Діморфант (калопанакс семілопастние) – дерево, яке легко дізнатися в будь-якому віці. Це реліктова рослина-довгожитель, занесене в Червону книгу. Дорослі дерева виділяються чорної деревиною, а молоде має гострі шипи, які є найбільшими серед усіх деревних рослин сімейства аралієвих. Живучи в тайзі називають це дерево чортовим, т. К. Про його стовбур можна поранити руку.
Діморфант – рідкісне реліктове рослина
Характеристика діморфанта
- Висота діморфанта становить близько двадцяти п’яти метрів, але іноді зустрічаються дерева і до двадцяти восьми метрів.
- Стовбур прямий, його діаметр близько п’ятдесяти сантиметрів.
- Молоде дерево має гладку кору світло-сірого відтінку, а доросле – кора з глибокими поздовжніми борозенками темно-сірого кольору.
- У молодих дерев стовбур і гілки мають шипи, довжина яких становить близько двох сантиметрів. Чим старше дерево, тим менше у нього шипів.
- Основних скелетних гілок трохи, іноді вони ростуть практично під прямим кутом від стовбура.
- Листя у вигляді лопатей до тридцяти сантиметрів у довжину. Кількість лопатей від п’яти до семи, від цього і видову назву рослини – семілопастние калопанакс. У деяких рослин лопаті бувають досить глибокими.
- Листя діморфанта розташовані на черешках, нагадують листя рицини: вони голі, верхня частина темно-зеленого кольору, а нижня світло-зеленого. Край листя пильчатий, а форма нагадує серце.
- Квітки калопанакса жовто-білого кольору з пелюстками у вигляді еліпса жовтого або зеленого кольору, складні суцвіття зібрані у вигляді кулястих парасольок. У серпні з таких квіток виділяється нектар, який збирають бджоли.
- На початку жовтня формуються плоди чорного кольору до п’яти міліметрів в діаметрі, вони неїстівні, мають насіння у вигляді тригранних кісточок.
Діморфант плодоносить не щороку. В середньому живе калопанакс до двохсот років.
Квіти діморфанта зібрані в шароподібні парасольки
Ареал
Діморфант широко поширений на Південно-Заході Сахаліну, на Курилах. Зустрічаються посадки рослини в південній частині Приморського краю. За межами території Російської Федерації калопанакс зростає в Японії, Китаї, Кореї. Місця зростання рослини – широколисті і хвойні ліси гірських масивів і узбережжя морів. У північних районах діморфант зростає в річкових долинах і на невисоких схилах гір. Сусідами дерева є такі деревні рослини:
- ялиця цельнолистная;
- граб серцевидний;
- маньчжурський клен.
В районі Примор’я калопанакс на самій південній його частині росте поряд з цельнолістной ялицею. Як культурна рослина діморфант вирощується дуже рідко, т. К. В північних районах він посмикати обмороженню, а в південних посушливий клімат.
Клен маньчжурський часто сусідить діморфанту
Сфера використання
Деревина, кора, корені, листя калопанакса застосовуються в різних сферах. Це дерево має красиву і міцну деревину, з якої виготовляють фанеру і паркетну дошку. По своїй міцності діморфант перевершує ясен.
У Китаї і Японії деревину використовують як оздоблювальний матеріал і в меблевому виробництві. Листя і черешки, які можна висушити за допомогою преса, є унікальним матеріалом для обробки житла і виготовлення різноманітних виробів. Завдяки відмінним резонаторних властивостях деревина калопанакса – хороший матеріал для виготовлення музичних інструментів.
З м’яких плодів калопанакса можна отримати фарбу зеленого кольору, а з його деревини добувають активоване вугілля.
Молоде листя і стебла діморфанта використовуються в кулінарії в якості оригінальної приправи. Також калопанакс є цінним медоносним рослиною.
Плоди діморфанта дають зелену фарбу
Лікарські властивості
Діморфант застосовується в нелікованих цілях, в основному використовуються коріння, листя і стовбурова кора. У деревному рослині є такі речовини:
- вуглеводи;
- карденоліди;
- камедь;
- жирні олії;
- алкалоїди.
Настоянка з кори гілок надає болезаспокійливу і закріплює дію при травних розладах. Хвороби, при яких можна використовувати настоянку з діморфанта:
- ревматоїдні хвороби;
- порушення рухової функції верхніх і нижніх кінцівок;
- висип;
- лишай;
- зубні болі;
- шкірні хвороби;
- виразкова хвороба;
- запалені рани.
Кора діморфанта застосовується для лікувальних настоянок
Посилити вироблення шлункового соку і суттєво підвищити рівень кислотності допоможуть таблетки з кори діморфанта. Ефективним в боротьбі з онкологічними захворюваннями є збір, до складу якого входять листя і коріння дерева. Витяжка з кореневої системи рослини застосовується при бронхітах, т. К. Сприяє відхаркуванню.
Спиртова настоянка з кори калопанакса застосовується при порушенні роботи нервової системи, хворобах печінки, блювотний рефлекс і гастриті. Також вона здатна зміцнювати стінки кровоносних судинних з’єднань і сприяє секреції залоз травної системи.
Розмноження калопанакса
В диких умовах, зазвичай в рідколісся, калопанакс розмножується насінням. У дуже затінених або яскраво освітлених місцях діморфант зростає повільно. Підвищений освітлення несприятливо впливає на розвиток старих деревних рослин, дерева, яким більше шістдесяти років досить швидко зсихається, якщо навколо немає інших дерев. Але молодий діморфант з легкістю пристосовується до будь-якого освітлення. Після пожежі калопанакс проростає порослевими пагонами, які з’являються з сплячих вузликів, розташованих в області шийки кореневої системи. Плоди дерева опадає поруч зі стовбуром, далі насіння переносяться синицями, дятлами. Пернаті можуть перенести плоди діморфанта далеко від звичайних місць зростання.