко реагує на різні стреси. Тому рослина може не цвісти саме після транспортування і пересадки, так як йому потрібен час для відновлення.
- Пошкодження коренів. В ході пересадки зазвичай обрізаються загнили і висохлі коріння. Потім коренева маса приходить в норму лише через півроку. Відповідно, протягом даного періоду часу фаленопсис не викидає нових квітконосів.
- Грунт не може утримати рослину. Для фаленопсиса спеціально відбирається дуже пухкий грунт. Якщо ж під час пересадки було видалено велику кількість коренів, тоді квітка втрачає можливість самостійно триматися в грунті. У такій ситуації наявний цветонос слід видалити, щоб орхідея направила всі свої сили на відновлення кореневої системи.
цвітіння орхідеї
Біологічний режим цвітіння орхідеї
У деяких випадках орхідея не цвіте не через поганий догляд або пересадки, а через свій біологічний режим. Так, молодий фаленопсис вперше зацвітає лише через 2 роки після посадки.
Підготовка орхідеї до цвітіння відбувається в два основних етапи:
- Після висадки в грунт рослина відразу ж починає розвиватися, однак для зміцнення коренів необхідно не менше півроку.
- На другому етапі йде розвиток повітряних коренів, листя і стовбура майбутнього квітки. При формуванні нирок квітконосу важливо забезпечити орхідеї достатню підгодівлю. Зазвичай використовується магній, калій, фосфор і мінімум азоту. Оптимальним варіантом будуть саме калійні добрива.
Тривалість цвітіння орхідеї залежить від створених для неї умов і конкретного сорту. Найчастіше доросла рослина формує квітконоси не частіше, ніж один раз на рік, а тривалість цвітіння становить від 2 до 4 місяців. Проте окремі сорти можуть цвісти до 3 разів на рік, а інші зацвітають влітку і повністю скидають квіти лише на самому початку весни. Але якщо доросла орхідея не цвіте більше року, тоді варто задуматися про причини відхилень від норми.
Як змусити орхідею зацвісти
Щоб рослина викинуло квітконоси, воно повинно бути здоровим. Отже, в першу чергу потрібно перевірити стан його листя і коренів. При виявленні будь-яких проблем, необхідно відразу ж їх усунути.
Якщо не цвіте здорова орхідея, тоді можна вдатися до декількох способів стимуляції:
- Хімічна обробка. Для активізації рослини можуть використовуватися спеціальні хімічні препарати. Серед них найвідомішим є «Епін», яким за необхідності фаленопсис обприскується щодня (в ранкові години). Крім того, один раз в тиждень орхідея поливається водою з домішкою цього препарату (від 3 до 5 крапель). Посприяти цвітінню може і обприскування квітки розчином янтарної кислоти в такій пропорції: 2 г кислоти на 1-2 л води.
Увага! У розведеному вигляді цей препарат можна зберігати тільки 3 дні, а потім він втрачає свої корисні властивості.
- Обрізка. Цвітінню орхідеї сприяє обрізка квітконосу. Зазвичай вона виконується вище нирки на 2-3 см. При цьому, чим ближче обрізка до розетки, тим розкішніше буде подальше цвітіння.
- Створення перепаду температур. Підштовхнути фаленопсис до цвітіння можуть значні перепади температур. На ніч його можна винести на балкон (температура повітря повинна бути близько 18ºС), після чого поставити в більш теплу кімнату.
- Зменшення поливу. Активізації цвітіння сприяє обмеження поливу рослини. Названий метод грунтується на специфіці тропічного клімату, в якому зазвичай виростають орхідеї. Сезону дощів там завжди передує «сухий» період (1-3 місяці). В цей час фаленопсіси знаходяться в стадії спокою. У нашому кліматі потрібно зменшити полив під час появи нових пагонів (не в самому кінці вегетації). Ці заходи майже завжди призводять до формування квітконосів.
Увага! Не варто вдаватися до описаного методу, якщо рослина має слабкі коріння або порушений тургор листя. Стресові умови можуть призвести до погіршення стану або навіть загибелі квітки.
Отже, орхідея не цвіте з кількох причин, але всі вони усуваються без особливих труднощів. Створивши для рослини умови, максимально подібні з природним середовищем її проживання, а також дотримуючись всіх правил догляду та стимуляції розвитку фаленопсиса, можна домогтися його регулярного і пишного цвітіння.