Найбільшою з водних пернатих є качка кряква. Ці птахи пристосовуються до будь-яких природних умов і невибагливі в харчуванні. Тому качки розселилися практично по всьому світу. Селезні і Утіца сильно розрізняються за зовнішнім виглядом, і відрізнити самку від самця зможе будь-який обиватель навіть по фото.
Опис і місця проживання
При різноманітному і достатньому харчуванні вага самки досягає до 1,5 кг, самця – 2 кг. Довжина тіла Утіца ≈ 57 см, селезня ≈ 60 см. Довжина крила качки ≈ 30 см. Розмах крила до 100 см. Цей вид диких качок добре розвивається в неволі, тому розлучається фермерами.
Зовнішній вигляд самця і самки разюче відрізняється. Самки непримітні, їх забарвлення зливається з загальним видом прибережної лінії: коричневе оперення, більш темне на черевці, темно-коричневий або оливковий дзьоб, червоні або помаранчеві лапки. Непомітність і здатність зливатися з навколишнім середовищем качки обумовлена необхідністю вижити для збереження потомства.
Красені-качури значно відрізняються від своїх подруг. Зелена або смарагдова з відливом голова, біла облямівка на шиї, каштанові пір’я в районі зоба і грудей, оливковий дзьоб і яскраво-помаранчеві лапи роблять самця крижня занадто помітним. Яскрава зовнішність селезня також покликана відволікати увагу хижаків і мисливців від самки і потомства.
Ареал качки крижня широкий. Качки селяться по всій Євразії, в деяких районах США, Африки, Нової Зеландії, Австралії.
Качка кряква – перелітний птах. Зимувати птиці відправляються в регіони з м’яким кліматом, такі як Ірак, Іран, Південна Європа, Індія, південь Китаю, Мексиканську затоку і ін. У деяких регіонах качки залишаються на зимівлю у незамерзаючої води.
Спосіб життя і харчування
Як всі види качок качка кряква селиться недалеко біля мілководних озер, повільно поточних річок, боліт. Не тільки прісноводних, але і слабосоленим. Головною умовою для поселення качок є наявність у берега маскувальних загороджень. Качки відчувають себе в безпеці в густих заростях хмизу, чагарників, очеретах. Качки крижні НЕ селяться біля водойм з відкритими і скелястими берегами, оскільки природні укриття потрібні качці для безпечної годівлі, ночівель, і висиджування яєць. Незважаючи на обережність і полохливість, качки досить часто селяться у міських водойм, де їх приручають, постійно підгодовуючи.
Увага! Підгодовуючи крихтами, людина шкодить диким птахам. Хліб для качки шкідливий – від нього виникають захворювання, які призводять до загибелі птиці.
Качки крижні можуть жити як зграями (до декількох сотень особин), так і парами і навіть поодинці. Тривалість життя качки в дикій природі імовірно 15 років, в неволі при хорошому догляді і правильному раціоні крижні живуть до 25 років.
Крім людини у качок дуже багато ворогів в дикій природі. На качок полюють:
- інші птахи (яструби, соколи, великі чайки і ворони і ін.);
- хижаки (лисиці, куниці, норки, скунси, єнотовидні собаки, видри і т.д.).
У харчуванні качки крижня невибагливі і харчуються виключно тим, що знаходять в водоймах, а саме:
- дрібних рибок;
- жаб;
- ікри;
- равликів;
- черв’яків;
- водоростей;
- ряски;
- корінців та ін.
Увага! Влітку в пошуках додаткового харчування і щоб урізноманітнити раціон качки роблять нічні набіги на фермерські поля зі злаками.
Спосіб харчування качок визначає місця проживання – крижні селяться у неглибоких водойм, оскільки не можуть занурюватися на велику глибину. Качки крижні не люблять швидкоплинні і глибокі річки, оскільки добуваючи їжу, не пірнають за нею, а підбирають з дна, занурюючи тіло під воду і залишаючи на поверхні хвіст і лапи.
Сезон розмноження
До року підросли птиці готові до спаровування, тому з осені осілі качки створюються пари, які зимують разом. У перелітних птахів сімейні пари формуються на місці гніздування. Сезон розмноження відбувається з квітня по серпень в залежності від того, осілі качки або перелітні. У зграях селезнів більше ніж самок, через це нерідко бійки і агресія. Переміг самець вибирає самку і починає ритуал залицяння. Трапляється, що Утіца вибирає собі пару, кружляючи по воді навколо свого обранця.
Гнізда качки влаштовуються недалеко від води. Самець бере активну участь в облаштуванні гнізда і в охороні території. Всю кладку селезень оберігає Утицу і відлітає на линьку тільки тоді, коли Утіца приступає до висиджування яєць.
У кладці 7-12 білих із зеленуватим відливом яєць, вагою в 50 г. Якщо самка відлучається ненадовго, то утеплює яйця пушком, зібраним в гнізді. Якщо гине перша кладка, самка повторно відкладає яйця. Зазвичай друга кладка виявляється незаплідненої.
На 26-28-й день висиджування з яєць вилуплюються каченята. Вже через 12 годин качка веде виводок каченят до води. Молодняк швидко нагулює вага і вже до кінця першого місяця їх вага становить від 800 гр. до 1 кг.
Отже, кряква найвідоміший вид диких качок. Вони всеїдні і пристосовуються до будь-яких природних умов. Тому ці птахи розселені на всіх континентах, окрім Антарктиди.