Декоративні види злаків – цікавий спосіб додати глибину і урізноманітнити ландшафтну композицію. Їх можна використовувати в якості як центрального так і фонового елемента для більш яскравих рослин. Вибрати є з чого. Серед злаків безліч красивих сортів на будь-який смак, які допоможуть створити неповторний дизайн ділянки.
Використання злаків в ландшафтному дизайні
Злакові для саду можуть бути багаторічними або однорічними. Ця характеристика безпосередньо впливає на створення гарних композицій. Багаторічники (їх більше) будуть виглядати не менш виразно і в наступному сезоні після висадки, а однорічні зиму не переживуть – на наступний рік їх доведеться сіяти заново. Перед вибором сорту важливо знати і інші його особливості:
- висота;
- стійкість до низьких температур;
- посухостійкість;
- потребуєте сонячного світла.
Увага! Серед важливих характеристик немає забарвлення. Всі злакові мають м’яку слабко виражені колірну гамму.
Злаки в ландшафтному дизайні в першу чергу привабливі формою листя. Деякі з них цвітуть, але цвітіння – не головна декоративна цінність рослин. Вони дуже живучі. Більшості сортів не потрібно поживного грунту. Це відмінне рішення для прикраси ділянки з бідним грунтом. Більш того, злаки варто притримувати від розростання. Без контролю та обмежень вони швидко захоплять нові площі в саду, пригнічуючи інші культури.
Низькорослі декоративні злаки в ландшафтному дизайні
Найпростіше класифікувати ці рослини по висоті. Висота низькорослих видів варіюється в межах 15-50 см. Як правило, їх застосовують в якості бордюрних прикрас або для окантовки садових доріжок, стежок. Також злаки включають в композиції альпінаріїв і квітників.
костриця блакитна
Костриця блакитна знаходиться в числі найпопулярніших декоративних культур. Виростає до 40 см. Багаторічник є купину-півкуля блакитного або сизого забарвлення. Завдяки своєму кольору цей злак відмінно виглядає в декорі штучних водойм або на тлі каменів. Його також можна висаджувати і сольно. Костриця дуже швидко розростається. Садять злак навесні або восени. Раз в два сезони пучок можна ділити, щоб розмножити і омолодити рослину.
Увага! Костриця блакитна нормально переносить зиму без укриття.
Ще один низькорослий представник злаків – гривастий ячмінь. Висота – до 50 см. Його розкішні пишні суцвіття рожево-фіолетового або перлинно-зеленого забарвлення (пізніше – білого) доповнять будь-які композиції з іншими квітами, особливо з тими, які цвітуть недовго. У природі це багаторічна рослина, але до клімату середньої смуги адаптований погано. Взимку ячмінь гривастий часто вимерзає, тому його використовують як однорічник. У теплу пору року рослина нормально переносить сонячні промені і холодні дощові періоди, але боїться спеки і посухи.
гривастий ячмінь
Бутелуа (бізоняча або пастбищная трава) легко зможе замінити газонне покриття. Цей багаторічник вкрай невибагливий: не потребує поливах, стійко справляється з посухою, росте без підгодівлі. Бутелуа не потрібно косити, оскільки в висоту вона не перевищує 20 см. Суцвіття у злаку невеликі і однобокі. Протягом літа вони змінять забарвлення з яскраво-червоного, до бурого, а потім стають блідо-жовтими.
Бутелуа
Середньорослі злаки в ландшафтному дизайні
Зазвичай їх висота становить 50-90 см. Такі рослини доречно використовувати в багатоярусних композиціях або висаджувати окремими декоративними острівцями. Також злаки вирощують в міксбордерах. Середньорослі можна вважати овсец живородящий. Він дуже схожий на овсяницу, тільки його травинки вище (близько 50 см) і розлогий. Пучки красиво виглядають на звичайній клумбі, поєднуються з деревною стружкою, корою або камінням.
овсец живородящий
Доступний і популярний ковила найкрасивіша. Його висаджують з квітковими подушками на газоні або в міксбордерах. Багаторічний злак стійкий до посухи, зате погано переносить надлишок вологи, тому для нього важливо організувати дренаж. Сиві кришталеві ниточки виглядають ніжно і тонко. Виростає ковила до 80 см. Їм прикрашають квітники або кам’янисті елементи декору.
ковила найкрасивіша
Цікаво і нетривіально виглядає в ландшафті лагурус яйцевидний або зайцехвост. На кінцях стебел у нього виростає білосніжний пухнастий колосок. Зайцехвост вигідно відрізняється від інших злаків здатністю рости в затінених місцях. Його висота – близько 50 см.
зайцехвост
Високорослі сорти злаків
Такі культури займають особливе місце в оздобленні ландшафту. Найчастіше вони виконують соло в декорі. Хоча можуть виступати і в якості фону, особливо – в багатоярусних композиціях. Також за допомогою цих рослин на ділянці створюють живі ширми. Серед таких злаків чимало дивовижних або навіть вражають уяву сортів:
- Міскантус. Утворює 2-метрові колосся з довгими листям і сріблясті, золотисті волоті з рожевим відливом. Кущі виростають пишними. міскантус
- Кортадерія або пампасная трава. При великій кількості сонця виростає до 3 м. Є й низькорослі різновиди. Кущі розлогі, з пухнастою кремовою шапкою. пампасная трава
- Пеннісетум щетинистий. Оригінальна рослина з спадають метельчатими суцвіттями фіолетово-білястого кольору. Нагадує феєрверк. Довжина колоска – до 1 м. Цей злак відмінно поєднується з хвойними. пеннісетум щетинистий
- Африканське просо. Ще один представник сімейства Пеннісетум. Листя, стебла і суцвіття темно-бордового, аж до коричневого відтінку. Висота – близько 1 м. Його висаджують одиночному варіанті або в міксбордерах. Добре виглядає в зрізаному вигляді. африканське просо
- Сорго декоративне. Однорічний злак з химерними колоссям. Вони складаються з великих круглих зерен коричневого кольору. Структура колоса – пухка, листя – широкі. Рослина справляється з холодами і невибагливо до складу грунту. сорго декоративне
- Дикий овес. Має плоскі суцвіття, які як сережки поникают на стеблі. Цвіте восени. Культуру частіше висаджують окремо. Висота – до 1,2 м. дикий овес
- Імперата циліндрична. Дивовижна за красою трава. Її листя тонкі. Причому їх забарвлення змінюється від низу до верху з зеленого до яскраво-червоного. Восени багряного стає більше. імперата циліндрична
Незважаючи на відсутність яскравих елементів, всі декоративні злаки в ландшафтному дизайні виглядають свіжо і соковито. Важливо лише правильно вписати їх в інтер’єр свого саду.